Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc, podczas której wszystko jest możliwe: rzeźby z lodu, poszukiwanie słów i 100-metrowy wąż. Taka będzie 16. Noc Kultury

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Noc z 4 na 5 czerwca to nie będzie zwykła noc, to Noc Kultury. Rzeźba Bramy Krakowskiej z lodu, łyżwiarki figurowe i ogromny wąż uciekający ul. Grodzką – m.in. to czeka nas podczas siedmiu godzin festiwalu.

Centralnym punktem wydarzeń będzie Stare Miasto. Obejmie nie tylko jego przestrzeń wizualną, ale także dźwiękową.

– To wyjątkowa przestrzeń, o której nie mówi się często. Stali bywalcy Starego Miasta albo osoby tu pracujące są przyzwyczajone do różnej jakości prezentacji muzycznych. Często bywa to przedstawiane w sposób nieskoordynowany i bardzo męczący. W tym roku chcemy, żeby w ogromnej przestrzeni Nocy Kultury słychać było muzykę jazzową i klasyczną – zapowiada Joanna Wiawiórka-Kamieniecka, dyrektorka festiwalu.

Za to, co ucieszy nasze uszy, będą odpowiedzialni studenci i absolwenci związani z Katedrą Jazzu i Muzyki Estradowej Wydziału Artystycznego UMCS. Kuratorem jazzowych melodii jest pracownik katedry Mariusz Bogdanowicz.

– Nasz udział będzie duży, znaczący i mam nadzieję, bardzo udany. Będziemy występować w kilku miejscach, niecodziennych i nieoczekiwanych, ale nie powiemy gdzie, bo to niespodzianka – mówi Bogdanowicz.

Podczas spaceru szlakiem Nocy Kultury na każdym kroku towarzyszyć na będzie „Proza i poezja życia”, czyli cytaty na wielkich formatach, ale też w ledwo dostrzegalnych miejscach. Dobrym pomysłem będzie uważniejsze niż zwykle przypatrywanie się mijanym wnękom, podwórkom i… rynnom. Śledztwo w sprawie słów przygotują Alina Januszczyk, Marcelina Gzyl i Andżelika Kwolik.

– Często podkreślamy, że w Noc Kultury dzieją się rzeczy niezwykłe. W tym roku, korzystając z tej mocy, przenosimy Bramę Krakowską na taras widokowy galerii Vivo!. Skoro będzie tak dużo lodu, uznaliśmy, że nie może zabraknąć łyżwiarek. Okazało się, że w czerwcowy wieczór jest to możliwe – tłumaczy Wawiórka-Kamieniecka. Rzeźba z lodu powstanie z rąk zespołu Ice Team, a łyżwiarki z klubu As Lublin wystąpią na wrotkach.

Nie zabraknie także instalacji Jarosława Koziary, które będą nawiązywać do raju utraconego. Na Placu po Farze stanie wielkie drzewo symbolizujące biblijne drzewo poznania dobra i zła, od którego ucieknie 100-metrowy wąż.

Festiwal rozpocznie się 4 czerwca o godz. 19, a zakończy 5 czerwca o godz. 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski