Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nocna wędrówka w głąb siebie, by zrzucić maskę i odnaleźć to, co ważne". 17 marca wyruszy 9. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
17 marca wyruszy 9. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
17 marca wyruszy 9. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Łukasz Kaczanowski
Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy po raz dziewiąty. Na pątników czeka dziewięć tras o różnym stopniu trudności: od 30 po 50 km. Czas marszu to czas na modlitwę, refleksje i przemyślenia.

Twarzą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie jest po raz kolejny ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli.

- Ta droga krzyżowa to czas szczególny, czas wyzwań i lęków, czas by wyjść w nocy i idąc spotkać się z samym sobą – przedstawia sens EDK ks. Ładniak. - To też świadomość tego, że jak człowiek podejmie decyzję, by wyjść na szlak i spotkać się z tym co w nas jest w nas ważne, to wówczas może nastąpić moment wzruszenia, co na swój sposób jest romantyczne – dodaje proboszcz.

Kiedy startuje tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa?

EDK wyruszy 17 marca spod Archikatedry lubelskiej, a poprzedzi ją msza św. o godz. 19.

Hasło tegorocznej EDK brzmi: „Idę i poszukam nadziei”.

- Nadzieja w dobie XXI wieku jest nam bardzo potrzebna. Wojna na Ukrainie, czy trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii pokazują, że często o nadzieję jest trudno – uważa ks. Ładniak.

Czym jest EDK?

Jego zdaniem EDK może być metafizycznym doświadczeniem nie tylko dla osób wierzących, ale i dla tych, którzy nie wierzą lub poszukują.

- Jest to wędrówka w głąb siebie, a każdy z nas dzisiaj takiego doświadczenia potrzebuje, by odpowiedzieć sobie: kim jestem? - zaznacza Ładniak i wskazuje, że podczas tej drogi krzyżowej ludzie stają się tymi, którymi są naprawdę: - Nosimy w sobie maski kreacji, które podczas nocnej wędrówki spadają.

Jakimi trasami pójdą pątnicy?

W tym roku do wyboru jest dziewięć tras, każdą oznaczono innym kolorem. Najdłuższa i zarazem najtrudniejsza jest 51-kilometrowa trasa czarna. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Jest to trasa tzw. samotna. Najłatwiejsza z kolei będzie trasa niebieska o dł. ok 30 km, która wiedzie z Lublina przez tereny wokół Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.

- Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojej kondycji fizycznej – mówi Marek Brodacki odpowiadający za zabezpieczenie EDK. Mimo, że każdy uczestnik idzie na własną odpowiedzialność, to każda trasa jest zabezpieczona przez wolontariuszy oraz patrole medyczne. - Ilość tras to odpowiedź na to, by grupy pielgrzymów nie były liczne, by każdy mógł się skupić i przeżyć tę drogę po swojemu – dodaje Brodacki.

Deklaracje wzięcia udziału w EDK można składać od 22 lutego. Dla uczestników EDK zostaną przygotowane pakiety w skład, którego wchodzą rozważania Drogi Krzyżowej edycja EDK 2023 oraz opaska odblaskowa. Koszt pakietu 10 zł.

Trasy EDK:

  • Niebieska św. Faustyny Kowalskiej o dł. ok 30 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zembrzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście,
  • Pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny o dł. ok. 33 km z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Strarym Mieście,
  • Żółta św. Jana Pawła II o dł. ok 43 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej,
  • Czerwona bł. Stefana Wyszyńskiego o dł. ok 46 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej,
  • Fioletowa bł. Władysława Gorala o dł. ok 41 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej,
  • Czarna bł. Piotra Jerzego Frassatiego o dł. ok 51 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej, Jest to trasa tzw samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznaczeń ani wolontariuszy z patroli medycznych.
  • Brązowa bł. o. Józefa Mazurka o dł. ok 40 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie prowadząc przez Lasy Kozłowieckie,
  • Zielona Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego o dł. ok 42 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie biegnąc doliną Wieprza,
  • Żółto-niebieskie św. Jakuba Apostoła Starszego o dł. ok 44 km. Zaczyna się w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Głusku. Jest to druga trasa tzw. samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznaczeń ani wolontariuszy z patroli medycznych.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski