Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa biblioteka przy Racławickich. Książki czekają na wypożyczenie. Kiedy otwarcie placówki, której powstanie kosztowało ponad milion zł?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
MBP Lublin
Gotowa do otwarcia jest nowa miejska biblioteka, która powstała w pomieszczeniach dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich. Kiedy skorzystają z niej czytelnicy, dalej nie wiadomo. Ze względu na pandemię koronawirusa nieczynne są wszystkie placówki kultury.

Co najmniej do 27 grudnia zamknięte mają być wszystkie placówki kultury na terenie całego kraju - tak zapowiedział jeszcze w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. To oznacza, że przez kolejny miesiąc nie będzie można korzystać m.in. z bibliotek. Te nieczynne są od 7 listopada.

– Czekamy na nowe rozporządzenie rządu w sprawie ograniczeń m.in. w działalności placówek kultury. Rozwiązania w oparciu, o które obecnie funkcjonujemy określają, że biblioteki mają być zamknięte do 29 listopada – mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Ograniczenia w działalności bibliotek oznacza, że MBP nie może uruchomić swojej nowej filii. Chodzi o placówkę, która powstała w pomieszczeniach dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich.

- Praktycznie jest gotowa do otwarcia – przyznaje Tokarczuk. Na potrzeby placówki przeznaczono ponad 534 mkw. Przebudowa kosztowała 1,27 mln zł.

Placówka będzie nosić nazwę Bioteka. Ma to być biblioteka „dla ducha”. Przestrzeń została zaaranżowana tak aby sprawiała wrażenie przedłużenia Ogrodu Saskiego. Ma być bardzo dużo zieleni, a szata kolorystyczna została utrzymana w tonacjach zieleni i brązu.

Nowa filia MBP powstanie w budynku, gdzie kiedyś mieściła się Karczma Słupska

Nowa biblioteka w Lublinie. Powstanie w budynku dawnej Karcz...

Na całej powierzchni obiektu zaprojektowano posadzki z betonu zabezpieczonego antypoślizgowo. Na podłogach powstała również „niewidzialna droga” – oświetlenie LED-owe montowane w posadzce ułatwiające poruszanie się po obiekcie osobom niedowidzącym.

Czytelnicy będą mieli do dyspozycji księgozbiór liczący 18 tys. tomów. To książki przeniesione z dwóch zamkniętych filii MBP: z ul. Poniatowskiego 4 oraz Braci Wieniawskich 5 (wyspecjalizowana w multimediach, których zgromadziła ok. 15 tys.).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski