Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa galeria zaprasza przechodniów na płot na Al. Racławickich

Sylwia Hejno
Plakat Leszka Mądzika do jego spektaklu "Przejście"
Plakat Leszka Mądzika do jego spektaklu "Przejście" materiały organizatora
Otwiera się Galeria na płocie, a wraz z nią - nieustająca wystawa na płocie Ogrodu Saskiego.

- W przypadku wystawy w galerii tłum przychodzi na wernisaż, a potem jest pustka. Sztuka na ulicznym płocie jest obecna cały cza i prowokuje widza, aby się z nią zetknął - mówi Leszek Mądzik, kurator nowej plenerowej Galerii na płocie.

Przy Alejach Racławickich zagoszczą prace Krzysztofa Gierałtowskiego, Wojciecha Prażmowskiego i Rafała Olbińskiego, a na początek - około dwudziestu plakatów Leszka Mądzika. Jak sam mówi, ta dziedzina jest dla niego szczególna. O ile jego teatr karmi się czernią, plakat żywi się barwą. - W plakatach powracam do tego, co było, co mnie niezmiennie fascynuje w rzeźbie i malarstwie od czasów średniowiecza. Jest to forma trudniejsza od teatru, bo w teatrze wszystko rozwija się w czasie, a plakat ujawnia się w jednej chwili, przez co wymaga ogromnej dyscypliny i lapidarności - opowiada Leszek Mądzik.

Twórca Sceny Plastycznej KUL projektuje plakaty do własnych spektakli , ale nie tylko. Są przesycone egzystencjalnym niepokojem, przemijaniem i refleksją nad kruchym pięknem. Często pojawia się na nich - bezpośrednio lub jako sugestia - ludzkie ciało. Twarz, maska, zagadkowy tunel stają się metaforami nieodgadnionej egzystencji. Światło jako rewers ciemności i faktura zdradzająca stopniową korozję materii w czasie, to główny punkt zainteresowania zarówno w jego plakatach, jak i fotografiach.

- Ulica jest naturalnym miejscem dla plakatu, który się czuje na niej bezpiecznie. Pomysł stworzenia takiej galerii w Lublinie przyszedł do mnie po mojej wystawie na parkanie Łazienek. Zauważyłem, że sztuka w otwartej przestrzeni rządzi się zupełnie innym rodzajem ekspresji i bardzo to do mnie przemówiło - mówi Leszek Mądzik.

Z okazji pierwszego wernisażu w Galerii na płocie wystąpi Męski Zespół Wokalny Kai-ros pod batutą Borysa Somerschafa.

Galeria na płocie - otwarcie Leszek Mądzik - plakaty; Ogród Saski - vis-a-vis KUL , sobota, godz. 12.00

Przy Rynku 8
Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL zaprasza na wystawę Mariana Gromady.
Według krytyków jego twórczość jest zjawiskiem szczególnym - choć można ją zaliczyć do współczesnej sztuki figuratywnej, trudno przypisać ją do jakiegokolwiek nurtu. Arysta zasłynął m.in. serią znakomitych portretów ks. Tishnera, szczególną wymową są obdarzone jego "Ukrzyżowania", wizje Zmartwychwstałego, cykle Modlitw porannych czy Modlitw wieczornych. Sam pisze: "Uważam, że sztuki nie można się nauczyć, chodzi raczej o spotkanie z ludźmi wrażliwymi".
Wernisaż: Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, Rynek 8, sobota, godz. 18.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski