MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa jakość kształcenia Opiekunów Medycznych

Materiał Partnera Zewnętrznego
Origin Academy of Poland wyróżnia się wśród innych szkół o podobnym profilu. Koncentrujemy się na zawodzie opiekuna medycznego. Nasze curriculum łączy najlepsze w tym zakresie doświadczenia z Polski i Kanady. Dysponujemy świetną kadrą dydaktyczną i znakomicie wyposażonymi pracowniami. Uczymy opieki wykorzystując najnowszą wiedzę wspomaganą nowoczesnym sprzętem medycznym i dydaktycznym.

Opiekun medyczny- co to za zawód?
Starzenie się europejskiego społeczeństwa, w tym również polskiego, spowodowało szybko rosnące zapotrzebowanie na świadczenie profesjonalnych usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych osobom niepełnosprawnym, niesamodzielnym i chorym. Niewystarczająca infrastruktura opiekuńcza spowodowała, że pojawiła się ogromna potrzeba kształcenia kadry, która nawet w warunkach domowych będzie mogła zabezpieczyć podstawowe potrzeby osób chorych i niesamodzielnych. Jest to bardzo istotne w kontekście stale zmniejszającej się liczby pielęgniarek, które są w naszym kraju kształcone na poziomie wyższym zawodowym i uniwersyteckim. Zawód opiekuna medycznego został stworzony w lipcu 2007 roku. Zawód ten jest zawodem medycznym i ministrem właściwym dla tego zawodu jest Minister Zdrowia. Opiekun medyczny jest zaliczany do średniego personelu do spraw zdrowia zgodnie ze strukturą klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Zawód opiekuna medycznego należy do najbardziej poszukiwanych, tak w Polsce jak i w Europie. Wzrasta nie tylko liczba ofert na rynku pracy. Zawód opiekuna medycznego można zdobyć tylko poprzez kształcenie w szkole policealnej i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Opiekun medyczny otrzymuje kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Czym się zajmuje opiekun medyczny?
Do kompetencji zawodowych opiekuna medycznego należy podstawowa pielęgnacja i podstawowa opieka. Czynności pielęgnacyjne dotyczą oddziaływania na ciało a czynności opiekuńcze oddziaływania na otoczenie osoby objętej opieką tak aby zapewnić jej bezpieczeństwo w zakresie podstawowej aktywności życiowej. Ponadto opiekun medyczny świadczy usługi pielęgnacyjne na podstawowym szczeblu w zakresie odżywiania, wydalania, higieny ciała i mobilności. Opiekun medyczny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej w podtrzymywaniu aktywności społecznej. Pracując w zakładzie opieki opiekun współdziała z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym oraz asystuje pielęgniarce podczas wykonywania zabiegów pielęgniarskich. Opiekun medyczny to osoba, która ponosi odpowiedzialność za swoje działania, dlatego niezbędne są kompetencje personalne i społeczne. Opiekun powinien posiadać umiejętności pracy w zespole oraz empatię.
Pytanie : Jak można zdobyć kwalifikacje w zawodzie opiekuna medycznego i gdzie?
Odp: Kwalifikacje do pracy w zawodzie opiekuna medycznego można zdobyć poprzez naukę w Origin Academy - kształcącej w formie szkoły policealnej i kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Kadra Origin Academy przygotowuje opiekunów do pracy w Polsce i Unii Europejskiej. Co więcej, doskonale zna potrzeby rynku opieki nad seniorami oraz wie jak wykorzystać najnowsze trendy nauczania.

Dlaczego Origin Academy?
Origin Academy jest jedyną szkołą w Polsce, kształcącą przyszłych opiekunów, którzy prawidłowo rozpoznają potrzeby osoby chorej i niesamodzielnej, profesjonalnie zaplanują czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze, właściwie skomunikują się z seniorem w różnym stanie zdrowia. Przekazanie tych umiejętności odbywa się w nowoczesny, wręcz nowatorski na polskim rynku sposób. Origin Academy jako jedyna szkoła w Polsce wprowadziła program przygotowujący opiekunów medycznych do pracy z seniorem demencyjnym. Origin Academy działa zgodnie z zasadami filozofii wypracowanymi przez kanadyjską firmę Origin Active Lifestyle Communities - lidera na rynku usług geriatrycznych w Kanadzie. To co wyróżnia Origin Academy z oferty rynkowej to przede wszystkim jakość i wzbogacenie programu nauczania stosowanego w Polsce o zagadnienia, materiały i metody stosowane w Kanadzie. Doświadczenia kanadyjskie wiążą się z procesami demograficznymi, które w krajach Ameryki Północnej przebiegają nieco inaczej niż w Europie. Społeczeństwa Ameryki Północnej o kilka a nawet o kilkanaście lat wcześniej przeżyły to, co zaczyna się dziać w Polsce – przejście największej w historii grupy społecznej z wieku produkcyjnego w wiek postprodukcyjny. Zmieniło to diametralnie oczekiwania podopiecznych wobec opiekunów. Origin Academy kształci z myślą o przyszłości. Szkoła Origin Academy posiada własny ośrodek egzaminacyjny, w którym poddawani są testom słuchacze z różnych szkół o podobnym profilu. Dzięki temu kadra wykładowców Origin Academy jest w stanie na bieżąco dostrzec jaki poziom reprezentują absolwenci tzw. „szkół sieciówek”, w których opiekun medyczny jest jednym z kilkunastu kierunków. To nie są osoby, których oczekuje rynek pracy. My uczymy specjalistów, którzy z certyfikatem Origin rozpoznawani są również za oceanem.

Jakie są korzyści z kształcenia w Origin Academy?
Kadra Origin Academy kompleksowo podchodzi do rozwoju edukacyjnego i zawodowego swoich słuchaczy. Już na początku kształcenia kreowany jest szkic indywidualnej ścieżki kariery zawodowej każdego słuchacza. Dzięki współpracy z wiodącymi ośrodkami opieki, wielu absolwentów Origin Academy znajduje zatrudnienie nie tylko w Polsce ale też za granicą. Biuro Karier przy Origin Academy, współpracujące z polskimi i zagranicznymi pracodawcami, oferuje absolwentom szkoły asystę i pomoc prawną w procesie poszukiwania zatrudnienia. Każdy z absolwentów może korzystać z sieci szkoleń i kursów proponowanych przez Origin Academy aby uaktualniać nabytą wiedzę oraz poszerzać kompetencje i umiejętności.
Profesjonalni opiekunowie medyczni znacznie poprawią jakość świadczonych na rynku zdrowia usług w części dotyczącej podstawowej pielęgnacji i częściowo zniwelują skutki braku pielęgniarek. Zwiększenie rynku pracy dla opiekunów medycznych pozwoli nieformalnym opiekunom na większą wydajność w pracy zawodowej, co da wymierny efekt w postaci zmniejszenia bezrobocia (ograniczenie zwolnień). W związku zachodzącymi procesami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa, zawód ten jest coraz bardziej poszukiwanym zawodem na rynku pracy zarówno w Polsce jak i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski