Nowa kładka połączy Świt z Łęgami (ZDJĘCIA)

  Nowa kładka połączy Świt z Łęgami (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Kładka dla pieszych połączy osiedle Świt i Łęgi
  1/11
  przejdź do galerii

  Kładka dla pieszych połączy osiedle Świt i Łęgi ©Małgorzata Genca

  Powstawała w bólach. Po drodze był protest mieszkańców i wymuszona korekta projektu. Czy to będzie pierwszy krok do zmiany wąwozu w kolejną część parku imienia Jana Pawła II?
  Betonowa kładka łącząca osiedla Świt i Łęgi powinna być gotowa do końca czerwca. Ma mieć 135 metrów długości i szary kolor. W najgłębszej części wąwozu będzie biegła 11 m nad ziemią.

  To inwestycja, za którą lobbowali okoliczni mieszkańcy, złożyli w tej sprawie w ratuszu ponad 1200 podpisów. - Na Łęgach są dwie przychodnie, duża szkoła, dwa przedszkola i kościół. Mieszkańcy Węglina z nich korzystają, ale przejście najkrótszą drogą przez wąwóz było ciężkie, szczególnie jesienią i zimą - przekonuje Mieczysław Bisz-kont, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuby Północne, jeden z inicjatorów budowy kładki.

  Od etapu zbierania podpisów do budowy kładki minęło prawie pięć lat. Po drodze nie brakowało problemów. Zmieniane było miejsce lokalizacji zejścia na Łęgach. - Po tym, jak zaprotestowali mieszkańcy bloku Kaczeńcowa 5. Teraz kładka kończy się z drugiej strony, między kościołem pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, a Zespołem Szkół nr 10 - mówi Biszkont.

  Konieczne okazało się przeprojektowanie kładki, żeby omijała prywatną działkę. - Teraz niektórzy się dziwią, że nie została poprowadzona prosto, ma taki zakręt, ale w sumie dobrze wyszło, bo całość fantazyjnie wygląda - komentuje Biszkont.

  Koszt inwestycji to ok. 3,7 mln zł, inwestorem jest miasto.

  Mieszkańcy chcieliby, żeby przez nową kładkę prowadziła ścieżka rowerowa, która jest rzut beretem, bo na Kaczeńcowej. Trzeba by tylko dobudować „łącznik” między ścieżką, a powstającą kładką. Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie, bo projekt przeprawy dla pieszych powstał w momencie, gdy tej ścieżki rowerowej jeszcze nie było. - Zależałoby nam na tym, żeby ścieżka rowerowa, którą można dojechać nawet nad Zalew Zemborzycki łączyła się z naszą kładką - podkreśla Biszkont.

  Wykonawca zapewnia, że technicznych przeciwwskazań nie ma. - Jednak nie mieliśmy jeszcze oficjalnego zgłoszenia ze strony inwestora, a w tym momencie pracujemy według projektu, który przewiduje przejazd dla rowerów na kładce, ale bez łącznika z istniejącą ścieżką rowerową - mówi kierownik budowy Michał Natoniewski z Budimeksu.

  W ratuszu dowiedzieliśmy się w środę tylko, że dojścia do kładki mają być gotowe do końca roku, a prace odbywają się w porozumieniu z radami dzielnic.

  Wąwóz w przyszłości ma stać się kolejną częścią parku Jana Pawła II, m.in. ze ścieżką rowerową. - Żeby miasto mogło inwestować w park, konieczne jest wykupienie kilkunastu prywatnych działek - dodaje Biszkont. Na razie takie rozmowy nie są prowadzone. Ratusz przypomina, że miasto do tej pory zainwestowało w park Jana Pawła II ponad 10 mln zł.  Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie. Zobacz, jak zmienia się miasto

  Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie cz. 2

  Wielkanoc 2016 w Lublinie i woj. lubelskim. Przegląd najważniejszych wydarzeń (ZDJĘCIA)

  Wielkanoc w Muzeum Wsi Lubelskiej. Lublinianie spacerowali po skansenie (ZDJĘCIA)

  Imprezy w Lublinie 2016: Gdzie warto się wybrać (PROGRAM, TERMINARZ)

  Lubelskie morsy świętowały lany poniedziałek (ZDJĘCIA)  [b]Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (33)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kladka

  wiwaldi 57 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Gdyby głupota miała skrzydła to ten co wydal decyzje o budowie latałby jak gołąb pocztowy .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lata lata

  Niesioł Ornitolog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jak Owad

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A zaczynaliśmy z Przewodnicząca Marią Grzybowską i Mieczysłąwem Biszkontem właśnie tak.....

  radny z Czubów Węglina..... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  trzeba mieć dobrą pamięć kto założył komitet budowy przypominam artykułem red Kasperskiej i tu nie chodzi kto chodzi że jest już na ukończeniu potrzebna inwestycja.......rozwiń całość

  trzeba mieć dobrą pamięć kto założył komitet budowy przypominam artykułem red Kasperskiej i tu nie chodzi kto chodzi że jest już na ukończeniu potrzebna inwestycja....
  http://lublin.naszemiasto.pl/artykul/mieszkancy-chca-kladki-przez-wawoz-laczacy-weglin-i-czuby,1188961,art,t,id,tm.html

  Kładka miałaby powstać pomiędzy ulicami Poznańską i Kaczeńcową, na wysokości bloku przy Kaczeńcowej 5. - W tej chwili wszyscy chodzimy do kościoła pod wezwaniem św. W******** Biskupa i Męczennika po wydeptanych ścieżkach. W lecie nie jest to jeszcze wielki problem. Wystarczy jednak niewielki deszczyk, a już tworzy się błoto - mówi Anna Kalisiuk, mieszkanka ul. Kaczeńcowej. - Wchodzenie w zabłoconych butach do świątyni, gdzie każdy stara się elegancko wyglądać, bardzo mnie zawstydza.

  Brak kładki to też problem młodzieży i rodziców odprowadzających dzieci. Przez wąwóz chodzą uczniowie Zespołu Szkół nr 10 z ulicy Biedronki oraz przedszkolaki z ośrodków przy ul. Kaczeńcowej 14 i Tymiankowej 60.

  - Często noszę córeczkę na rękach, bo przez wilgotną ścieżkę dzieci nie dają rady chodzić. Zresztą i ja w czasie roztopów nie mam możliwości przejścia. Żeby iść chodnikiem do najbliższego przejścia trzeba stracić 20 dodatkowych minut. Zwłaszcza rano jest to w praktyce niewykonalne - przyznaje Marzena Rawska.

  - Ten problem trzeba wreszcie rozwiązać - mówi Zbigniew Ławniczak, radny miejski. - Dlatego zabiegamy o zapewnienie w przyszłorocznym budżecie środków na przygotowanie dokumentacji tej inwestycji oraz zrealizowanie jej w roku 2013. Szacujemy, że budowa będzie kosztowała około 800 tys. zł.
  Pismo z prośbą o to zostało złożone w piątek na ręce Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta Lublin zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego taki kształt??

  boski_lu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  czy ktoś mógłby napisać dlaczego kładka nie jest prosta jakby wskazywała logika????


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyjaśnienie

  radny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kształt ma taki bo musiałą ominąć prywatną działkę której właściciel nie chciał sprzedać ale jest fantazyjna....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i dzięki temu kosztowna

  brawo Żuk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  udało sie zaprojektować najdroższa z mozliwych wersji.
  Jak dodamy do tego parę innych nietrafionych inwestycji to miasto nię bedzie miało pieniedzy na obsluge dlugu.
  I dzieki temu wszystko co...rozwiń całość

  udało sie zaprojektować najdroższa z mozliwych wersji.
  Jak dodamy do tego parę innych nietrafionych inwestycji to miasto nię bedzie miało pieniedzy na obsluge dlugu.
  I dzieki temu wszystko co pozostało jeszcze wlasnością miasta, "mprdy nasze" wykupią za bezcenzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szalona inwestycja biednego Lublina.

  BB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Jestem wzruszony. Niewielka w sumie grupa mieszkańców (liczba podpisów to co innego - bezmyślna osiedlowa solidarność) nie będzie musiała się męczyć spacerując przez wąwóz. Wszystko za prawie 4...rozwiń całość

  Jestem wzruszony. Niewielka w sumie grupa mieszkańców (liczba podpisów to co innego - bezmyślna osiedlowa solidarność) nie będzie musiała się męczyć spacerując przez wąwóz. Wszystko za prawie 4 miliony. Na coś takiego nie stać baaaardzo zamożnych miast. Taniej byłoby zorganizować filię przedszkola na sąsiednim osiedlu lub uruchomić bezpłatną linii autobusową, nie mówiąc o przyzwoitym chodniku za jedną dziesiątą wydanej kwoty..
  Lubin po raz kolejny okazał się miastem inspiracji.
  Proponuję dodatkowo, zgodnie z aktualnymi trendami nazwać ten fragment wąwozu Parkiem Żołnierzy Wyklętych, albo Parkiem Ochrony Życia Poczętego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ile ten święty

  okoń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Wyłożył kasy, aby wszystko co powstaje w tych okolicach było jego imieniem?.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I bardzo się cieszę!

  maupa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Bardzo się cieszę.
  Dzieci do przedszkola z rodzicami chodzą przez błoto po ciemku albo trzeba objeżdżać samochodem dwa osiedla, żeby dojść do obiektów połozonych 200 metrów od domu ( wiem coś o...rozwiń całość

  Bardzo się cieszę.
  Dzieci do przedszkola z rodzicami chodzą przez błoto po ciemku albo trzeba objeżdżać samochodem dwa osiedla, żeby dojść do obiektów połozonych 200 metrów od domu ( wiem coś o tym bo przez cztrey lata się tam tarabaniłam. Do tej pory nie było żadnej możliwości , żeby np. matka z wózkiem mogła się tam dostać. Do Biblio suchą stopą dotrę!!!! Do pracy pieszo ( dla zdrowia ) chodze przez ten wąwóz - zimą jest okropnie - ciemno, mokro, ślisko i nic nie widać. Aldik sklep - do tej pory trzeba się było się wspinać z siatami pod górę. Do klubu sportowego poćwiczyć też chadzam i tez mi to dużo ułatwi - nie będe robić błotnych sladów na eksluzywnych posadzkach. Do kościoła moi sąsiedzi chodzą i brudza kościołowe lakierki. Jak komuś d...pa przyrosła do auta może nie rozumie potrzeby budowy tej kładki ale naprawdę - szybciej jest dotrzeć tam pieszo niż robić objazd samochodem. Do szkoły dziecko posłałam na Roztocze tylko dlatego, ze nie było bezpiecznego przejścia bo szkoła na Biedroki jest zdecydowanie mniej zatłoczona i bardziej przyjazna.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ładne ale

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

  Inwestycja ładna ale czy potrzebna? Dzieci ze Świtu chodzą do szkoły na Roztoczu więc poza tymi co idą do kościoła nikt tam nie chodzi. A biorąc pod uwagę że nie ma kasy na wiadukt przy UMCS na...rozwiń całość

  Inwestycja ładna ale czy potrzebna? Dzieci ze Świtu chodzą do szkoły na Roztoczu więc poza tymi co idą do kościoła nikt tam nie chodzi. A biorąc pod uwagę że nie ma kasy na wiadukt przy UMCS na Sowińskiego gdzie chodzi tysiące osób to ta inwestycja jakby lekko na wyrost.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  puknij się.

  maupa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Mi jest potrzebna. Dzieci do przedszkola z rodzicami chodzą przez błoto po ciemku albo trzeba objeżdżać samochodem dwa osiedla, żeby dojść do obiektów połozonych 200 metrów od domu. Do Biblio suchą...rozwiń całość

  Mi jest potrzebna. Dzieci do przedszkola z rodzicami chodzą przez błoto po ciemku albo trzeba objeżdżać samochodem dwa osiedla, żeby dojść do obiektów połozonych 200 metrów od domu. Do Biblio suchą stopą dotrę - kurdem chłopie , nawet nie wiesz jak się cieszę. Do pracy pieszo ( dla zdrowia ) chodze przez ten wąwóz - zimą jest okropnie - ciemno, mokro, ślisko i nic nie widać. Aldik sklep - do tej pory trzeba się było tarabanić z siatami pod górę. Do klubu sportowego poćwiczyć. Do kościoła - owszem, moi sąsiedzi chodzą i brudza kościołowe lakierki. Jak komuś d...pa przyrosła do auta może nie rozumie potrzeby budowy tej kładki ale naprawdę - szybciej jest dotrzeć tam pieszo niż robić objazd samochodem. do szkoły dzicko posłałam na Roztocze tylko dlatego, ze nie było bezpiecznego przejścia bo szkoła na Biedroki jest zdecydowanie mniej zatłoczona i przyjazna. Więc nie patrz na czubek swojego nosa, ok?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupek

  On (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Kretynów jesteś a nie mieszkańcem !!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie kretynów a dla kretynów

  .,., (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jest ta kładka budowana

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zawalista kładeczka

  darek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  mogłaby zostać wizualnie w takim surowym stanie, fajnie to wygląda

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kladka

  sam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  A może by tak wybudowac kladke nad JP2 (Czuby -LSM) w miejsce tego nieszczęsnego przejścia dla pieszych w połowie stoku?
  Bedzie nieco dluższa ale zapewni tylko pojedyncze schody i pochylnie - przy...rozwiń całość

  A może by tak wybudowac kladke nad JP2 (Czuby -LSM) w miejsce tego nieszczęsnego przejścia dla pieszych w połowie stoku?
  Bedzie nieco dluższa ale zapewni tylko pojedyncze schody i pochylnie - przy zejsciach do przystankow. Kierowcy tez bedą zadowoleni, nie musząc zatzrymywc się , szczegolnie pod gore.
  ale raczej nic z tego nie bedzie - chyba zaden radny tam nie mieszka z mamusia , chodzącą do koscioła po drugiej stronie jezdni...
  Policja drogowa jak zawsze , gdy chodzi o zwiekszenie plynności ruchu - bedzie przeciw pod pozorem bezpieczeństwa ( własnego)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ma być budowa ściezki

  darek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  chyba dzisiaj o tym jakas gazeta pisąła

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  INICJATYWA

  INICJATYWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 16

  TO INICJATYWA RADNEGO Zbigniewa Ławniczaka.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chciałbys...

  radna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

  To inicjatywa Rad Dzielnic - Węglina i Czubów. Zielonego pojęcia nie masz to nie pisz głupot i nie reklamuj swojego sponsora


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przypominamy historię budowy radej bo pewnie jej jeszcze nie było

  mieszkaniec Czubów.... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kładka miałaby powstać pomiędzy ulicami Poznańską i Kaczeńcową, na wysokości bloku przy Kaczeńcowej 5. - W tej chwili wszyscy chodzimy do kościoła pod wezwaniem św. W******** Biskupa i Męczennika...rozwiń całość

  Kładka miałaby powstać pomiędzy ulicami Poznańską i Kaczeńcową, na wysokości bloku przy Kaczeńcowej 5. - W tej chwili wszyscy chodzimy do kościoła pod wezwaniem św. W******** Biskupa i Męczennika po wydeptanych ścieżkach. W lecie nie jest to jeszcze wielki problem. Wystarczy jednak niewielki deszczyk, a już tworzy się błoto - mówi Anna Kalisiuk, mieszkanka ul. Kaczeńcowej. - Wchodzenie w zabłoconych butach do świątyni, gdzie każdy stara się elegancko wyglądać, bardzo mnie zawstydza.

  Brak kładki to też problem młodzieży i rodziców odprowadzających dzieci. Przez wąwóz chodzą uczniowie Zespołu Szkół nr 10 z ulicy Biedronki oraz przedszkolaki z ośrodków przy ul. Kaczeńcowej 14 i Tymiankowej 60.

  - Często noszę córeczkę na rękach, bo przez wilgotną ścieżkę dzieci nie dają rady chodzić. Zresztą i ja w czasie roztopów nie mam możliwości przejścia. Żeby iść chodnikiem do najbliższego przejścia trzeba stracić 20 dodatkowych minut. Zwłaszcza rano jest to w praktyce niewykonalne - przyznaje Marzena Rawska.

  - Ten problem trzeba wreszcie rozwiązać - mówi Zbigniew Ławniczak, radny miejski. - Dlatego zabiegamy o zapewnienie w przyszłorocznym budżecie środków na przygotowanie dokumentacji tej inwestycji oraz zrealizowanie jej w roku 2013. Szacujemy, że budowa będzie kosztowała około 800 tys. zł.
  Pismo z prośbą o to zostało złożone w piątek na ręce Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta Lublinzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba poznać historię budowy tej kładki i się wypowiadać potem ...

  członek Rady (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  radna jaka A R,,,,?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo