Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kładka połączy Świt z Łęgami (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Kładka dla pieszych połączy osiedle Świt i Łęgi
Kładka dla pieszych połączy osiedle Świt i Łęgi Małgorzata Genca
Powstawała w bólach. Po drodze był protest mieszkańców i wymuszona korekta projektu. Czy to będzie pierwszy krok do zmiany wąwozu w kolejną część parku imienia Jana Pawła II?

Betonowa kładka łącząca osiedla Świt i Łęgi powinna być gotowa do końca czerwca. Ma mieć 135 metrów długości i szary kolor. W najgłębszej części wąwozu będzie biegła 11 m nad ziemią.

To inwestycja, za którą lobbowali okoliczni mieszkańcy, złożyli w tej sprawie w ratuszu ponad 1200 podpisów. - Na Łęgach są dwie przychodnie, duża szkoła, dwa przedszkola i kościół. Mieszkańcy Węglina z nich korzystają, ale przejście najkrótszą drogą przez wąwóz było ciężkie, szczególnie jesienią i zimą - przekonuje Mieczysław Bisz-kont, przewodniczący zarządu dzielnicy Czuby Północne, jeden z inicjatorów budowy kładki.

Od etapu zbierania podpisów do budowy kładki minęło prawie pięć lat. Po drodze nie brakowało problemów. Zmieniane było miejsce lokalizacji zejścia na Łęgach. - Po tym, jak zaprotestowali mieszkańcy bloku Kaczeńcowa 5. Teraz kładka kończy się z drugiej strony, między kościołem pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, a Zespołem Szkół nr 10 - mówi Biszkont.

Konieczne okazało się przeprojektowanie kładki, żeby omijała prywatną działkę. - Teraz niektórzy się dziwią, że nie została poprowadzona prosto, ma taki zakręt, ale w sumie dobrze wyszło, bo całość fantazyjnie wygląda - komentuje Biszkont.

Koszt inwestycji to ok. 3,7 mln zł, inwestorem jest miasto.

Mieszkańcy chcieliby, żeby przez nową kładkę prowadziła ścieżka rowerowa, która jest rzut beretem, bo na Kaczeńcowej. Trzeba by tylko dobudować „łącznik” między ścieżką, a powstającą kładką. Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie, bo projekt przeprawy dla pieszych powstał w momencie, gdy tej ścieżki rowerowej jeszcze nie było. - Zależałoby nam na tym, żeby ścieżka rowerowa, którą można dojechać nawet nad Zalew Zemborzycki łączyła się z naszą kładką - podkreśla Biszkont.

Wykonawca zapewnia, że technicznych przeciwwskazań nie ma. - Jednak nie mieliśmy jeszcze oficjalnego zgłoszenia ze strony inwestora, a w tym momencie pracujemy według projektu, który przewiduje przejazd dla rowerów na kładce, ale bez łącznika z istniejącą ścieżką rowerową - mówi kierownik budowy Michał Natoniewski z Budimeksu.

W ratuszu dowiedzieliśmy się w środę tylko, że dojścia do kładki mają być gotowe do końca roku, a prace odbywają się w porozumieniu z radami dzielnic.

Wąwóz w przyszłości ma stać się kolejną częścią parku Jana Pawła II, m.in. ze ścieżką rowerową. - Żeby miasto mogło inwestować w park, konieczne jest wykupienie kilkunastu prywatnych działek - dodaje Biszkont. Na razie takie rozmowy nie są prowadzone. Ratusz przypomina, że miasto do tej pory zainwestowało w park Jana Pawła II ponad 10 mln zł.

">


Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie. Zobacz, jak zmienia się miasto

Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie cz. 2

Wielkanoc 2016 w Lublinie i woj. lubelskim. Przegląd najważniejszych wydarzeń (ZDJĘCIA)

Wielkanoc w Muzeum Wsi Lubelskiej. Lublinianie spacerowali po skansenie (ZDJĘCIA)

Imprezy w Lublinie 2016: Gdzie warto się wybrać (PROGRAM, TERMINARZ)

Lubelskie morsy świętowały lany poniedziałek (ZDJĘCIA)



[b]Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!">Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowa kładka połączy Świt z Łęgami (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski