Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kopalnia w woj. lubelskim. Czy zbuduje ją Jastrzębska Spółka Węglowa?

KR, PN
Mieszkańcy wsi Kulik od lat słyszą o planach budowy kopalni w ich miejscowości
Mieszkańcy wsi Kulik od lat słyszą o planach budowy kopalni w ich miejscowości Łukasz Kaczanowski/archiwum
Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana lubelskim węglem. Ślązacy negocjują z australijską spółką Prairie Mining Limited warunki przejęcia praw do złóż położonych między Siedliszczem a Cycowem. To w tym rejonie, a konkretnie we wsi Kulik, miałaby powstać kopalnia Jan Karski.

- Polski rząd jest bardzo zainteresowany powstaniem kopalni na Chełmszczyźnie. To jedno z tych zadań, które od początku wspierałam, popiera je również premier oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dlatego zorganizowaliśmy spotkanie z prezesem JSW, który przedstawi plany wobec Zagłębia Lubelskiego - powiedziała podczas piątkowej konferencji w Chełmie Beata Mazurek, wicemarszałek sejmu.

We wsi Kulik (gmina Siedliszcze)

Kulik: Żyją na tonach czarnego złota. Przyszłość wiążą z kopalnią

W spotkaniu w chełmskiej Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego wziął też udział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. Potwierdził on zainteresowanie złożami węgla koksującego w Zagłębiu Lubelskim. Dialog techniczny w sprawie ewentualnego przejęcia złóż, JSW i Prairie prowadzą od sześciu miesięcy.

- Chełmszczyzna posiada duże zasoby węgla koksującego, które pozwoliłyby nam na wzrost wydobycia i obniżenie kosztów produkcji. Złoża, które nas interesują znajdują się w centralnej i południowo-wschodniej części województwa lubelskiego. Do wydobycia jest tu 200 mln ton węgla na powierzchni 151 mkw. Koszt budowy kopalni szacowany jest na ok. 2,5 mld zł - tłumaczył Daniel Ozon.

O budowie kopalni mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojej krótkiej wizyty w Chełmie.

WIĘCEJ: Mateusz Morawiecki w Chełmie. Premier wsparł Banaszka i mówił o kopalni (ZDJĘCIA)

JSW potentat europejski

JSW obecnie jest największym producentem węgla koksującego w Europie. Spółka szacuje, że rocznie będzie wydobywać ok. 5 mln ton surowca. Zatrudnienie w kopalni znalazłoby około 2300 osób. Przy pracach związanych z inwestycją i przy późniejszym wydobyciu oraz transporcie złóż liczba miejsc pracy mogłaby wzrosnąć pięciokrotnie.

- Po sfinalizowaniu negocjacji JSW zdecydowała, że Chełmszczyzna na terenie której powstanie kopalnia Jan Karski będzie siedzibą Spółki JSW Wschód. Mamy też zamiar w najbliższych dniach złożyć dokumenty wstępne do Ministerstwa Środowiska, aby ubiegać się o prawo do informacji geologicznej o złożach Pawłów, które są położone na południe od obszaru Jan Karski - zadeklarował Daniel Ozon.

Jak tłumaczy JSW jej plany nie wpłyną na działania znajdującej się w rejonie spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” w której wydobywany jest węgiel energetyczny, wykorzystywany w elektrowniach. - Nie będzie konfliktu interesów ponieważ w „Bogdance” wydobywa się inny rodzaj surowca. Myślę wręcz, że jeżeli nasz projekt zostanie sfinalizowany to możemy myśleć o szeroko pojętej współpracy - uspokaja prezes JSW.

Władze Prairie i jej polskiej spółki córki PD Co potwierdzają, że prowadzone są zaawansowane negocjacje z JSW w sprawie kopalni. Nie chcą jednak zdradzać szczegółów. - Dalsze informacje będą przekazywane w formie komunikatów giełdowych, zgodnie z przepisami - powiedział Ben Stoikovich, prezes PD Co.

O planach budowy nowej kopalni Prairie mówi od co najmniej 2012 r. W październiku ubiegłego roku firma złożyła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i inne dokumenty. Od tego czasu są one oceniane przez RDOŚ.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski