Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Lewica broni bohaterów Porytowego Wzgórza

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Władze powiatu janowskiego chcą przenieść uroczystości związane z największą bitwą partyzancką II wojny światowej. – Porytowe Wzgórze źle się kojarzy – mówi wicestarosta janowski Michał Komacki. – To akcja polityczna, która ma podzielić mieszkańców – uważa poseł Jacek Czerniak z Nowej Lewicy.

Porytowe Wzgórze to jedno z najbardziej znanych miejsc historycznych w powiecie janowskim. Upamiętnia największą bitwę partyzancką II wojny światowej. 14 czerwca 1944 roku ponad trzy tysiące żołnierzy z Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, ale także Armii Ludowej o partyzantów sowieckich stoczyło tam bitwę z niemieckim wojskiem. Pamiątką po tamtych wydarzeniach jest cmentarz i pomnik partyzantów, który od lat budzi kontrowersje. Monument przestawia moment wybuchu oraz sylwetki żołnierzy, na których znajdują się sowieckie symbole: sierp i młot oraz gwiazda radziecka.

- To są symbole zniewolenia i upokorzenia Polaków, ale też symbole, które są w Polsce prawnie zakazane. Nie możemy propagować komunizmu i nazizmu – mówił na ostatniej sesji rady powiatu janowskiego radny Józef Wieleba.

To wtedy pojawiła się inicjatywa dotycząca przeniesienia corocznych uroczystości związanych z bitwą na Porytowym Wzgórzu na położone bliżej Janowa Lubelskiego Uroczysko Kruczek.

- Porytowe Wzgórze kojarzy się zbyt dwuznacznie ze względu na dużą grupę partyzantów sowieckich, którzy brali udział w tamtych walkach. Chcemy, aby upamiętnienie bitwy odbywało się na stałe w miejscu, które zawsze kojarzone było z polskim ruchem niepodległościowym – tłumaczy w rozmowie z „Kurierem” wicestarosta powiatu janowskiego Michał Komacki.

To nie spodobało się działaczom Nowej Lewicy w regionie. – Dla mieszkańców Janowa Lubelskiego Porytowe Wzgórze zawsze było symbolem - mówi Stanisław Mazur, radny powiatu janowskiego i wiceprzewodniczący Nowej Lewicy na Lubelszczyźnie. Jego zdaniem od kilku lat ranga uroczystości rocznicowych związanych z bitwą partyzancką była obniżana. – Z największej bitwy partyzanckiej w Polsce i drugiej w Europie została tylko potyczka – podkreśla radny Mazur.

O zachowanie pamięci o bohaterach Porytowego Wzgórza apeluje też Henryk Czerkas ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Porytowe Wzgórze jest symbolem walki z faszyzmem i uszanujmy to – mówi Henryk Czerkas.

- To jest akcja polityczna, która ma podzielić mieszkańców – uważa natomiast poseł Jacek Czerniak z Nowej Lewicy. - Ludzie, którzy tam ginęli, ginęli za Polskę nie zastanawiając się jaka ona będzie. Ta Polska miała być wolna i wyzwolona spod hitlerowskiego najeźdźcy – dodaje poseł Czerniak, który poinformował, że zwrócił się już w tej sprawie do dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie o stanowisko w tej sprawie. Ale jak przekazał nam Szczepan Barczyk, asystent prasowy w lubelskim oddziale IPN dyrektor Robert Derewenda „jeszcze się nie zapoznał dokładnie z tą sprawą”.

Tymczasem już teraz radny Mazur zapowiada, że niezależnie od decyzji władz powiatowych będzie organizował obchody bitwy na Porytowym Wzgórzu. Zamierza też walczyć i planami zmiany patrona Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Lubelskim, którym są bohaterowie Porytowego Wzgórza. Radny Mazur zapowiada, że będzie dążył do przeprowadzenia referendum wśród społeczności szkolnej dotyczącej patrona.

W poniedziałek (9maja) nie udało się nam się w tej sprawie porozmawiać z dyrektor janowskiego liceum, która była zaangażowania w prace przy trwających maturach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski