Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa metoda oszustów. Tym razem naciągają na BLIKA

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Krzysztof Kapica/archiwum
- Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia przyjmujemy zgłoszenia o tego typu przestępstwach – ostrzega policja. O co chodzi w procederze?

Wrzesień. Mieszkanka Łukowa straciła 2,5 tys. złotych. - Funkcjonariusze zostali powiadomieni, że nieznany sprawca włamał się i przejął konto na profilu społecznościowym 33-latka z gminy Łuków. Następnie przestępca, podszywając się pod 33-latka, skontaktował się z jego realnymi znajomymi i uzyskał od nich kody BLIK. W ten sposób 20-latka i 25-latek z gminy Łuków umożliwili przestępcy wypłatę z ich kont bankowych łącznie 2500 zł – informowała lubelska policja.

Szybko udało się ustalić, że 10 września pieniądze wypłacił młody mężczyzna. Zrobił to na najbardziej reprezentacyjnej ulicy w Sopocie, czyli przy ul. Monte Cassino.

- Policjanci z lubelskich komisariatów niemal każdego dnia otrzymują zgłoszenia o oszustwach „na BLIK-a” – informuje kom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie i dodaje, że kilka dni temu w taki właśnie sposób mieszkanka Lublina straciła 2 tys. zł.

- Pokrzywdzona, przy pomocy jednego z komunikatorów internetowych, została poproszona o przekazanie kodu BLIK. Oszust, podający się w tym przypadku za szwagierkę, napisał, że nie ma możliwości wygenerowania kodu niezbędnego do realizacji pilnego zamówienia. Niczego niepodejrzewająca 34-latka podała kod BLIK, a następnie zautoryzowała przelew sms-em. Bardzo szybko okazało się, że było to oszustwo – dodaje policjant.

Nie ma dnia, żeby policjanci nie otrzymywali podobnych zgłoszeń. Oszustwo na Blika stało się już bardzo popularne. Zazwyczaj wszystkie wyglądają tak samo. Ktoś włamuje się na konto internetowego portalu jakiejś osoby i kontaktuje się z jej znajomymi w sprawie szybkiej pomocy finansowej.

Jak się ustrzec?

Policja radzi trzymać się kilku prostych zasad:

  • Należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms).
  • Zawsze warto potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby.
  • Zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).
  • Trzeba chronić swój telefon oraz szczególnie pin do aplikacji mobilnej banku.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski