Nowa propozycja PiS: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w zamian za wyższe pensum

Ewa Abramczyk-BoguszewskaZaktualizowano 
Rząd chce zaproponować nauczycielom wcześniejszą emeryturę
Rząd chce zaproponować nauczycielom wcześniejszą emeryturę Grzegorz Olkowski
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w zamian za zwiększenie pensum do 24 godzin tygodniowo. To nowa propozycja rządu. Rozwiązanie miałoby obowiązywać przez 2 lata.

Jak informuje portal businessinsider.com.pl powołując się na "Gazetę Wyborczą", rząd chce zaproponować nauczycielom wcześniejsze przejście na emeryturę. W zamian tygodniowe pensum nauczycieli miałoby być zwiększone z 18 do 24 h.

Zmiana miałaby polegać na przewróceniu przepisów, które obowiązywały przed laty. Na wcześniejszą emeryturę mogli kiedyś przechodzić nauczyciele, którzy do 2008 roku przepracowali 30 lat w oświacie, w tym 20 lat "przy tablicy. Taką możliwość mieli również nauczyciele, którzy mogli wykazać się 25-letnim stażem w szkolnictwie specjalnym, w tym 20 lat "przy tablicy". Warunkiem było również zatrudnienie na co najmniej pół etatu.

Jak pisze gazeta, rząd ma przedstawić tę propozycję we wrześniu, kiedy to może dojść do kolejnego strajku nauczycieli. Nowa oferta miałaby temu zapobiec. Rozwiązanie miałoby wejść w życie w 2020 roku i maksymalnie obowiązywać przez 2 lata.

Zdaniem Sławomira Broniarza, z tego rozwiązania mogłoby skorzystać około 120 tysięcy nauczycieli. Zaznacza on jednak, że jest wiele niewiadomych, ponieważ nie ma jasności, jak miałyby być wyliczane wcześniejsze emerytury.

Wypalenie zawodowe - nowy punkt na liście chorób

Wideo

Materiał oryginalny: Nowa propozycja PiS: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w zamian za wyższe pensum - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-13T18:03:39 02:00, Ja:

Jestem za.. A choćby dlatego, że bardzo dużo starszych nauczycieli jest wypalonych zawodowo (zwłaszcza tych pracujących z małoletnimi). Blokują miejsca młodszym, pełnym chęci i energii nauczycielom.

2019-06-15T19:44:07 02:00, Www:

W szkole obecnie są nauczyciele którzy mogliby odejść lecz tego nie robią, wiec nie wiem po co te 2 lata, zwiększenie pensum spowoduje zwolnienia nauczycieli.

2019-06-15T22:50:16 02:00, Gość:

Bo 1300 emerytury jak niektórym wyliczyli to porażka ... jak żyć?

2019-06-24T09:11:07 02:00, Asia:

A komu tak wyliczyli? Bo ja o tak niskiej emeryturze nauczycielskiej nie słyszałam.

Janka

Dwie moje koleżanki są od roku na emeryturze: jedna mianowana - 2100 na rękę (mówi, że chodziła do pracy za 400 zł, bo o tyle więcej zarabiała), druga dyplomowana( w I-III więc czysty etat, czasem pewno jakieś zastępstwa) - 2700 na rękę. mnie gdyby dali 2000 to bym się w ogóle nie zastanawiała.

G
Gość
2019-07-10T23:44:31 02:00, Gość:

Czekam na nią.

Janka

Ja też i kilka moich koleżanek. We wrześniu rozpocznę 27 rok pracy w szkole a 34 w ogóle. Marzę o tym, żeby weszło to w życie !

G
Gość

Ja również i mam nadzieję głęboka, że rzad PIS nie zawiedzie w tej kwesti bo przecież jak dotychczas spełniał swoje obietnice.

G
Gość

Czekam na nią.

G
Gość

Jestem za

A
Asia
2019-06-13T18:03:39 02:00, Ja:

Jestem za.. A choćby dlatego, że bardzo dużo starszych nauczycieli jest wypalonych zawodowo (zwłaszcza tych pracujących z małoletnimi). Blokują miejsca młodszym, pełnym chęci i energii nauczycielom.

2019-06-15T19:44:07 02:00, Www:

W szkole obecnie są nauczyciele którzy mogliby odejść lecz tego nie robią, wiec nie wiem po co te 2 lata, zwiększenie pensum spowoduje zwolnienia nauczycieli.

2019-06-15T22:50:16 02:00, Gość:

Bo 1300 emerytury jak niektórym wyliczyli to porażka ... jak żyć?

A komu tak wyliczyli? Bo ja o tak niskiej emeryturze nauczycielskiej nie słyszałam.

D
Danuta
2019-06-14T23:10:08 02:00, Becia:

Ja również jestem ZA. I niech związki zawodowe nie próbują mieszać w tej bardzo dobrej propozycji. Kto będzie chciał skorzystać, to skorzysta. Ja na pewno i sporo moich koleżanek również.

2019-06-15T10:35:56 02:00, Gość:

Podzielam Twoja opinie Becia i tez jestem ZA

2019-06-15T11:33:42 02:00, Lu:

Taa, wy sobie odejdziecie, a nam zostanie pensum 24 godziny. Jaka to sprawiedliwość!!!! Kurna!!! To bezczelność względem trochę młodszych nauczycieli. To powinno obowiązywać wszystkich a nie tylko 2 lata.

2019-06-16T09:44:24 02:00, Zofija:

Także uważam, że byłoby to niesprawiedliwe Zamiast zwiększać pensum powinni oddać prawa nabyte wszystkim, którym je zabrano

Dokładnie tak.

G
Gość
2019-06-14T15:49:11 02:00, Gość:

Jestem za. Mam dość. 35 lat w oświacie wystarczy. Niech przyjdą młodzi.

2019-06-16T14:25:02 02:00, Gość:

A ja jestem przeciwna. Nie bardzo rozumiem dlaczego za to, że ktoś inny może iść na emeryturę, ja mam mieć 24 h pensum??? Pracuje w szkole 25 lat. Proszę mi pokazać w tej propozycji coś korzystnego dla mnie?

To znowu wymyślili aby nas skłocic. I nie wydać przysłowiowej złotówki na oświatę - nauczyciel daje sobą manipulować - jeszcze nie znamy szczegółów, a już się nakrecamy.

G
Gość
2019-06-14T15:49:11 02:00, Gość:

Jestem za. Mam dość. 35 lat w oświacie wystarczy. Niech przyjdą młodzi.

2019-06-16T14:25:02 02:00, Gość:

A ja jestem przeciwna. Nie bardzo rozumiem dlaczego za to, że ktoś inny może iść na emeryturę, ja mam mieć 24 h pensum??? Pracuje w szkole 25 lat. Proszę mi pokazać w tej propozycji coś korzystnego dla mnie?

Ja mogłabym przejść ale na głodowa emeryturę??? A co to jest za rozwiązanie i łącznie 2 zupełnie nie powiązanych spraw?! I kto tu co zyskuje?!

Chodzi o pozbycie się tych, którzy mogą mieć odwagę cywilną mówić to co myślą i zaoszczędzić na etatach i całej oświacie aby

mieć na różne rozleniwiajace umysłowo i fizycznie 500 !

G
Gość

na pieprzenie jest 500 to niech sie pieprzą dla idei i misji jak każą uczyć nauczycielom

K
Klara
2019-06-14T23:10:08 02:00, Becia:

Ja również jestem ZA. I niech związki zawodowe nie próbują mieszać w tej bardzo dobrej propozycji. Kto będzie chciał skorzystać, to skorzysta. Ja na pewno i sporo moich koleżanek również.

2019-06-15T10:35:56 02:00, Gość:

Podzielam Twoja opinie Becia i tez jestem ZA

2019-06-15T11:33:42 02:00, Lu:

Taa, wy sobie odejdziecie, a nam zostanie pensum 24 godziny. Jaka to sprawiedliwość!!!! Kurna!!! To bezczelność względem trochę młodszych nauczycieli. To powinno obowiązywać wszystkich a nie tylko 2 lata.

2019-06-16T09:44:24 02:00, Zofija:

Także uważam, że byłoby to niesprawiedliwe Zamiast zwiększać pensum powinni oddać prawa nabyte wszystkim, którym je zabrano

Tak

K
Klara
2019-06-14T15:49:11 02:00, Gość:

Jestem za. Mam dość. 35 lat w oświacie wystarczy. Niech przyjdą młodzi.

2019-06-16T14:25:02 02:00, Gość:

A ja jestem przeciwna. Nie bardzo rozumiem dlaczego za to, że ktoś inny może iść na emeryturę, ja mam mieć 24 h pensum??? Pracuje w szkole 25 lat. Proszę mi pokazać w tej propozycji coś korzystnego dla mnie?

W 2020 roku będę miała 27 lat pracy... prawo będzie obowiazywało dwa lata, czyli tuż przed nosem znów to prawo zostanie mi zabrane. Pensum pozostanie, tylko jaka będzie pensja? Bo z tego, co było mówione wynikało, że będę zarabiała mniej, niż teraz z nadgodzinami!!! Jaka to podwyżka?! Dalej, dlaczego np policjantom wydłużono czas służby ale tylko nowym... starzy odeszli na emerytury na starych zasadach, teraz się pozatrudniali w innych firmach i wiedzą, że żyją. Nauczyciele dalej „stara bieda”... Ja nie chcę dorabiać się nie wiadomo czego, ja chcę tylko godnie żyć.

G
Gość
2019-06-14T23:10:08 02:00, Becia:

Ja również jestem ZA. I niech związki zawodowe nie próbują mieszać w tej bardzo dobrej propozycji. Kto będzie chciał skorzystać, to skorzysta. Ja na pewno i sporo moich koleżanek również.

2019-06-15T10:35:56 02:00, Gość:

Podzielam Twoja opinie Becia i tez jestem ZA

2019-06-15T11:33:42 02:00, Lu:

Taa, wy sobie odejdziecie, a nam zostanie pensum 24 godziny. Jaka to sprawiedliwość!!!! Kurna!!! To bezczelność względem trochę młodszych nauczycieli. To powinno obowiązywać wszystkich a nie tylko 2 lata.

2019-06-16T09:44:24 02:00, Zofija:

Także uważam, że byłoby to niesprawiedliwe Zamiast zwiększać pensum powinni oddać prawa nabyte wszystkim, którym je zabrano

Tak mi brakło 2 lata i musiałam pracować 9 lat dłużej a idąc do pracy liczyłam że odejdę po 30. Na szczęście od września przechodze na emeryturę i jestem bardzo szczęśliwa.

G
Gość
2019-06-14T15:49:11 02:00, Gość:

Jestem za. Mam dość. 35 lat w oświacie wystarczy. Niech przyjdą młodzi.

A ja jestem przeciwna. Nie bardzo rozumiem dlaczego za to, że ktoś inny może iść na emeryturę, ja mam mieć 24 h pensum??? Pracuje w szkole 25 lat. Proszę mi pokazać w tej propozycji coś korzystnego dla mnie?

Z
Zofija
2019-06-14T23:10:08 02:00, Becia:

Ja również jestem ZA. I niech związki zawodowe nie próbują mieszać w tej bardzo dobrej propozycji. Kto będzie chciał skorzystać, to skorzysta. Ja na pewno i sporo moich koleżanek również.

2019-06-15T10:35:56 02:00, Gość:

Podzielam Twoja opinie Becia i tez jestem ZA

2019-06-15T11:33:42 02:00, Lu:

Taa, wy sobie odejdziecie, a nam zostanie pensum 24 godziny. Jaka to sprawiedliwość!!!! Kurna!!! To bezczelność względem trochę młodszych nauczycieli. To powinno obowiązywać wszystkich a nie tylko 2 lata.

Także uważam, że byłoby to niesprawiedliwe Zamiast zwiększać pensum powinni oddać prawa nabyte wszystkim, którym je zabrano

Dodaj ogłoszenie