Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa, uzupełniona lista leków refundowanych od 1 marca

FAJ
archiwum Polskapresse
1 marca zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. - Znalazło się na niej 216 nowych pozycji. 139 leków potaniało. Refundacja 808 została rozszerzona poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego - ogłosił resort zdrowia.

Na liście znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy oraz paski do mierzenia poziomu cukru we krwi.

- Paski powinny być refundowane od 1 stycznia. Nie rozumiem dlaczego ministerstwo zdrowia kazało nam do nich dopłacać. Na leczenie i tak wydajemy krocie - uważa Andrzej Piekut z Lublina. W styczniu, jak wielu chorych na cukrzycę, stanął przed wyborem: wydać na paski nawet kilkadziesiąt złotych zamiast 3,20 zł (taka cena obowiązywała do grudnia) lub zmienić glukometry. - Na szczęście "moje" paski, Optium Xido, wróciły na listę. Nie chciałem wymienić glukometru, bo uważam, że jest naprawdę bardzo dobry. Mierzy poziom cukru z laboratoryjną dokładnością - mówi pan Andrzej.

Pobierz nową listę leków refundowanych i załączniki

Z takich glukometrów korzysta ok. 240 tys. diabetyków. "W ostatnich tygodniach użytkownicy naszych glukometrów częściej niż zwykle dawali nam dowody zadowolenia z naszych systemów pomiarowych, licząc na powrót pasków na listę refundacyjną. Ich oczekiwania zostały spełnione" - czytamy w oficjalnym komunikacie firmy Abbott, producenta pasków Optium Xido.

Od 1 marca refundowane będą też m.in. paski Accu-Chek Active oraz Accu-Chek Go. "Cieszymy się, że długi proces negocjacji przyniósł pozytywny rezultat" - komentują przedstawiciele firmy Roche.

- Paski są nam niezbędne. Wielu z nas musi mierzyć poziom cukru we krwi przed posiłkiem i dwie godziny po jedzeniu. W opakowaniu jest 50 pasków. Ja potrzebuję czterech opakowań na miesiąc - przyznaje Barbara Polikarska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie. - Na szczęście nie musiałam przepłacać, bo w grudniu wykupiłam zapas na 3 miesiące. Wielu chorych zrobiło tak w obawie przed podwyżkami - przyznaje.

- Ja zużywam do 120 pasków miesięcznie. Dobrze, że urzędnicy zrozumieli, że diabetyk bez pasków do pomiaru glukozy nie może funkcjonować i wpisali je na listy refundacyjne. Lepiej późno niż wcale - mówi Halina Kuszneruk z Lublina, która od lat choruje na cukrzycę.

To druga lista leków refundowanych w tym roku
Pierwsza obowiązuje od 1 stycznia. Wówczas weszła w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą lista leków ma być aktualizowana co dwa miesiące. Styczniowa lista wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Eksperci informowali, że usunięto z niej ponad 800 leków. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów. Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków refundowanych ma być aktualizowana co dwa miesiące.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski