Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorskie operacje raka trzustki dostępne już w Lublinie. Jedyny taki ośrodek po wschodniej stronie Wisły

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiały nadesłane
Lublin jako siódmy ośrodek w Polsce posiada własny sprzęt do leczenia nowotworów trzustki za pomocą metody NanoKnife. Do tej pory w Żagiel Med zostało zoperowanych 15 pacjentów. Metoda nie jest jeszcze refundowana w Polsce.

- Do tej pory wypożyczaliśmy ten sprzęt, a od nowego roku zakupiliśmy własną aparaturę. Sprzęt kosztował 1,5 mln złotych. Dzięki temu koszt operacji zmniejszył się o 20 tys. zł. Teraz kosztuje 53 tys. złotych. Dzięki temu ta skomplikowana operacja będzie wykonywana częściej. Niestety ten zabieg nie jest jeszcze refundowany w Polsce. Inaczej jest na przykład w USA, Kanadzie i innych krajach Europy - mówi Dorota Karczewska, prezes Żagiel Med.

Lublin jest siódmym ośrodkiem w Polsce i pierwszym po wschodniej stronie Wisły, który oferuje bez ograniczeń leczenie za pomocą tego nowatorskiego zabiegu. Metoda NanoKnife skierowana jest dla pacjentów z rakiem trzustki.

- To szansa na leczenie nawet najtrudniejszych i nieoperacyjnych nowotworów. Nie można tu mówić o wyleczeniu, ale przedłużeniu życia i poprawie jego jakości - zaznacza dr n. med. Ryszard Wierzbicki, chirurg onkologiczny.

NanoKnife jest metodą małoinwazyjną, niszczy komórki nowotworowe za pomocą prądu o wysokim napięciu.

- Po elektryczny nóż sięgamy coraz częściej. Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie rak usadowił się w trudnych do leczenia miejscach. NanoKnife daje szansę na zmniejszenie guza nowotworowego. W połączeniu z późniejszą chemioterapią zwiększa szansę na przedłużenia życia u chorych na tzw. nieuleczalne nowotwory - zaznacza doktor.

Operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza elektrod, które w mikrosekundowych odstępach czasu emitują na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu do 3000 V.- Prowadzi to do nieodwracalnej śmierci komórek nowotworowych. Przy czym sąsiadujące z nimi komórki i tkanki innych narządów są całkowicie bezpieczne. Zabieg trwa kilkanaście minut, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po kilku dniach pacjent może opuścić oddział - podkreśla dr n. med. Ryszard Wierzbicki.

W Żagiel Med w Lublinie wykonano już około 15 takich zabiegów. - Znam pacjenta, który po tej operacji przeżył 17 miesięcy. A czasem jest tak, że lekarze po rozpoznaniu zaawansowanego raka trzustki z przerzutami do wątroby mogą dać pacjentom miesiąc życia - dodaje chirurg onkologiczny.

W Polsce z powodu raka trzustki umiera 4 tys. osób rocznie, a większość z nich w przeciągu pół roku od postawienia diagnozy. Jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, który charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, złym rokowaniem i krótkim czasem przeżycia chorych.

- Planujemy w przyszłości stosować procedurę NanoKnife w leczeniu raka prostaty. Dwóch naszych lekarzy jedzie teraz właśnie na szkolenie do Paryża - zaznacza Dorota Karczewska, prezes Żagiel Med.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski