Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe listy leków refundowanych cz. II i III

Katarzyna Zawadzka
Jacek Babicz
Wcześniej zamieściliśmy listę nowo wprowadzonych leków w leczeniu ogólnym, teraz otrzymujecie Państwo listę nowo wprowadzonych leków w leczeniu chorób przewlekłych, a ponadto wykaz zmian cen detalicznych leków, obejmujący leki pomocne w leczeniu ogólnym, jak i w leczeniu chorób przewlekłych.

Zdaniem przedstawicieli resortu zdrowia, wprowadzone zmiany są korzystne zarówno dla pacjentów, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia, który rocznie do kupowanych przez Polaków leków dopłaca 8 mld złotych. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, obecnie zdrożało 28 preparatów, a staniało 250, głównie tych, na które do tej pory nie obowiązywały zniżki.

Na liście znalazły się też nowe specyfiki ordynowane w leczeniu mukowiscydozy, astmy i fenyloketonurii. Z refundacji będą mogli skorzystać ponadto pacjenci cierpiący na nadpobudliwość psychoruchową, czyli ADHD. Z listy usunięto niemal 100 preparatów przestarzałych. Zdaniem krytyków, największy minus nowego wykazu to właśnie wykreślenie tych 100 medykamentów. Resort broni się, że nie miał z tym nic wspólnego.

- Ta część, która zniknęła, usunięta została na wniosek firm farmaceutycznych. To były leki, które wychodzą z obrotu - stwierdził rzecznik resortu zdrowia, Piotr Olechn.

Lista leków refundowanych powstała we współpracy z firmą KAMSOFT SA w Katowicach, która wprowadziła Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ, unikalny projekt z zakresu telemedycyny i e-zdrowia.

Zamiast tabletek, domowe sposoby na ból gardła

Przeziębienie rozpoczyna się na ogół banalnie - chrypką i lekkim katarem. Następnie przychodzą ból gardła i kaszel, które z czasem się nasilają i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pomoc w złagodzeniu dolegliwości przynoszą stare, sprawdzone, choć nie zawsze pamiętane przez nas metody.

Na ból gardła zioła i wywar z buraka
Przy bólu gardła sprawdzi się doskonale napar szałwii. Wystarczy, że zalejemy jedną torebkę ziół wrzątkiem i poczekamy aż się zaparzy. Taką miksturą powinniśmy płukać gardło co trzy godziny. Szałwia wykazuje działanie odkażające i jest doskonałym lekiem przy różnych stanach zapalnych, w tym również gardła. Można ją też połączyć z miętą, rumiankiem i kwiatem nagietka (najlepiej wymieszać zioła w równych proporcjach). Trzy łyżeczki zalejmy dwoma szklankami wrzątku i przykryjmy na kwadrans, aby się zaparzyły.

W dolegliwościach gardłowych można z powodzeniem zastosować sok z buraków. Wystarczy go wycisnąć i dodać łyżkę stołową octu jabłkowego. Podobnie jak w przypadku naparów ziołowych gardło należy płukać kilka razy dziennie.

Sprawdzone są również płukanki solne (na jedną szklankę ciepłej wody wrzućmy łyżeczkę soli).

Na kaszel cebula i siemię lniane
Na ból gardła i kaszel pomocna jest cebula. Przygotujemy z niej syrop, ścierając warzywo na tarce, odciskając sok i dodając do niego miód i cytrynę. Syrop zażywamy trzy razy dziennie po dwie łyżeczki. Można też sporządzić syrop z nasion kopru włoskiego. W tym celu dwie łyżki nasion kopru zalejmy dwoma szklankami wody, dodajmy trzy łyżki miodu i gotujmy na małym ogniu. Przed użyciem syrop należy przecedzić.

Na suchy kaszel mikstura z cytryny i oliwy
Na suchy kaszel skuteczne jest również siemię lniane (łyżeczkę siemienia zalejmy szklanką wody, zagotujmy, dodajmy łyżkę miodu) oraz mikstura z cytryny i oliwy (trzeba je ze sobą wymieszać, wstrząsnąć i pić po łyżeczce kilka razy dziennie).

Na katar najlepsze są z kolei ziołowe inhalacje, np. z kwiatów rumianku, lawendy i olejków eterycznych (np. eukaliptusowego albo sosnowego). Wystarczy wrzucić do miski z gorącą wodą kilka łyżek ziołowej mieszanki i wlać kilka kropel wybranego olejku.

Opary zadziałają silniej kiedy przed nachyleniem się nad miską nakryjemy głowę ręcznikiem.
W ogólnym przeziębieniu ulgę przyniesie imbir, który wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwwymiotne, antyseptyczne, bakteriobójcze oraz nawilżające śluzówkę. Wywar z imbiru przygotujemy, gdy po pokrojeniu cienko jego korzenia, zalejemy go dwoma szklankami wody i będziemy gotować na małym ogniu przez kwadrans. Do smaku można dodać odrobinę miodu. Wywar pijmy rano i wieczorem.

Warto zadbać także o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory. Osoba przeziębiona powinna wypijać przynajmniej trzy litrów płynów dziennie - wody, soków owocowych i naparów ziołowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski