Nowe oblicze Górek Czechowskich [WIZUALIZACJE]

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
To będzie wyjątkowe miejsce w skali regionu. Swoim rozmiarem przewyższy Ogród Saski, Park Czechów, Jana Pawła II, Ludowy i Bronowicki razem wzięte. Mowa o parku na Górkach Czechowskich, który w perspektywie najbliższych lat może stać się zieloną wizytówką miasta i magnesem przyciągającym turystów na miarę Central Parku w Nowym Jorku.

Już niebawem teren dawnego poligonu na Górkach Czechowskich może pozytywnie zmienić swoje oblicze. Na ponad 70 hektarach ma szansę powstać park naturalistyczny z prawdziwego zdarzenia. Potrzeba aranżacji tej przestrzeni wynika z konieczności czynnej ochrony przyrody oraz stworzenia, tak potrzebnego w tym rejonie, miejsca przyjaznego zarówno dla mieszkańców Czechowa, jak i całego Lublina. Nowe miejsce powstanie zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Zakłada ona pełne zachowanie przyrody, wąwozów na Górkach i przekazanie mieszkańcom miasta czystej, bezpiecznej strefy wypoczynku.

Firma TBV Investment, która jest właścicielem Górek, chce stworzyć zieloną wizytówkę Lublina w zamian za zmianę funkcji 30% tego terenu, na którym zgodnie z obowiązującym planem może realizować inwestycje o charakterze usług komercyjnych, handlowych, w tym dużych obiektów handlowych, administracyjno-biurowych czy sportowo-rekreacyjnych. A to oznacza, że już w tej chwili na terenie Górek Czechowskich można rozpocząć budowę biur, hal czy kolejnej galerii handlowej. Zamiast tego rozwiązania, właściciel proponuje przeznaczenie tych 30% pod zabudowę mieszkaniową z niezbędną częścią usługową, a 70% pod ogólnodostępny naturalistyczny park, który zostanie przekazany miastu za symboliczną złotówkę.

Idea nowego terenu zielonego w Lublinie ma odzwierciedlać ścisły związek człowieka z naturą. Ponadto to właśnie przestrzeń swobodna oraz naturalistyczna najbardziej sprzyja wypoczynkowi i ekologii. Park na Górkach Czechowskich będzie ukłonem w stronę mieszkańców. Objęte będą też ochroną występujące na jego terenie rośliny i zwierzęta. Uporządkowane zostaną w tym celu łąki na Górkach, m.in. usunięta zostanie nawłoć, czyli roślina niszcząca cenne gatunki flory.

Cały obszar parku zostanie podzielony na kilka stref. Mieszkańcy będą mogli spacerować po parku, korzystając ze specjalnych ścieżek zbudowanych przy użyciu proekologicznych, naturalnych materiałów. Do ich dyspozycji będzie w sumie blisko 15 km tras: rowerowych, dla biegaczy oraz fanów nordic walking. Zadbane tereny zielone staną się atrakcją dla osób w każdym wieku. Zachęcą do organizacji wspólnych pikników, puszczania latawców czy też wylegiwania się w hamaku. Park będzie przyjazny również dla właścicieli psów, którzy w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni będą mogli bawić się ze swoimi pupilami. Z myślą o osobach ceniących aktywny sposób spędzania czasu, planowana jest strefa sportowa z ogólnodostępnymi boiskami.

Jedną z głównych atrakcji parku na Górkach Czechowskich będą ciekawe ścieżki edukacyjne: przyrodnicza, krajobrazowa i ornitologiczna. Ponadto lublinianie będą mieli możliwość podglądania gryzoni w specjalnie przygotowanej uprawie zbóż. Nadal będzie możliwe tworzenie czasowych instalacji artystycznych, jak np. landart.

Już w niedalekiej przyszłości Lublin może zyskać bezpieczny i czysty park, otwarty dla ludzi w każdym wieku, o różnorodnych zainteresowaniach, którzy chcą spędzać czas na łonie natury nie wyjeżdżając z miasta. To właśnie z myślą o nich powstanie nowa przestrzeń łącząca pokolenia i będąca dowodem na możliwość harmonijnego współistnienia człowieka i przyrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie