Do tej pory zmiany w piłce nożnej odbywały się niezwykle rzadko. Nowe, rewolucyjne przepisy wchodziły w życie dosłownie raz na kilkanaście lat. Z czasem wszyscy kibice potrafili się do nich przyzwyczaić. W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi jednak do kosmetycznych zmian, tj. czwarta zmiana w trakcie dogrywki lub rozpoczęcie meczu podaniem do tyłu, zamiast do przodu. Tym razem 1 czerwca czeka nas więcej reform, które przedstawiamy poniżej.
Nowe przepisy gry w piłkę nożną:
- Zagranie ręką - Gol strzelony przypadkowo ręką nie będzie uznany. Każde zagranie piłki ręką będzie karane - niezależnie od miejsca na boisku. Nie będą miały również znaczenia intencje piłkarza. Podczas interwencji nie będzie można zwiększać powierzchni ciała np. trzymając dłoń nad głową.
- Trener i sztab szkoleniowy - Żółtą, bądź czerwoną kartką w trakcie spotkania może zostać ukarany już nie tylko piłkarz. Jeśli arbiter uzna za słuszne, może także pokazać kartonik trenerowi lub innej osobie ze sztabu szkoleniowego. Wciąż aktualne są ostrzeżenia oraz odesłanie z murawy.
- Rzut monetą - Do tej pory sędziowie proponowali zwycięzcy losowania połowę, na której dana drużyna rozpocznie spotkanie. Przeciwnicy otrzymywali za to przywilej rozpoczęcia meczu. Tym razem, kapitan wygrywający losowanie zadecyduje, czy jego zespół woli zacząć jako pierwszy lub na której połowie boiska zacznie.
- Zmiana zawodnika - Nowe przepisy dotyczą także zmian piłkarzy. Od 1 czerwca gracz będzie zmuszony opuścić boisko przy najbliższej linii końcowej. Jeśli więc porusza się po stronie oddalonej od ławek trenerskich, jego zmiana oznacza zejście po drugiej stronie boiska. Ma to zapobiec tzw. "taktycznym" zmianom na czas.
- Uderzenie sędziego - Jeśli futbolówka trafi przypadkowo arbitra, ten zmuszony będzie gwizdnąć i rozpocząć grę od rzutu sędziowskiego. Obecnie sędzia traktowany jest jako powietrze i żaden jego kontakt z piłką nie powoduje przerwania akcji.
- Mur - W przypadku rzutu wolnego, ustawiający się do niego piłkarze, muszą zachować między sobą odległość jednego metra. Przepis obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy bramki zamierza bronić trzech lub więcej zawodników drużyny przeciwnej.
- Rzut wolny - Stały fragment gry może zostać wykonany jeszcze przed pokazaniem przez arbitra kartki. Sędzia może wyciągnąć ją nawet po oddaniu strzału.
- Rzut karny - Bramkarz może stać na linii bramkowej tylko jedną stopą.
Przepisy przygotowane są już pod przyszły sezon rozgrywek piłkarskich. Tegoroczny finał Ligi Mistrzów nie został objęty reformą, aby nie wprowadzać zamieszania przed najważniejszym meczem na Starym Kontynencie.
LIGA MISTRZÓW w GOL24
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?