Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe sprzęty rolnicze. Nasz przegląd

Irena Boguszewska
Nowoczesny sprzęt rolniczy to dziś komputery na kołach.
Nowoczesny sprzęt rolniczy to dziś komputery na kołach. Andrzej Szkocki
Rolnik planuje kupić nowy sprzęt do swojego gospodarstwa. Zanim się zdecyduje na zakup, powinien poznać najnowocześniejsze rozwiązania.

Nie można prowadzić nowoczesnego gospodarstwa bez nowoczesnego sprzętu. A co roku na rynku pojawia się nowy, coraz nowocześniejszy sprzęt, który może bardzo ułatwić pracę. Może też spowodować, że rolnik przymniejszym nakładzie pracy i środków uzyska dużo lepsze efekty.

Lekki siewnik 

Szwedzka firma Vaderstad wyprodukowała lekki siewnik, a dokładnie - agregat uprawowo-siewny Spirit R 300-400S.  

- Jest to  zupełnie nowy model maszyny, zaprojektowanej od podstaw, przy wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań - mówi Jarosław Lewandowski ze spółki Agrokom w Kłosie pod Koszalinem. -  Chodzi o to, aby mogła pracować z ciągnikiem o  małej mocy.

Te siewniki były prezentowane na targach rolniczych w Hannoverze, a także w styczniu na poznańskiej Polagrze. Ich seryjna produkcja rozpocznie się jesienią tego roku. Nowy model może być wyposażony w system E-Control oraz w unikatowe rozwiązanie jakim jest niewątpliwie SeedEye. Nowo opracowany agregat  zawiera wiele innowacji, wszystkie z przełomowymi rozwiązaniami technicznymi. M.in. jest wyposażony w system, który pozwala operatorowi łatwo, szybko i dokładnie ustawić ilości dozowanych nasion na metr kwadratowy bez potrzeby wykonywania standardowej kalibracji. Spirit R 300-400S jest dostępny w wersji trzy- i czterometrowej szerokości roboczej. Waży, dzięki m.in. zastosowaniu plastikowego zbiornika na nasiona, poniżej czterech ton.  

Kultywator do uprawy pasowej

Obecnie nowością i przebojem są kultywatory do uprawy pasowej, czyli uproszczonej, bezorkowej uprawy roli, brytyjskiej firmy McConnel. Zastępują pług i siewnik.

Dzięki pozostawieniu materiału organicznego napowierzchni, nie tylko zapewnia zachowanie zasobów wody glebowej, ale również ogranicza rozwój chwastów i chroni glebę przederozją oraz rozluźnia ją w rzędach bez ryzyka tworzenia podeszwy płużnej, co np. wpływa znacząco narozwój systemu korzeniowego roślin. Pozwala to znacznie obniżyć koszty związane z przygotowaniem ziemi pod zasiew i zaoszczędzić czas. 

W 2015 roku na rynku polskim pojawiły się pierwsze egzemplarze tej maszyny pracujące w gospodarstwach. Obecnie  zostały udoskonalone. Dłuta robocze  zabezpieczono siłownikami hydraulicznymi, powiększono zbiornik na ziarno do pojemności 1200 kg. Wyposażono siewnik w urządzenie do elektrycznego zamykania ścieżek. Wprowadzono dodatkową, cięższą bronę posiewną, zastosowano powiększoną osłonę wlotu powietrza do turbiny dmuchawy, co zapobiega ewentualnemu przytykaniu się tego wlotu resztkami pożniwnymi. 

Ładowacz i ciągniki

Wiele nowości wypuścił w ostatnim czasie Ursus. Nowa konstrukcja ładowacza TUR, w stosunku dopoprzedniej wersji, posiada następujące rozwiązania: hydraulika schowana w ramionach; wszystkie zawory (elektrozawór i zawór przelewowy) schowane zaosłoną; zakryte prostowody tylne; amortyzator podosłoną - wopcji.  

Ursus jest producentem całej gamy ciągników rolniczych. Modele C-382 i C-385 Power, to wchodzące obecnie na linie montażowe i do oferty stałej ciągniki. Oba z układem przeniesienia napędu Carraro. Ursus C-382 o mocy 82 KM i skrzynią przekładniową 12x12 z rewersem mechanicznym. C-385 Power, o mocy 85 KM z nową skrzynią przekładniową 24x12 z rewersem elektrohydraulicznym i wzmacniaczem momentu. Dodatkowo w tym modelu będzie spełniona już norma emisji spalin euro IIIB. Ursus C-392 i C-3102 to ciągniki odpowiednio o mocy 92 i 102 KM, turbodoładowane z chłodnicą powietrza, sprzęgło 12x12 w pełni zsynchronizowane z rewersem mechanicznym. To modele, które miały już swoją premierę. 

Ciągniki C-3110 i C-3110 Power mają moc 110 KM. Są już dobrze znane na polskim rynku pod inną nazwą 11054, a obecnie doczekały się swojej premiery w serii C. Dodatkowo model C-3110 Power o nowych parametrach wzmocni jej skład. Mniejsza pojemność silnika (3400 cm3), wielopłytkowe mokre sprzęgło, skrzynia przekładniowa 24x24 z rewersem elektrohydraulicznym, wzmacniaczem momentu i biegami pełzającymi stanowić będzie  rozwiązanie dla wymagających. 

Prasa zwijająca Z-597 marki Ursus przeznaczona jest dozbioru podsuszonej zielonki o wilgotności 40-60 procent. Sterowana jest elektronicznie, wyposażona w pięciobelkowy podbieracz i rotor z docinaczem. Prasa posiada w standardzie mechanizm obwiązywania siatką, jak również sygnalizację akustyczno-świetlną wypełnienia komory. Jest również w pełni przystosowana do poruszania się po drogach publicznych. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe sprzęty rolnicze. Nasz przegląd - Głos Pomorza

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski