Spis treści
Od kiedy można stosować nawożenie w 2023 roku? Decyduje pogoda
Zmiany w stosowaniu nawozów naturalnych obowiązują od 8 lutego 2023 po tym, jak opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
Elastyczne terminy stosowania nawozów naturalnych obowiązują od początku lutego 2023 roku. – Elastyczne, to znaczy uzależnione od pogody, od temperatury. (...) Jeśli ziemia jest niezmarznięta, to znaczy, że można je stosować – wyjaśnił szef resortu rolnictwa.
Mapa IMGW. Gdzie można już w lutym nawozić azotem?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował nowe funkcjonalności w serwisie agrometeo.imgw.pl, dzięki którym rolnik będzie mógł stwierdzić, czy nawożenie na jego terenie jest już możliwe. Na stronie IMGW codziennie jest publikowany wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza.

Powiaty z przekroczonym progiem 3 stopni Celsjusza na mapie 21 lutego 2023:
- dolnośląskie: lubański, złotoryjski, strzeliński, górowski, głogowski
- lubuskie: Gorzów Wielkopolski, słubicki, krośnieński, zielonogórski, Zielona Góra, nowosolski
- wielkopolskie: kościański, wolsztyński
- zachodniopomorskie: powiaty miasta: Koszalin, Świnoujście
Na mapie od 17 do 19 lutego na żółto oznaczony jest jedynie powiat miasto Koszalin, jako obszar, na którym został przekroczony próg 3°C w ciągu kolejnych 5 dni. Poniżej wyjaśniamy, które uprawy można nawozić w takiej sytuacji. W poniedziałek 20 lutego o poranku na mapie IMGW bez zmian.
Nowe zasady wiosennego i jesiennego nawożenia azotem
Zmienione przepisy wprowadzają elastyczny wiosenny termin nawożenia w okresie od 1 lutego do 1 marca. Termin rozpoczęcia stosowania nawozów, po wejściu w życie Programu działań, związany jest z przejściem średniej dobowej temperatury w kolejnych pięciu dniach przez próg 3 stopni Celsjusza dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych oraz 5 stopni dla pozostałych upraw.
Wydłużenie terminów dotyczy również jesieni.
– Sądzę, że w tym momencie rolnicy będą zadowoleni – nie będzie sztucznych ograniczeń, bo do tej pory było tak, że czekać trzeba było na daty np. na 30 marca, bez względu na to, jakie są warunki pogodowe, czy jakie są warunki na polu – dodał minister.
Inne zmiany w nawożeniu upraw
Rada Ministrów przyjęła 31 stycznia 2023 r. rozporządzenie w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Rozporządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki.
Jak wskazał resort infrastruktury, wdrożenie Programu działań wynika z realizacji dyrektywy azotanowej, zgodnie z którą dokument ten podlega przeglądowi i aktualizacji co 4 lata. W 2022 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją Programu działań obowiązującego od 2018 r.
Zaktualizowane zostały wskaźniki produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu (dodano nowe grupy, takie jak osły, bawoły, lamy, alpaki) oraz uporządkowano podział na grupy technologiczne dla innych gatunków.
W rozporządzeniu uwzględniono także zasady obliczania produkcji nawozów naturalnych w przypadku otwartego systemu utrzymania; zaktualizowano sposób obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych dla niektórych upraw, takich jak m.in.:
- kukurydza uprawiana na zieloną masę,
- kapusta włoska,
- konopie włókniste,
- len włóknisty oraz
- szparagi.
Podstawowe terminy nawożenia w ciągu roku
Nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne:
- grunty orne 1 marca – 20 października
- grunty orne na terenie gmin objętych wykazem określonym w tabeli 4 stanowiącej załącznik nr 2 d Programu azotanowego 1 marca – 15 października
- grunty orne na terenie gmin objętych wykazem określonym w tabeli 5 stanowiącej załącznik nr 3 d Programu azotanowego 1 marca – 25 października
- uprawy trwałe 1 marca – 31 października
- uprawy wieloletnie 1 marca – 31 października
- trwałe użytki zielone 1 marca – 31 października
Nawozy naturalne stałe można stosować od 1 marca do 30 października, w przypadku upraw trwałych, upraw wieloletnich oraz trwałych użytków zielonych od 1 marca do 30 listopada.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Robili narkotyki w kryjówce za transformatorem. CBŚP trafiło w dziesiątkę
- Oszukali firmy z Chin, Peru i Argentyny. Usłyszeli zarzuty wyprania 6 mln złotych
- Przerażony widmem aresztowania Putin nakazuje werbować kolejnych sobowtórów
- "Bardzo dobra wiadomość" z Brukseli. Premier: Będzie kolejne 200 mln euro z EPF
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót