Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady wyrabiania paszportów. Minister Janusz Cieszyński: Cyfryzujemy Polskę

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
archiwum
Koniec z wypełnianiem papierowego wniosku o nowy paszport. Łatwiej można też zgłosić utratę dokumentu.

Od niedzieli (13.11) zmieniły się zasady wyrabiania paszportów. Chodzi o wprowadzenie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, dzięki któremu można już korzystać z uproszczonej procedury wnioskowania o paszport. Do tej pory, aby ubiegać się o wydanie tego dokumentu, należało wypełnić papierowy formularz w urzędzie.

- Teraz wniosek jest generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu – informuje Angelika Konaszczuk, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim w Lublinie.

To nie koniec nowości. Wraz z nowym rejestrem uruchomione zostały dodatkowe usługi takie jak weryfikacja ważności paszportu, czy możliwość sprawdzenia, jakie dane są przetwarzane w rejestrze.

Będzie też więcej możliwości zgłoszenia utraty lub uszkodzenia paszportu.

- Dotychczas obywatel musiał w takiej sytuacji przyjść osobiście do oddziału do spraw paszportów, by zgłosić kradzież. Teraz może to zrobić poprzez e-usługę dostępną na portalu gov.pl w zakładce "usługi dla obywatela" – wyjaśnia dyrektor Konaszczuk.

W przyszłości ma także zostać uruchomiona funkcja przypomnienia o kończącym się terminie ważności paszportu.

– Cyfryzujemy Polskę, aby wszystkim nam żyło się wygodniej i każdy mógł załatwić sprawy urzędowe online - podkreśla pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Jak tłumaczy Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie częścią sześciu innych rejestrów centralnych, w tym dowodów osobistych, stanu cywilnego, czy numerów PESEL. - Wiarygodne informacje, zgodne z dokumentami, to fundament cyfrowego urzędu, który jest realnym udogodnieniem dla obywateli, dając im dostęp do urzędu 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca na świecie – dodaje Janusz Cieszyński.

Nowe funkcjonalności nie wpływają na zmianę okresu ważności dokumentów i opłaty za nie. Paszport dla dzieci do 13. roku życia ważny jest pięć lat, a przypadku osób starszych dziesięć. Podstawowy koszt wyrobienia nowego paszportu wynosi 140 zł. Niższe opłaty obowiązują dla dokumentów wydawanych dzieciom do 13 lat (30 zł), uczniów od 13. roku życia oraz studentów (70 zł).

Połowę podstawowej stawki płacą członkowie rodzin wielodzietnych posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny. Natomiast całkowicie zwolnione z opłat są osoby, które ukończyły 70 lat oraz osoby, które wyjeżdżają na długotrwałe leczenie lub w celu poddania się operacji i przebywają w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych albo korzystają z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski