Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy sankcyjnej przyjęta przez Radę Ministrów. Co z konfiskatą rosyjskich majątków?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Szef MSWiA przekazał na sejmowej komisji informację na temat listy i nałożonych sankcji na rosyjskich oligarchów i ich polskie firmy zależne
Szef MSWiA przekazał na sejmowej komisji informację na temat listy i nałożonych sankcji na rosyjskich oligarchów i ich polskie firmy zależne Fot. 123rf
Zdajemy sobie sprawę, że wpis na listę sankcyjną to konsekwencje dla beneficjentów, ale również pracowników. Przeanalizowaliśmy te przypadki i w porozumieniu z premierem przygotowaliśmy projekt ustawy, który dziś został przyjęty przez Radę Ministrów. To ustawa o nowelizacji ustawy sankcyjnej - poinformował na wtorkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

O godz. 12.00 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podczas której informację na temat listy i nałożonych sankcji na rosyjskich oligarchów i ich polskie firmy zależne oraz działań podejmowanych przez rząd w tym zakresie przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

- Trwa wojna na Ukrainie. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to wojna Ukraińców, ale także Polski i Europy. Jeżeli Rosja zwycięży, następne będą kraje bałtyckie lub Polska, na pewno się nie zatrzyma. Polska udziela wszechstronnej pomocy walczącej Ukrainie. To dla nas duży wysiłek. Namawiamy także do tej pomocy partnerów europejskich i amerykańskich. Zdajemy sobie sprawę, że silną bronią w walce z Rosją, z reżimem Putina są sprawy ekonomiczne i gospodarcze - podkreślił Wąsik.

- Polska przyjęła ustawę sankcyjną, dającą możliwość polskiemu rządowi nakładania, innych niż robiła to Unia Europejska, sankcji na Rosję. 24 kwietnia została ogłoszona pierwsza lista sankcyjna, znalazło się na niej 16 osób fizycznych i 35 podmiotów gospodarczych. Lista jest jawna, jest umieszczona na stronie internetowej wraz z uzasadnieniem - zaznaczył.

Nowelizacja ustawy sankcyjnej. Instrument przymusowego zarządu

- Zdajemy sobie sprawę, że wpis na listę sankcyjną to konsekwencje dla beneficjentów, ale również pracowników. Przeanalizowaliśmy te przypadki i w porozumieniu z premierem przygotowaliśmy projekt ustawy, który dziś został przyjęty przez Radę Ministrów. To ustawa o nowelizacji ustawy sankcyjnej - przekazał wiceszef MSWiA.

- Chcemy wprowadzić nowy instrument - zarząd wobec podmiotów, które są na liście sankcyjnej, których interes pracowników tego wymaga. Nie będzie to stosowane do wszystkich podmiotów, ale to instrument zarządu przymusowego - mówił.

- Podmioty będą mogły nadal prowadzić swoją działalność, ale w zarządzie przymusowym. Celem zarządu przymusowego będzie przygotowanie tych podmiotów do sprzedaży. Jeżeli właściciele nie zgodzą się na sprzedaż, to sąd będzie mógł ją zarządzić. W ustawie umieściliśmy przepis, że prawo pierwokupu będą miały spółki utworzone przez pracowników tego podmiotu, jeżeli spółka będzie miała powyżej 50 proc. pracowników - wyjaśniał Wąsik.

- Obecna ustawa daje możliwość odstępstw na choćby wypłaty dla pracowników, ale może być taka sytuacja, że tych środków nie ma bądź ich zabrakło. Przewidzieliśmy nowym projektem ustawy, że Fundusz Świadczeń Gwarantowanych będzie mógł w takich sytuacjach być użyty wobec pracowników tych przedsiębiorstw - dodawał.

Wywłaszczenie za odszkodowaniem

Jak zapowiedział wiceminister Wąsik, w wyjątkowych sytuacjach, których wymaga interes państwa, będzie można również dokonać wywłaszczenia dotychczasowego właściciela za odszkodowaniem.

- Zastanawialiśmy się nad tym, czy nie dokonać konfiskaty takich majątków. Konstytucjonaliści ocenili jednak, że konstytucja nie daje takiej możliwości - przyznał.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, że te aktywa pozostaną w obrocie, będą mogły kontynuować działalność i stanie się to z korzyścią dla osób, które pracują w tych podmiotach - zaznaczył.

- Ta ustawa trafi do Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji i wierzę, że w zgodzie i konsensusie omówimy te propozycje - stwierdził.

- Zapowiedzieliśmy następne listy sankcyjne. Wnioski są złożone przez służby, czekamy na przyjęcie tej ustawy, żeby te instrumenty już stosować - dodawał.

lena

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowelizacja ustawy sankcyjnej przyjęta przez Radę Ministrów. Co z konfiskatą rosyjskich majątków? - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski