W Stomatologicznym Centrum Klinicznym przy Lubartowskiej 58 działa już nowoczesna poradnia stomatologiczna, która jest przeznaczona dla pacjentów z niepełnosprawnością.
- Mamy nowoczesną salę zabiegową w znieczuleniu ogólnym. Należy pamiętać, że15 proc. społeczeństwa ma orzeczoną niepełnosprawność. Chcemy umożliwić im profesjonalną profilaktykę i leczenie. Chodzi np. o pacjentów po zabiegach onkologicznych czy okołoprzeszczepowych - wyjaśnia dr n. med. Beata Petkowicz, szefowa nowej poradni.
Dyrektor SCK przyznaje, że zainteresowanie leczeniem w nowej poradni jest ogromne. - Leczymy dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi, z padaczką, autyzmem, czy porażeniem mózgowym oraz z różnymi fobiami i nadpobudliwością - dodaje Ryszard Śmiech, dyrektor SCK w Lublinie.
Pieniądze na inwestycję pochodzą głównie z środków Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Ministerstwa Zdrowia. W sumie wyniosły ponad 600 tys. złotych. - Adaptacja pomieszczeń przy Lubartowskiej wyniosła ok 367 tys. złotych. Uczelnia zakupiła cyfrowe RTG, które można wykonywać w trakcie zabiegu. Nowoczesny sprzęt kosztował 119 tys. złotych, a aparat do znieczulenia 149 tys. złotych - wylicza dyrektor Śmiech.
Poradnia ma podpisany kontrakt z NFZ. Także każdy pacjent może być tutaj przyjęty i bezpłatnie leczony. Poradnia posiada wysokospecjalistyczną kadrę medyczną, np. anestezjologów i chirurgów stomatologicznych.
Poradnia Zabiegów Stomatologicznych w Znieczuleniu Ogólnym jest też miejscem zajęć dla studentów Uniwersytetu Medycznego.
- Studenci nauczą się tu również wrażliwości na drugiego człowieka i specjalnego podejścia do pacjentów z niepełnosprawnością - dodaje prof. Andrzej Drop, rektor UM w Lublinie.
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?