- Zabieg polega na wprowadzeniu do lewego przedsionka serca (przez żyłę udową) cewnika ze specjalnym balonem wypełnionym podtlenkiem azotu - wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Wysokiński, kierownik Kliniki Kardiologii SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego. - Podawany pod ciśnieniem rozprężający się gaz ochładza balon do minus 40-50 stopni Celsjusza. Za pomocą zimna robimy bliznę w przedsionku serca i w ten sposób niszczymy ogniska, odpowiedzialne za arytmię. Zamrożone, nie mogą już przewodzić impulsów elektrycznych, a przez to powodować migotania. Praca serca wraca do normy - tłumaczy profesor.
Taka "operacja" trwa zwykle od 1,5 do 3 godzin, w zależności od rodzaju zaburzeń rytmu serca, wykonuje się go najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Po kilku dniach pacjent wychodzi do domu. W Lublinie zabiegowi poddano trzy osoby: dwie kobiety i mężczyznę w wieku od 60 do 70 lat. - Wszyscy czują się dobrze. Jedna z pacjentek została już wypisana ze szpitala - zapewnia prof. Wysokiński.
Lubelskim kardiologom, pod kierunkiem dr n. med. Andrzeja Głowniaka, pomagał prof. dr hab. Jarosław Kaźmierczak z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. - Chcieliśmy mieć pewność, że wszystko na pewno pójdzie zgodnie z planem. W Szczecinie takie zabiegi wykonuje się już od dłuższego czasu. Ośrodek ten ma największe doświadczenie w Polsce - - mówi szef lubelskiej Kliniki Kardiologii.
Tego typu operacje" wykonują też specjaliści z Krakowa i Warszawy. Od marca bieżącego roku zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na migotanie przedsionków cierpi co dziesiąta osoba po 60. roku życia. - Do tej pory pomagaliśmy pacjentom, niszcząc ogniska odpowiedzialne za arytmię za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Krioablacja balonowa jest jednak łatwiejsza do wykonania - wyjaśnia prof. Wysokiński.
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?