Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dworzec z wieżą widokową? Architekt ma swój pomysł na Lublin (WIZUALIZACJE)

Małgorzata Szlachetka
Rafał Stabryła, absolwent Politechniki Wrocławskiej tak widzi nowy budynek dworca PKS przy ulicy Dworcowej w Lublinie.
Rafał Stabryła, absolwent Politechniki Wrocławskiej tak widzi nowy budynek dworca PKS przy ulicy Dworcowej w Lublinie. Wizualizacja Rafał Stabryła
Lublinianin studiujący na Politechnice Wrocławskiej zrobił projekt nowego dworca dla Lublina. Teraz chce go przedstawić lubelskim radnym.

Wizja młodego architekta koresponduje z planami lubelskiego ratusza. W rejonie ulicy Dworcowej urzędnicy planują budowę dworca metropolitarnego.

Jak to miejsce chciałby zmienić Rafał Stabryła, który w październiku skończył architekturę na Politechnice Wrocławskiej?

Młody architekt pochodzi z Lublina, dlatego w ramach pracy dyplomowej stworzył koncepcję nowego dworca z rodzinnego miasta. Jej głównym elementem jest częściowo przeszklony nowy budynek dla przenoszonego z Podzamcza dworca PKS. W środku znalazłyby się kasy biletowe, poczekalnia oraz hotel i pasaż handlowy. Trzypiętrowy gmach stanąłby przy obecnym placu Dworcowym. - Część dworcowa powinna być przeszklona, podobnie jak wszystkie partery. Dzięki temu, budynek nabrałby lekkości - twierdzi młody architekt.

Dworzec PKS miałby też wieżę z tarasem widokowym. - Jej wysokość dostosowałbym do otoczenia, kamienic przy ulicy 1 Maja i gmachu dworca kolejowego - zaznacza Stabryła. - Bo to, co w tym miejscu powstanie, musi współgrać i dopełniać istniejącą zabudowę.

Między dworcem PKS a niezmienianym budynkiem dworca kolejowego byłby plac miejski z drzewami i ławkami, a nie parking dla samochodów jak jest obecnie.

Przystanki autobusowe? Tylko dwa. - To dlatego, że teraz jest ich za dużo. Moi znajomi, którzy wysiadają z pociągu, gubią się przed dworcem. Zdarza im się nawet wsiąść do złego autobusu - mówi Stabryła.

Architekt chce przedstawić swój projekt miejskim urzędnikom oraz radnym Lublina. - To na razie koncepcja, ale chciałbym, żeby przyczyniła się do rozwoju miasta - podkreśla.

Radny Mateusz Zaczyński, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska UM Lublin, obiecuje, że zorganizuje spotkanie z architektem.

- Już zapraszam tego pana na naszą komisję np. w styczniu - odpowiada radny Zaczyński. - Samego projektu nie widziałem, ale na pewno trzeba go omawiać w kontekście tworzonego właśnie w ratuszu miejscowego planu zagospodarowania dla tego terenu - zastrzega radny.

Ile kosztowałaby realizacja tej koncepcji?

- Koszt całego obiektu (dworzec szklany, pasaż, cześć hotelowa z restauracją o łącznej powierzchni 6300 m kw.) powinien wynieść 22 mln zł - szacuje autor projektu. Jednocześnie dodaje, że sama budowa przeszklonej części dworcowej powinna kosztować 4,5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski