Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy gmach szpitala przy ul. Staszica w Lublinie nabiera kształtów. Zobacz przyszły SOR i salę operacyjną

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Widok z nowego budynku na stare obiekty szpitalne
Widok z nowego budynku na stare obiekty szpitalne Anna Guzowska/SPSK1
Zaglądamy na plac budowy szpitala klinicznego od strony Al. Solidarności. Pod koniec 2022 roku mają trafić tu pierwsi pacjenci.

Na najnowszych zdjęciach z placu budowy można przyjrzeć się niższej części kaskadowego obiektu, wpisującego się w ukształtowanie terenu, z głównym wejściem od strony ul. Staszica 16 oraz z drugim wejściem i podjazdem dla karetek od strony Al. Solidarności.

Nowy obiekt szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie powstanie za prawie 97 mln złotych. Wykonawcą robót jest firma Budimex. Obecnie realizowana jest trzecia kondygnacja tej części szpitala, są już klatki schodowe, widać zarys murów sal operacyjnych i SOR-u. Budynek główny szpitala, realizowany w ramach tego etapu przebudowy i rozbudowy, do końca roku powinien zostać doprowadzony do stanu surowego. Kolejne dwa lata przeznaczone będą na wykończenie obiektów na zewnątrz i wewnątrz oraz ich wyposażenie. Pierwsi pacjenci trafią do tej części szpitala prawdopodobnie pod koniec 2022 roku.

Nowy zespół budynków w części północno-wschodniej działki. Obiekt będzie liczyć 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Nowy budynek szpitala ma mieć osiem kondygnacji. Nad ostatnią powstanie lądowisko dla helikopterów. Obiekt będzie funkcjonalnie podzielony na dwie zasadnicze części: tzw. „taras dolny”, na którym zaplanowano blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, szpitalny oddział ratunkowy, intensywną terapię oraz tzw. „taras górny”, gdzie zaplanowano głównie oddziały łóżkowe, które będą przeniesione z dotychczasowych lokalizacji oraz ulokowanie diagnostyki obrazowej, laboratoriów i banku krwi.

Przypomnijmy, że w czasie prac budowlanych dokonano już kilku odkryć. Najpierw archeolodzy prowadzący nadzór nad robotami ziemnymi dostrzegli odsłonięte przez koparkę fragmenty drewnianych belek. Robocze hipotezy wskazują, iż może to być pozostałość po budynku mieszkalnym lub gospodarczym albo też element umocnienia skarpy od strony południowej, być może związany z nowożytną linią obronną miasta. Tydzień później na placu budowy znaleziono ludzki szkielet. Zasypisko, w którym został odkryty pochodzi z przełomu XVI-XVII wieku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski