Nowy park ma mieć ok. 70 hektarów powierzchni. Będzie ciągnął się w dolinie Bystrzycy, na odcinku od ul. Żeglarskiej do mostu kolejowego nad Janowską.
Ratusz przygotowuje się do wykonania pierwszego etapu inwestycji. Chodzi o wykonanie dokumentacji „budowy plaży osiedlowej przy osiedlu Łąkowa oraz kładki pieszej na rzece”.
- Rozstrzygnęliśmy przetarg na wybór projektanta kompletnej wielobranżowej dokumentacji oraz pełnienie kompleksowych nadzorów autorskich dla zadania pn. „Budowa Parku Nadrzecznego - budowa plaży osiedlowej przy osiedlu Łąkowa oraz kładki pieszej na rzece Bystrzyca w Lublinie" - faza I – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.
Kontrakt trafi w ręce spółki Architekci i Budownictwo. Ma opiewać na 593 tys. zł.
- Zakładamy, że umowę z wykonawcą podpiszemy do 24 września – mówi Głazik.
- Priorytetem w projektowaniu będzie zapewnienie dojścia do brzegu Bystrzycy i tym samym udostępnienie jej dla mieszkanek i mieszkańców. Sercem Parku Nadrzecznego będzie jego część zlokalizowana wzdłuż zabudowy wielorodzinnej w rejonie ul. Medalionów, gdzie znajduje się osiedlowa plaża. Jestem przekonany, że powstanie niezwykły projekt, który uwzględni funkcje przyrodnicze, wypoczynkowe i sportowe tej przestrzeni – podkreśla na swoim Facebooku Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Ratusz na opracowanie dokumentacji dał 16 miesięcy. Z warunków określonych w przetargu wynika, że miasto chce, aby prace budowlane (będzie na nie ogłoszone kolejne postępowanie) były wykonane do końca lipca 2028 r.
W koncepcji parku nadrzecznego przedstawionej w 2020 r. wydzielono 24 etapy realizacji parku. Obecny przetarg obejmuje cztery z nich (dwa do wykonania częściowo). Park będzie rozciągał się po obu stronach rzeki. Ma mieć - w linii prostej - 2,9 km długości i szerokość od 60 do 500 metrów.
W zaplanowanej obecnie fazie inwestycji mają powstać m.in. podesty usytuowane w skarpach koryta rzeki. Będą z nich korzystać kajakarze, wędkarze, spacerowicze. „Pomiędzy wałami” powstanie system ścieżek dla pieszych (na terenie całego parku ma być ich 7,5 km) i pomostów do odpoczynku nad wodą.
- Powstaną naturalne plaże do leżakowania i kąpieli słonecznych, boisko do siatkówki oraz miejsca zabaw. Nie zabraknie małej architektury – leżanek terenowych na plażach trawiastych, aneksów wypoczynkowych przy głównych ciągach pieszych, stałych hamaków, siedzisk, stołów piknikowych, zdrojów wody pitnej, stojaków dla rowerzystów – opisywała w chwili ogłoszenia przetargu Głazik.
Przechodzenie przez Bystrzyce umożliwi na terenie parku siedem kładek. W koncepcji parku pięć kładek otrzymało zindywidualizowany kształt, nazwano je np. „koło młyńskie”, „połamany trakt”, „drewniany wodociąg”.
Nie wiadomo ile będzie kosztowała budowa parku. W styczniu 2020 r. wydatki na ten cel były szacowane na 90 mln zł.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?