Nowy pomnik w Lublinie. Poświęcony błogosławionemu księdzu Emilianowi Kowczowi

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
- Tutaj wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich – to słowa błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, które zostały wyryte na jego pomniku. Monument poświęcony „proboszczowi Majdanka” zostanie odsłonięty 4 października.

Pomnik już od kilku miesięcy stoi na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Monument poświęcony jest osobie błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, duchownego greckokatolickiego, który stracił życie w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku i jest nazywany „proboszczem Majdanka”.

- Tutaj wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych – to inskrypcja, która znalazła się na pomniku. Słowa wypowiedział ks. Kowcz. Są wykute w trzech językach: polskim, ukraińskim i hebrajskim.

Autorem sześciotonowej rzeźby jest Aleksander Diaczenko z Kijowa. Dzieło jest wykonane z szarego granitu.

Uroczystości zaczną się w najbliższy poniedziałek (4 września) o godz. 10 od nabożeństwa, które odbędzie się w archikatedrze lubelskiej. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na godz. 13.30. Będzie połączone z wręczenie Nagrody Honorowej im. bł. ks. Emiliana Kowcza. Nagrodę otrzymają reżyserka Agnieszka Holland oraz Ruch Odkrywców ZHP i Płast - Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce - współtwórcy inicjatywy Płomień Braterstwa.

Ks. Kowcz przed II wojną światową był proboszczem parafii Przemyślany koło Lwowa. Katechizował i chrzcił Żydów, żeby uchronić ich od śmierci ze rąk hitlerowców. Niemcy aresztowali go 30 grudnia 1942 r. Był więziony przez gestapo a 31 sierpnia 1943 r. został przewieziony do obozu na Majdanku. Zmarł w obozie 25 marca 1944 r.

26 czerwca 2001 r. został beatyfikowany we Lwowie podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

Z inicjatywą budowy pomnika wyszła lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie