Nowy pomysł na zagospodarowanie okolic Zamku: wysepki na wodzie

Małgorzata Szlachetka
Autorami tej wizji rejonu dawnego Wielkiego Stawu Królewskiego są studenci UMCS: Agata Górka, Julia Laskevych, Milena Marcinkiewicz oraz Marcin Pochroń
Autorami tej wizji rejonu dawnego Wielkiego Stawu Królewskiego są studenci UMCS: Agata Górka, Julia Laskevych, Milena Marcinkiewicz oraz Marcin Pochroń wizualizacja
77 mostków umożliwiających spacer od jednej wyspy do drugiej - tak teren po Wielkim Stawie Królewskim w pobliżu Zamku Lubelskiego widzą studenci UMCS.

To projekt, który przygotowało czworo studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Jego ideą było uatrakcyjnienie tego wyjątkowego miejsca w historii Lublina. Dziś między centrum handlowym Tarasy Zamkowe a dawnym młynem Kraussego są działki. Przed wiekami rozpościerał się tam Wielki Staw Królewski.

- Jeden z tych stawów, leżący ku wschodowi, tak jest wielki, że znajduje się na nim wyspa, odznaczająca się piękną zielonością trawy i drzew. W wielu miejscach koło stawu zbudowane są domy podmiejskie, odwiedzane przez mieszkańców miasta szczególnie w lecie z powodu rozkosznego położenia - taki opis towarzyszy widokowi Lublina Brauna i Hogenberga z 1618 roku.

Studenci UMCS chcą zrobić ukłon w stronę przeszłości, stąd pomysł na przywrócenie elementu wody w okolicy Zamku Lubelskiego. I zbudowanie archipelagu wysp, połączonych ze sobą 77 mostkami. Lubli-nianie mogliby odpoczywać na trawie albo łapać ryby.

- Istny labirynt kanałów pomiędzy wyspami byłby wspaniałym miejscem dla kajakarzy - napisali autorzy projektu.

- Mam świadomość, że to byłoby drogie, ale widowiskowe rozwiązanie - podkreśla dr Jacek Warda z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej UMCS, na którego zajęciach powstał projekt. - Musielibyśmy także zastanowić się nad techniką wykonania wysp, bo w tym miejscu jest podmokły teren - zaznacza dr Jacek Warda.

Na razie nie ma planów realizacji pomysłu. Dodajmy, że teren, o którym mowa, ma wielu właścicieli: obok działek miejskich i należących do Skarbu Państwa są działki prywatne.

Jesienią pisaliśmy też o sporze między konserwatorami zabytków - miejskim i wojewódzkim - co do sposobu ochrony przed zabudową terenu dawnego Wielkiego Stawu Królewskiego. Rada Kultury Przestrzeni przy prezydencie Lublina zwróciła się właśnie do Haliny Landeckiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków, żeby przychyliła się do prośby miejskiego konserwatora Huberta Mącika i wpisała teren dawnego Stawu Królewskiego do rejestru zabytków.

- Może tu powstać zbiornik wodny lub tereny rekreacyjne. Tarasy Zamkowe, jakkolwiek stanowiące istotną degradację wcześniejszego krajobrazu, nie zamykają drogi do twórczego wykorzystania tego, co zostało, a także rewaloryzacji utraconego potencjału - argumentuje w swoim piśmie Rada Kultury Przestrzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 56

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
idiotyzm
Tam są ogródki działkowe spadać od tego terenu a to narysujcie sobie na pustych baniakach
M
Morgana
Może takim profesjonalistom jak Stelmach,ktory zaprojektowal taka landarę jak Tarasy Zamkowe,można bylo zrobić w tym miejscu coś lepszego lepiej wkomponowującego sie w krajobraz.To co widać piękne nie jest i niszczy cały ten kwartał terenu.Powyższy projekt to tylko wprawka dla studentow i tak go trzeba rozumieć.
p
p
ProfesjonalistOM analfabetko! I co to za składnia w pierwszym zdaniu?
k
kkkkkkkkkk
Jak bym zrobiła taki projekt, serio wstydziłabym się pokazać go. Zostawcie takie rzeczy lepiej profesjonalista i prawdziwym architektom co mają o tym pojęcie. Mam wrażenie że w programie Paint zeszło wam chyba z 5 minut na wykonanie projektu (jeśli to można nazwać projektem :D) :)
J
Jestem za!
Rewelacja, szkoda, że nierealne... zawsze kończy się tylko na planach, a dokładnie tego typu atrakcji potrzeba naszemu miastu. Byłaby atrakcja, która przyciągnęła by masę turystów.
x
xxx
Paint? serio?
l
lolo
Super, ale pewnie wywłaszczą działkowiczów a wtedy pobudują tam hipermarkety i do budowy jeziorek nie dojdzie. Chodzi o to by wywalić stamtąd tych pasożytów, działkowiczów...
a
a
nie spinajcie się ludzie... to był po prostu jeden z DZIESIĄTEK projektów które studenci zrobili NA ZAJĘCIA więc na ocenę a nie po to by to autentycznie stworzyć. dr udostępnił WSZYSTKIE projekty a kurier zainteresował się właśnie tym ale co zrobią to ni chuchu nie mam pojęcia
3
To ma być dla ludzi czy dla komarów?
j
ja
mieszkan byscie k**** jakis tanich dla mlodych pobudowali a nie sadzawke
s
synio
Ludzie pewnie juz rozkminiaja jak sie na tym nachapać. Tyle mozliwosci na przekrety.... tyle momentow podczaj ktorych mozna dostac w lape...Polska
d
danio3334
Stanie w banie, a nie budowanie. Znów miliardy na projekty, a później gówniane sekty. Jeszcze trochę pożyję i się zabije, za to co w Lublinie, odpierdalają w zimie.
J
Joker
Gigantycznego Żuka. Największy Żuk we Wszechświecie będzie w Lublinie.
S
Szuwarek Leon
Usypiesz wały ziemne zasadzisz las i będzie git, Cichutko, Ziemię tj skałę płonna to LW Bogdanka dostarczy z pocałowaniem ręki.
Myśleć Myśleć.
Z tym centrum miasta to obywatel/ka, jest zadania tam gdzie Galeria Handlowa tam Centrum?
Tern teren jest ogromny, do cywilizacji daleko, hałas da się wytłumić.
r
rozwiązanie
sam zamiataj chodniki
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie