Nowy zabytek na mapie Lublina. Pomnik patronki UMCS trafił do rejestru

Leszek Mikrut
Prawie 60-letni monument – słynny pomnik "Maryśki" – zlokalizowany na placu Marii Curie-Skłodowskiej, doczekał się swoistej nobilitacji. Oficjalnie uznany został za zabytek.

– Miło nam poinformować, że pomnik patronki naszego Uniwersytetu - Marii Curie-Skłodowskiej - został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego – zauważa rzecznik prasowy uczelni Aneta Adamska. I dodaje: – Posąg, znajdujący się w sercu miasteczka akademickiego, stanowi ważny punkt na mapie Lublina zarówno dla społeczności akademickiej, jak i wszystkich mieszkańców.

Odsłonięcia pomnika dłuta Mariana Koniecznego, wzniesionego z inicjatywy Senatu uczelni, dokonano w związku z obchodzonym wówczas 20-leciem założenia UMCS. Umieszczona na wysokim 4-metrowym dwuczęściowym postumencie licowanym granitem, a odlana z brązu figura o wysokości 4,40 m, przedstawia uczoną, ubraną w długą szatę z obszernymi, podwiniętymi rękawami, stojącą z opuszczonymi ramionami i w prawym ręku trzymającą książkę. Indywidualnym inicjatorem projektu był Grzegorz Leopold Seidler, ówczesny rektor UMCS w latach 1959-1969, któremu bardzo zależało na odsłonięciu pomnika właśnie w dniu 20. rocznicy powstania uczelni (23 października 1944 r.), a jednocześnie w bezpośrednim pobliżu czasowym 30. rocznicy śmierci Noblistki (4 lipca 1934 r.).

Przedsięwzięcie udało się zrealizować pomimo wielkich trudności finansowych i materiałowych.

Obiekt zdobią okolicznościowe dedykacje: na cokole od frontu: "Marii Curie-Skłodowskiej uniwersytet jej imienia i społeczeństwo", a na tylnej ścianie: "W XX rocznicę założenia uniwersytetu 1944-1964".

Ze względu na fakt, że zarówno rzeźba, jak i cokół, na którym ona się znajduje, zaczęły wymagać konserwatorskiej ingerencji, wiosną 2020 roku UMCS za kwotę 258 tys. zł. wyremontował cały obiekt. Realizacja prac objęła m.in. demontaż i ponowny montaż pomnika oraz nawierzchni wokół niego. Cokół został wzmocniony i zabezpieczony, natomiast samą figurę uczonej poddano pracom konserwatorsko-zabezpieczającym. Upływ czasu spowodował bowiem, że stan pomnika wymagał już renowacji.

Zobacz również:

Lublin. Studenci wrócili na lubelskie uczelnie. Zobacz zdjęcia z KUL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie