MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy żłobek dla 210 dzieci powstał na Czechowie. To najnowocześniejsza placówka w Lublinie (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
To najnowszy i jednocześnie najnowocześniejszy żłobek w Lublinie. Budowa placówki przy ul. Zelwerowicza kosztowała prawie 17 mln zł.

- Wszystkie nasze żłobki są piękne, ale tego nie da się porównać z żadnym innym - podkreślała Dorota Bydler, dyrektor żłobka przy ul. Zelwerowicza. Nowa placówka zacznie działać w najbliższy poniedziałek.

- Zbudowana jest w stylu skandynawskim: kolory, prostota i światło - dodała Barbara Puszka, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków.

Nowy budynek powstał na planie wachlarza. Opiekę znajdzie w nim 210 dzieci w sześciu oddziałach. Każdy jest wyposażony m.in. w: bawialnie, sypialnie i sanitariaty. W bezpośrednim sąsiedztwie sal dla dzieci powstały jadalnie oraz sale tematyczne: plastyczna, muzyczna, audiowizualna i sensoryczna.

Żłobek ma własną kuchnię z zapleczem magazynowym oraz blok pralni. Sama kuchnia nie będzie jednak na razie działać. Powód? Opóźnił się przetarg na dostawę wyposażenia.

- Posiłki będą dowożone ze żłobka przy ul. Wolskiej, ale nie powinno to potrwać dłużej niż dwa tygodnie - zapowiedziała Puszka.

W żłobku zatrudnionych jest 56 osób. W tym 32 opiekunki, 10 pokojowych, 4 kucharzy, pielęgniarka, psycholog, położna. - Placówka będzie działać od godz. 6 do 19, czyli na dwie zmiany - poinformowała Puszka.

- Jesteśmy dumni z tego żłobka. Modernizacja starych placówek nie daje takiej jakości przestrzeni - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obecnie w Lublinie jest 1209 miejsc w miejskich żłobkach. - Mamy ok. 180 dzieci oczekujących na przyjęcie - przypominała Puszka.

Nabór do żłobków teoretycznie trwa cały rok. Ale obecnie wszystkie miejsca są zajęte. - Niektórzy rodzice zapisują jednak dzieci do więcej niż jednej placówki - tłumaczyła Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

- Do 15 września czekamy na informacje o tym, czy zapisane dziecko rzeczywiście zaczęło uczęszczać do danego żłobka. Jeśli nie, to zostanie skreślone z listy i na to miejsce będzie przyjęte jedno z dzieci oczekujących na liście rezerwowej - dodała Katarzyna Duma z biura prasowego ratusza.

Ratusz dofinansowuje też pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. - Chodzi o 400 złotych - wskazywał Żuk.

Budowa żłobka przy Zelwerowicza pochłonęła 16,8 mln zł. Ok. 6,5 mln zł to dofinansowanie z funduszy UE oraz z rządowego „Maluch+ 2018”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski