Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nóż w plecy. Obchody 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Co w planie uroczystości?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
W Lublinie odbędą się w czwartek uroczystości przypominające 81. rocznicę agresji ZSRR na nasz kraj
W Lublinie odbędą się w czwartek uroczystości przypominające 81. rocznicę agresji ZSRR na nasz kraj Archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Ponad połowa terytorium Polski trafiła w 1939 r. pod okupację sowiecką. W Lublinie odbędą się w czwartek uroczystości przypominające 81. rocznicę agresji ZSRR na nasz kraj.

- 81. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę połączona będzie z obchodami Dnia Sybiraka. Mieszkańcy Lublina uczczą pamięć ofiar agresji sowieckiej z 17 IX 1939 r. poległych na Kresach Wschodnich, a także ofiar mordu katyńskiego oraz zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Oficjalne obchody rocznicy 17 września rozpoczną o godz. 10.30 od złożenia kwiatów pod tablicą por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum KUL (ul. Spokojna 1). Bołbott w sierpniu 1939 został zmobilizowany do batalionu fortecznego KOP „Sarny” i wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu „Tynne” w 4 kompanii. Od 17 września 1939, po agresji ZSRR na Polskę, przez cztery dni walczył z Armią Czerwoną. Zginął 20 września 1939 r.

O godz. 11.00 rozpocznie się msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (pobrygidkowski) przy ul. Narutowicza 6. Wezmą w niej udział poczty sztandarowe i orkiestra wojskowa. Po zakończeniu mszy nastąpi - ok. godz. 12.00 – przemarsz ul. Kapucyńską na pl. Litewski, gdzie od godz. 12.15 zaczną się uroczystości rocznicowe. Odbędą się - z zachowaniem ceremoniału wojskowego - przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Następnie uczestnicy przejdą – o godz. 13.00 – na plac Dzieci z Pahiatua (obok Centrum Kultury). Tu o godz. 13.15 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Matki Sybiraczki, m.in. odegrany zostanie hymn Sybiraków, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Uzupełnieniem czwartkowych uroczystości będzie zaplanowany na niedzielę (20 września) - początek godz. 19 – spektakl słowno-muzyczny Misterium Katyńskie „Strzały o świcie”. Zostanie zaprezentowany w kościele cywilno-wojskowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Aleje Racławickie 20). Wstęp bezpłatny.

Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku. Został zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma status święta państwowego.

Pierwsza masowa deportacja z Kresów Wschodnich miała miejsce 10 lutego 1940 r. Objęła ok. 220 tys. Polaków. Kolejne fale zsyłek miały miejsce w kwietniu i czerwcu 1940 r. oraz czerwcu 1941 r. Według wywiadu AK było to ok. 1 mln 700 tys. osób, źródła zachodnie podają liczbę ok. 1,5 mln zesłańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski