MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O absolutorium dla zarządu i stanie województwa lubelskiego. To będą ważne i ciekawe obrady

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
redakcja
Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego spotkają się w środę (19 czerwca) na sesji. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie rozpatrzenie raportu o stanie województwa lubelskiego. Potem radni m.in. zdecydują o udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania i absolutorium.

Pozytywne zjawiska

Raport o stanie o stanie województwa lubelskiego to obszerny dokument (liczy w sumie 230 stron). Zawiera analizę i podsumowanie działalności Samorządu Województwa Lubelskiego w 2023 roku w wielu obszarach: ochronie zdrowia, sporcie, turystyce, rolnictwie, transporcie czy obronności. Wstępem dokument opatrzył Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. Na co zwraca uwagę?

„Należy wskazać, że w 2023 r. województwo lubelskie z sukcesem zakończyło wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego na lata 2014-2020, w ramach którego udało się pozyskać dodatkowe środki oraz osiągnąć wszystkie cele zakładane w programie” – podkreśla marszałek Stawiarski.

Co ważne, uruchomione zostało jednocześnie „wdrażanie” programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027. To wszystko, zdaniem marszałka, w ub. roku przyczyniło się do wielu „pozytywnych zjawisk”, a sytuacja województwa się poprawiła.

Świadczyć ma o tym niski poziom bezrobocia, wzrost PKB oraz m.in. licznie powstające firmy (ma ich być ostatnio „najwięcej w historii”).

Laurka dla władz?

Czy dostrzegają to wszystko radni Sejmiku Województwa Lubelskiego? Czy mają zastrzeżenia do tego obszernego dokumentu? To się okaże na najbliższej sesji. Odbędzie się wówczas także bardzo ważne głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Województwa Lubelskiego z tytułu wykonania budżetu województwa za 2023 rok.

Uwag jednak nie brakuje. - Raport o stanie województwa lubelskiego jest w mojej ocenie niepełny. Brakuje w nim np. informacji o stanie zadłużenia jednostek podległych: w służbie zdrowia. O tym mówiłem na komisji, a teraz powtórzę to na sesji – zapewnia Paweł Kurek z Klubu Radnych Trzecia Droga Polska 2050 – Polskie Stronnictwo Ludowe. - Przypomina bardziej laurkę niż rzetelny dokument. Będą o tym mówił podczas obrad. Na pewno zatem dyskusja na temat raportu się odbędzie. A jeśli chodzi o absolutorium, w tej sytuacji politycznej jaka teraz jest, uważam, że zarząd go otrzyma.

To jednak nie wszystko. Podczas sesji wysłuchane zostanie także m.in. sprawozdanie z wykonania planu finansowego samodzielnych, publicznych zakładów opieki zdrowotnej i samorządowych instytucji kultury. Radni dowiedzą się również jaki jest stan mienia województwa.

W programie obrad zaplanowano także podjęcie decyzji w sprawie zamiaru utworzenia samorządowej instytucji kultury „Zamek w Janowcu”.

Sesja rozpocznie się o godz. 9. Zapowiada się bardzo ciekawie. Obrady zaplanowano w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski