Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Unii Lubelskiej w CSK. „Wyjątkowy przykład kompromisu między narodami"

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Uczestnicy międzynarodowej debaty o Unii Lubelskiej uznają zgodnie, że to było całkowicie wyjątkowe zdarzenie w Europie. Co więcej, dzisiejsza Unia Europejska może się od lubelskiej wiele nauczyć.

Po południu uroczystości przeniosły się do CSK, gdzie w debacie o unii głos zabrali przedstawiciele parlamentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Mołdawii czy Ukrainy.

- Przybyliśmy złożyć hołd autorom tego wydarzenia – mówił marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, podkreślając, że unia sprzed 450 lat była w Europie ewenementem. Nie była bowiem unią personalną, ale porozumieniem między narodami, którego podstawą była wolność.

– Do tej pory w Europie panowała zasada: czyj kraj, tego religia – podkreślał marszałek.

W podobnym tonie wypowiadali się inni politycy i tak samo napisał prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym liście.

CZYTAJ TEŻ: Rocznica Unii Lubelskiej. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem w centrum Lublina

- To wspaniały pomnik dziejowy - pisał o wydarzeniach sprzed wieków prezydent, a list odczytał w CSK jego minister Krzysztof Szczerski. - Obecnie stanowi inspirację do tworzenia porozumienia pomiędzy krajami regionu - dodał w liście, zaznaczając, że przykładem takich działań jest koncepcja Trójmorza, czyli współpracy międzynarodowej, którą zaproponowała Polska.

W CSK wiele razy podkreślano także, że Unia Lubelska wyprzedziła swój czas i była poniekąd protoplastą Unii Europejskiej.

Przedstawicielka łotewskiej delegacji, Ināra Mūrniece mówiła, że obecna Unia Europejska może się uczyć od Unii Lubelskiej. – Drodzy przyjaciele razem tworzymy unię i przez ostatnie 10 lat staliśmy przed wieloma wyzwaniami: imigracją, terroryzmem, kryzysem ekonomicznym, groźbą agresji Rosji i to przetestowało nasz sposób reagowania. Żaden kraj nie może stawić czoła światowemu zagrożeniu. UE musi być silna i spójna – podkreślała.

János Latorcai, wiceprzewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego też mówił o potrzebie czerpania nauk z lubelskiej unii. – Ocena tego dziedzictwa nie jest jednoznaczna – zaznaczył. – Były też błędy, których możemy uniknąć w przyszłości – dodał.
Według Węgra te błędy to np. system dualistyczny władzy. – A także liberum veto uchwalone w 1650 roku, które przeszkodziło w dalszym rozwoju i rozwinięciu wizji – tłumaczył.

450. rocznica Unii Lubelskiej. Premier i politycy na mszy w Lublinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski