Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O związkach makaronu z faszyzmem. Wykład Doroty i Leszka Koczanowiczów

SH
labirynt.com
Tylko rozstanie z makaronem może zmienić włoski naród i przywrócić jego wielkość - to teza poety, teoretyka futuryzmu i ideologa ruchu faszystowskiego, Filippa Tommasa Marinettiego. Ten manifest wywołał swego czasu prawdziwą burzę. Na wykład o polityce, kuchni i sztuce zaprasza Galeria Labirynt.

Manifest kulinarny Marinettiego pt. Cucina Futurista ukazał się w 1930 r. we wpływowej „La Gazzetta del Popolo”. Czy zmiany w menu faktycznie są w stanie odmienić włoską kulturę? Ten problem komentował nawet filozof Antonio Gramsci, przebywając w więziennej celi.

O społecznym i politycznym znaczeniu jedzenia opowiedzą gościom opowiedzą Dorota Koczanowicz i Leszek Koczanowicz. Dorota Koczanowicz jest doktorem nauk o sztuce, autorką książki „Doświadczenie sztuki, sztuka życia” oraz wielu artykułów o zagadnieniach estetycznych, sztuki i kultury współczesnej. Prof. Leszek Koczanowicz jest filozofem i psychologiem. Pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, jest laureatem konkursu MISTRZ Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Prowadził badania w Oksfordzie, Wiedniu (Instytut Nauk o Człowieku), Paryżu, Houston i Berkeley. Wykładał na Uniwersytecie w Buffalo i na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

„Gramsci, makaron, faszyzm. O dziwnych związkach jedzenia i polityki”; Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5; środa, godz. 17.00, wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski