Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Defilada i piknik patriotyczny na błoniach pod Zamkiem

Łukasz KaczanowskiZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (35 zdjęć)
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W czasie lubelskich uroczystości odbyła się defilada oraz pokaz pojazdów historycznych.

Uczestnicy defilady mogli w czwartek podziwiać historyczne pojazdy wojskowe w barwach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości.

Pojazdom towarzyszyli rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej - w mundurach i z wyposażeniem oraz uzbrojeniem polskich żołnierzy jednostek 2 Korpusu Polskiego, walczących pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka walczącej w Normandii, Belgii, Holandii.

Czytaj także

W kawaleryjskiej części defilady wziął udział poczet sztandarowy Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Ułani pojechali w charakterystycznych szarych dwurzędowych kurtkach mundurowych - tzw. ułankach - w jakich "Krechowiacy" walczyli w wojnie z bolszewikami w roku 1920. W II Rzeczypospolitej był tak również umundurowany Szwadron Przyboczny Prezydenta RP.

Później rozpoczął się festyn na błoniach zamkowych w czasie którego można było podziwiać pokazy strzelania przeciwlotniczej armaty Bofors 40 mm.

- Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Ważnym jej elementem jest przypominanie o chlubnych tradycjach polskiego oręża. Z tym większą satysfakcją bierzemy udział w oprawie uroczystości Święta Wojska Polskiego – prezentując sprzęt i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wiemy że oryginalny historyczny sprzęt wojskowy doskonale przemawia do wyobraźni widowni, co pozwala takie spotkania zamienić w żywą lekcję historii - wyjaśnia Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Święto Wojska Polskiego w Chełmie w strugach deszczu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-15T19:09:25 02:00, zmęczony pracą:

no właśnie, nasi dziadkowie, rodzice walczyli o ten kraj a ja teraz na stare lata walczę o przetrwanie w tym kraju zapieprzajac na plusy tj. 500 plus i emeryturę plus

2019-08-15T23:09:29 02:00, A sio:

Zmęczony - po co się męczyć ,po prostu umrzyj i po sprawie .

Ja żarłem przez ponad dekadę wystane w kolejkach jakieś ścierwo na kartki . Dzisiaj jestem emerytem i też mi się nie przelewa ale się cieszę bo moim dzieciom i wnukom o wiele lepiej się powodzi . Lepiej zarabiają i polityka Państwa ich docenia .

2019-08-15T23:27:36 02:00, gość:

A ja jak pomyślę, że na stare lata po zjedzeniu garści leków musze zapieprzać na cudze bachory tj. na 500 plus to mnie mało wuj nie trafi,

zapisz się do teczowych to wuja wsadzisz Biedroniowi

G
Gość
2019-08-15T22:55:17 02:00, antygnIDA:

Wyjrzałem dzisiaj jakie iluminacje ukażą się na CSK w związku ze świętem i tym kościelnym i tym historycznym . Czarna ściana - Żuk pewnie trzyma grosz aby doświetlić paradę gejderowską .? Na uczczenie rocznic czynu wyzwoleńczego w Lublinie "PINIĘDZY NIE MA .... I NIE BĘDZIE" ( póki Żuk na grzędzie ?

2019-08-16T08:17:19 02:00, Gość:

DOŚWIETLI JĄ BO BĘDZIE TAM BARDZO DUŻO PEDOFILÓW W SUTANNACH - ZADOWOLONY.

Pedofile tęczowi tez tam będą i to w dużo większej liczbie. 80% pedofili to homoseksualiści. Bedzie ich zatem cztery razy więcej

G
Gość
2019-08-15T22:55:17 02:00, antygnIDA:

Wyjrzałem dzisiaj jakie iluminacje ukażą się na CSK w związku ze świętem i tym kościelnym i tym historycznym . Czarna ściana - Żuk pewnie trzyma grosz aby doświetlić paradę gejderowską .? Na uczczenie rocznic czynu wyzwoleńczego w Lublinie "PINIĘDZY NIE MA .... I NIE BĘDZIE" ( póki Żuk na grzędzie ?

DOŚWIETLI JĄ BO BĘDZIE TAM BARDZO DUŻO PEDOFILÓW W SUTANNACH - ZADOWOLONY.

G
Gość
2019-08-15T23:01:42 02:00, Jan Stąd:

Nie widziałem Żuka - czyżby pojechał w orszaku Komorowskiego do Osowa i tam złożył czerwone goździki pod pomnikiem który Kunert z Nałęczem wystawili bolszewikom ?

Żeby nie te bolszewiki i Armia Polska która tam powstała to do dzisiaj czyściłbyś buty niemieckiemu panu ale bydło pisowskie zakłamuje historię i pierze mózgi takim ciemnym wyborcom.

K
Koko
2019-08-15T19:09:25 02:00, zmęczony pracą:

no właśnie, nasi dziadkowie, rodzice walczyli o ten kraj a ja teraz na stare lata walczę o przetrwanie w tym kraju zapieprzajac na plusy tj. 500 plus i emeryturę plus

2019-08-15T23:09:29 02:00, A sio:

Zmęczony - po co się męczyć ,po prostu umrzyj i po sprawie .

Ja żarłem przez ponad dekadę wystane w kolejkach jakieś ścierwo na kartki . Dzisiaj jestem emerytem i też mi się nie przelewa ale się cieszę bo moim dzieciom i wnukom o wiele lepiej się powodzi . Lepiej zarabiają i polityka Państwa ich docenia .

2019-08-15T23:27:36 02:00, gość:

A ja jak pomyślę, że na stare lata po zjedzeniu garści leków musze zapieprzać na cudze bachory tj. na 500 plus to mnie mało wuj nie trafi,

I mieszkania czynszowe z naszych podatków menelom....

H
Hahaha

Następnym razem 6 rano !!!!! Bedzie jeszcze wiecej ludzi :)

s
s

Korea, jak BK

G
Gość

ło i helciopter zlondował

i
inny emeryt
2019-08-15T19:09:25 02:00, zmęczony pracą:

no właśnie, nasi dziadkowie, rodzice walczyli o ten kraj a ja teraz na stare lata walczę o przetrwanie w tym kraju zapieprzajac na plusy tj. 500 plus i emeryturę plus

2019-08-15T23:09:29 02:00, A sio:

Zmęczony - po co się męczyć ,po prostu umrzyj i po sprawie .

Ja żarłem przez ponad dekadę wystane w kolejkach jakieś ścierwo na kartki . Dzisiaj jestem emerytem i też mi się nie przelewa ale się cieszę bo moim dzieciom i wnukom o wiele lepiej się powodzi . Lepiej zarabiają i polityka Państwa ich docenia .

i bardzo mądra wypowiedź, godna ojca i dziadka. Popieram.

g
gość
2019-08-15T19:09:25 02:00, zmęczony pracą:

no właśnie, nasi dziadkowie, rodzice walczyli o ten kraj a ja teraz na stare lata walczę o przetrwanie w tym kraju zapieprzajac na plusy tj. 500 plus i emeryturę plus

2019-08-15T23:09:29 02:00, A sio:

Zmęczony - po co się męczyć ,po prostu umrzyj i po sprawie .

Ja żarłem przez ponad dekadę wystane w kolejkach jakieś ścierwo na kartki . Dzisiaj jestem emerytem i też mi się nie przelewa ale się cieszę bo moim dzieciom i wnukom o wiele lepiej się powodzi . Lepiej zarabiają i polityka Państwa ich docenia .

To się ciesz, bo wcześniej dawali dobrą emeryturę, teraz dostałbyś połowę tej emerytury bo cholerne pisowce zabierają pieniądz na te przeklete 500 plusy

g
gość
2019-08-15T19:09:25 02:00, zmęczony pracą:

no właśnie, nasi dziadkowie, rodzice walczyli o ten kraj a ja teraz na stare lata walczę o przetrwanie w tym kraju zapieprzajac na plusy tj. 500 plus i emeryturę plus

2019-08-15T23:09:29 02:00, A sio:

Zmęczony - po co się męczyć ,po prostu umrzyj i po sprawie .

Ja żarłem przez ponad dekadę wystane w kolejkach jakieś ścierwo na kartki . Dzisiaj jestem emerytem i też mi się nie przelewa ale się cieszę bo moim dzieciom i wnukom o wiele lepiej się powodzi . Lepiej zarabiają i polityka Państwa ich docenia .

A ja jak pomyślę, że na stare lata po zjedzeniu garści leków musze zapieprzać na cudze bachory tj. na 500 plus to mnie mało wuj nie trafi,

A
A sio
2019-08-15T19:09:25 02:00, zmęczony pracą:

no właśnie, nasi dziadkowie, rodzice walczyli o ten kraj a ja teraz na stare lata walczę o przetrwanie w tym kraju zapieprzajac na plusy tj. 500 plus i emeryturę plus

Zmęczony - po co się męczyć ,po prostu umrzyj i po sprawie .

Ja żarłem przez ponad dekadę wystane w kolejkach jakieś ścierwo na kartki . Dzisiaj jestem emerytem i też mi się nie przelewa ale się cieszę bo moim dzieciom i wnukom o wiele lepiej się powodzi . Lepiej zarabiają i polityka Państwa ich docenia .

J
Jan Stąd

Nie widziałem Żuka - czyżby pojechał w orszaku Komorowskiego do Osowa i tam złożył czerwone goździki pod pomnikiem który Kunert z Nałęczem wystawili bolszewikom ?

a
antygnIDA

Wyjrzałem dzisiaj jakie iluminacje ukażą się na CSK w związku ze świętem i tym kościelnym i tym historycznym . Czarna ściana - Żuk pewnie trzyma grosz aby doświetlić paradę gejderowską .? Na uczczenie rocznic czynu wyzwoleńczego w Lublinie "PINIĘDZY NIE MA .... I NIE BĘDZIE" ( póki Żuk na grzędzie ?

z
zmęczony pracą

no właśnie, nasi dziadkowie, rodzice walczyli o ten kraj a ja teraz na stare lata walczę o przetrwanie w tym kraju zapieprzajac na plusy tj. 500 plus i emeryturę plus

Dodaj ogłoszenie