Obiekty z województwa lubelskiego w finale konkursu budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Materiał informacyjny Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego
Udostępnij:
Obiekty z województwa lubelskiego w finale największego i najbardziej prestiżowego konkursu budowlanego w Polsce „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Celem Konkursu jest promocja oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. W trwającej 26. Edycji Konkursu z województwa lubelskiego do finału zakwalifikowały się 2 realizacje.

Konkurencja jest duża, gdyż do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu zgłosiło się już 410 nowych i modernizowanych obiektów budowlanych z całego kraju i napływają kolejne. Warto dołączyć do najlepszych i zgłosić zakończoną budowę do 03.06.2022 r. Mapę Polski ze zgłoszonymi obiektami oraz ich prezentacje ze zdjęciami i opisami znajdziesz na www.modernizacjaroku.org.pl.

Co roku w przedsięwzięciu startuje od 400 do 900 obiektów zakończonych w ostatnich latach, z czego 100 finałowych realizacji wizytowanych jest przez Jury złożone z profesorów 11 politechnik, przedstawicieli ministerstw, marszałków województw, samorządowców, specjalistów branży budowlanej i architektonicznej. Patronat medialny sprawują m.in.: 20 gazet lokalnych - Grupy Polska Press, Telewizja Polska TVP Info, Wydawnictwo Inżynier Budownictwa, Serwis Muratorplus, Stowarzyszenie Polskich Mediów. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się tradycyjnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie we wrześniu. Gali towarzyszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Modernizacja i rozbudowa nieużytkowanego budynku dawnej szkoły na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach
 • Inwestorzy: Samodzielny Publiczny Zakład opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim
 • Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
 • Wykonawcy: Przedsiębiorstwo Produkcyjne Handlowe i Usługowe DOMBUD Sp. z o.o. Biała Podlaska
 • FHU MARS Mikołajczuk Ewa Międzyrzec Podlaski
 • Projektanci: inż. arch. Maciej Rypina, Mgr inż. arch. Marek Mizak, Mgr inż. Tomasz Kowalski

Do początku 2021 w trzecim największym powiecie w Polsce w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym mogło się znaleźć wyłącznie 14 podopiecznych. Celowość inwestycji została dostrzeżona i powstał odrębny budynek położony w zielonej, ustronnej okolicy, zlokalizowany w przywróconym do życia parku. Została zwiększona baza łóżkowa do 85 podopiecznych oraz zakres udzielanych świadczeń został rozszerzony.

Realizacja inwestycji ma jeszcze jeden, istotny w kontekście społecznym, odnoszącym się do lokalnych wartości i zasobów aspekt. Obiekt powstał przez gruntową modernizację i rozbudowę budynku szkoły podstawowej we wsi Łózki, zamkniętej w 2012 roku z uwagi na brak uczniów.  Przywrócenie funkcji społecznej budynkowi, jego gruntowna rozbudowa, mają wartość dla lokalnej społeczności. także historyczną. Na terenie kompleksu pozostawiono i odrestaurowano pomnik upamiętniający członków okolicznego ruchu oporu, zamordowanych w okresie okupacji. Po latach przywrócono do życia park przy dawnym dworze Potockich. Wykonano roboty ziemne, nasadzenia roślinności, wyczyszczono i pogłębiono staw, wykonano alejki i oświetlenie, altanę zamontowano ławki ogrodowe.

Powstały obiekt jest efektem zasadniczej i kompleksowej rozbudowy i modernizacji istniejącego budynku szkoły. Kubatura budynku zwiększyła się o ok. 1/3, wybudowano dodatkową kondygnację, powstał szyb windowy, zainstalowano zupełnie nowe źródła zasilania, wymogów sanitarnych, sieć informatyczną . Budynek jest pozbawiony pionowych i poziomych barier architektonicznych: oprócz windy osobowej zamontowano dodatkowe dwa podnośniki dla ułatwienia komunikacji i mobilności pacjentów pomiędzy kondygnacjami, wreszcie wybudowano specjalny podjazd dla pojazdów transportu sanitarnego (nie stanowiący formalnego wymogu dla budynków o tym przeznaczeniu). Zakład dysponuje nowocześnie wyposażonymi salami, także pomieszczeniami do rehabilitacji, terapii zajęciowej, psychoterapii.

Jest też miejscem pracy dla kilkudziesięciu osób i ważnym dla gminy Drelów obiektem komunalnym. Stanowi wzmocnienie lokalnego systemu opieki społecznej.

Rozbudowa Alei Racławickich w Lublinie

Aleje Racławickie w Lublinie
Aleje Racławickie w Lublinie
Aleje Racławickie w Lublinie
Aleje Racławickie w Lublinie
 • Adres: Aleje Racławickie, 20-049 Lublin
 • Inwestor: Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie
 • Wykonawcy: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów SA
 • Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. Lublin
 • Projektant: Mosty Katowice Sp. z o.o.

Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa lubelskiego, miasta Lublin rejon dzielnic Wieniawa i Śródmieście w obrębie Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej oraz przyległych do nich ulic. Niniejszy układ drogowy wchodzi w skład podstawowego układu drogowego miasta Lublin i pełni głównie funkcję dojazdu do miejsc pracy, uczelni wyższych zlokalizowanych w tym rejonie oraz miejsc zamieszkania. Jest to także obszar połączony z układem dróg tranzytowych. Głównym celem projektu była poprawa warunków ruchowych w ciągu przebudowywanych ulic wraz ze zwiększeniem bezpieczeństwa użytkowników, nie tylko kierowców samochodów, ale też pieszych i rowerzystów oraz poprawę płynności ruchowej w zakresie komunikacji publicznej.

Inwestycja na Al. Racławickich wprowadza elementy uspokojenia ruchu oraz poprawę funkcjonalności komunikacji publicznej w postaci bus pasów, które pozwalają na płynne przemieszczanie się autobusów i trolejbusów, a przebudowane zatoki autobusowe oraz chodniki zostały dostosowane dla osób niepełnosprawnych poprzez obniżenie krawężników, montowanie kostki strukturalnej w obszarze przejść dla pieszych oraz pochylenie chodnika maksymalnie 6% co umożliwi użytkownikom ruchu bezpieczne przemieszczanie się. Dla zmniejszenia hałasu pochodzącego z ruchu drogowego zastosowano działania ochronne w postaci „cichej nawierzchni”. Inwestycja przewidziała także zastosowanie urządzeń i instalacji ochronnych gwarantujących zabezpieczenie gruntów i wód podziemnych przed zanieczyszczeniami poprzez systemy podczyszczające.

Centrum Usług Społecznych w Kozienicach

Kozienice
Kozienice
 • Adres: Radomska 36, 26-900 Kozienice (woj. mazowieckie)
 • Inwestor: Gmina Kozienice
 • Wykonawca: P.H.U. SYLWER Pionki

Obiekt przyczynia się do wzrostu dostępu do wysokiej jakości usług funkcjonujących na rzecz interesu ogólnego. W ramach modernizacji budynku wykonano remont oraz adaptację istniejących pomieszczeń wraz z termomodernizacją na potrzeby utworzenia Centrum Usług Społecznych.

Wykonanie remontu i adaptacji pomieszczeń parteru oraz pierwszego piętra budynku polegało na wyburzeniu oraz wykonaniu nowych ścian, powiększeniu otworów drzwiowych, wykonaniu nowych ścian działowych, sufitów podwieszanych, likwidacji części klatki schodowej, a także wymianie części stolarki okiennej oraz drzwiowej. Wykonano również nową instalację elektryczną oraz przeprowadzono modernizację sieci sanitarnej. Pomieszczenia sanitarne przebudowano i dostosowano do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. W pomieszczeniach uwzględniono detale ozdobne. W sali konferencyjnej wykonano przeszklenia na całej długości ściany od strony komunikacji. Przestrzenie komunikacyjne, istniejące schody oraz pochylnie dostosowano do wymogów dla osób niepełnosprawnych. Zarówno w komunikacji wewnętrznej, jak i zewnętrznej zlikwidowano bariery architektoniczne.

Zgłoś obiekt do 3.06 na www.modernizacjaroku.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie