Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obostrzenia w Bogdance z powodu koronawirusa. Jak zabezpieczona jest kopalnia węgla?

Piotr Nowak
Piotr Nowak
- Pracujemy zgodnie z obowiązującymi harmonogramami. Dostawy surowca do naszych odbiorców również realizowane są planowo - podkreśla Sławomir Krenczyk, dyrektor do spraw relacji z otoczeniem LW Bogdanka
- Pracujemy zgodnie z obowiązującymi harmonogramami. Dostawy surowca do naszych odbiorców również realizowane są planowo - podkreśla Sławomir Krenczyk, dyrektor do spraw relacji z otoczeniem LW Bogdanka Archiwum
Dezynfekcja, mniejsze grupy górników i zakaz używania tabaki. To tylko niektóre obostrzenia wprowadzone w LW Bogdanka z powodu koronawirusa. Sprawdzamy, jak przed epidemią zabezpieczona jest jedyna kopalnia węgla i największa lubelska elektrociepłownia.

- Pracujemy zgodnie z obowiązującymi harmonogramami. Dostawy surowca do naszych odbiorców również realizowane są planowo - podkreśla Sławomir Krenczyk, dyrektor do spraw relacji z otoczeniem LW Bogdanka. Załogi zjeżdżają w mniejszych grupach. Pracownicy mają bezwzględny obowiązek wsiadania w maskach do klatek, którymi górnicy dojeżdżają na dno kopalni, zakaz stania w klatkach twarzą w twarz oraz używania rękawic ochronnych już podczas jazdy szybem, transportu kolejką podwieszoną i koleją podziemną.

Grupa LW Bogdanka jest jednym z największych pracodawców na Lubelszczyźnie. Zatrudnia blisko 5400 pracowników. Rocznie górnicy wydobywają spod ziemi ponad 9 mln ton węgla, który w większości zasila polskie elektrownie.

- Zbudowaliśmy kilkadziesiąt podziemnych punktów mycia rąk, rozszerzyliśmy dostępność płynów dezynfekcyjnych zarówno w miejscach pracy, jak i w łaźni, lampowni, biurach, pomieszczeniach socjalnych a także w toaletach, sklepach, stołówkach, wejściach do budynku itp. Wprowadzona została obowiązkowa kontrola temperatury ciała - wylicza przedstawiciel LW Bogdanka.

Temperaturę pracowników mierzą specjalnie zakupione w tym celu kamery termowizyjne. Obowiązkowe badanie temperatury ciała dotyczy pasażerów przewozów pracowniczych.

Regularnie dezynfekowane są klatki, którymi górnicy jeżdżą szybem, wagony podziemnych pociągów i kolejek transportowych. Aby minimalizować ilość skupisk ludzi i zachowań ryzykownych, władze kopalni wprowadziły całkowity zakaz używania popularnej wśród górników tabaki. W całej kopalni zostały wyłączone urządzenia obsługiwane dotykiem, takie jak kioski informacyjne, automaty sprzedażowe i inne. Pracownicy administracyjny zmienili spotkania wewnętrzne na telekonferencje. Część osób pracuje zdalnie. Nie są także przyjmowani interesanci.

- Jesteśmy przygotowani na natychmiastowe wdrożenie kwarantanny, a także na reakcję w innych sytuacjach kryzysowych. Przykładowo zorganizowaliśmy pomieszczenia umożliwiające odizolowanie osób, w przypadku których istnieje podejrzenie zakażenia – mówi Sławomir Krenczyk. I dodaje: - Pracujemy zgodnie z obowiązującymi harmonogramami. Dostawy surowca do naszych odbiorców również realizowane są planowo.

Wrotków pracuje
„Produkcja ciepła i energii elektrycznej nie jest zagrożona” - czytamy w komunikacie PGE Energia Ciepła, która jest właścicielem elektrociepłowni Lublin Wrotków. Zakład jest największym źródłem energii elektrycznej i cieplnej na Lubelszczyźnie. Zasila zarówno gospodarstwa domowe, jak i szpitale, obiekty użyteczności publicznej, instytucje i firmy.

- Nasza działalność ma szczególne znaczenie dla Lublina, w związku z tym wprowadziliśmy zmiany w organizacji pracy, gwarantujące bezpieczeństwo pracowników i stabilne dostawy energii i ciepła dla miasta. Powołany zespół na bieżąco monitoruje sytuację i nie ma obaw dotyczących zapewnienia ciągłości działania - mówi Paweł Okapa, dyrektor elektrociepłowni. Osoby, których charakter pracy na to pozwala zostały skierowane do pracy zdalnej z domu. Władze zakładu na bieżąco monitorują absencję chorobową. Spółka zapewnia odpowiednie środki dezynfekujące. Pracownicy są informowani o wszystkich zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w tym o profilaktyce oraz sposobie postępowania, w razie wystąpienia objawów chorobowych. Został także opracowany i jest na bieżąco weryfikowany plan funkcjonowania kluczowych jednostek organizacyjnych przy ponadstandardowej absencji.

„Jako zakład o charakterze strategicznym dla mieszkańców Lublina, elektrociepłownia jest w stałym kontakcie z lokalnymi służbami odpowiedzialnymi za monitorowanie sytuacji w kraju i w regionie” - informuje PGE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski