Obowiązki wobec wspólnoty mieszkaniowej

  Obowiązki wobec wspólnoty mieszkaniowej

  Józefa Piotrowska-Strigl

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Wspólnoty mieszkaniowe to instytucje działające zaledwie od kilkudziesięciu lat. Stąd zapewne wokół nich wiele niejasności wynikających z przepisów prawa, które powinni respektować właściciele lokali we wspólnotach. Niektórym właścicielom mieszkań wydaje się, na przykład, że skoro nie korzystają z nich przez cały rok, to stałe opłaty mogą ponosić proporcjonalnie do czasu użytkowania lokalu. Nic bardziej mylnego.
  Obowiązkiem każdego właściciela lokalu jest uczestniczenie w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Składają się na nie: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia i podatki za budynek, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

  Na pokrycie tych kosztów właściciele lokali wnoszą zaliczki, płatne z góry do 10. dnia każdego miesiąca. Ich wysokość ustalana jest w stosunku do ilości udziałów w nieruchomości wspólnej w formie uchwały.

  Na walnym zgromadzeniu właścicieli lokali danej wspólnoty, które obowiązkowo trzeba zwoływać do końca pierwszego kwartału każdego roku, ustala się również, czy właściciele są zainteresowani odprowadzaniem - i w jakiej wysokości - kwot na fundusz remontowy. Jest on przeznaczony na planowane większe wydatki, na przykład na remont dachu, odnowienie elewacji, malowanie klatki schodowej, remont windy itp. W momencie przystąpienia do wspólnoty mieszkaniowej każdy właściciel lokalu musi uczestniczyć we wspólnych kosztach bez względu na intensywność korzystania z lokalu.

  Gdyby członek wspólnoty mieszkaniowej, mimo napominania, długo zalegał z opłatami, wówczas wspólnota - podejmując taką uchwałę - może na drodze sądowej domagać się sprzedaży jego mieszkania w ramach przetargu i tym samym pozbawić prawa do niego niesolidnego wspólnika.

  Niesumienny członek wspólnoty mieszkaniowej musi również liczyć się z tym, że od należności spłacanych po terminie będą mu doliczane odsetki karne.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Martwy 10-latek znaleziony w hostelu

  Martwy 10-latek znaleziony w hostelu

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  TOP 15 najdroższych mieszkań w Lublinie

  TOP 15 najdroższych mieszkań w Lublinie