Przestrzeń fizyczna i metafizyczna. Opowieść o starej synagodze
„Program festiwalowy przywraca obrazy z przeszłości i osadza je we współczesnym kontekście, w przestrzeni fizycznej i metafizycznej, która wyłania się z opowieści utkanych z zapisów historycznych, wspomnień i relacji świadków historii, starych fotografii, materii architektonicznej, dzieł malarskich i muzyki” – czytamy w opisie tego wydarzenia.
Zapowiada się zatem bardzo ciekawa i na pewno wzruszająca podróż w przeszłość. Jak ta wyprawa będzie wyglądać? Festiwal rozpocznie się w środę (11 września) w Kazimierzu Dolnym. Tam o godz. 11.30 uczestnicy zbiorą się na miejscowym Małym Rynku. Zaplanowano wówczas lekcję historii z profesorem Andrzejem Trzcińskim. Opowie uczestnikom o dziejach, architekturze, wyposażeniu i wystroju synagogi w Kazimierz Dolnym.
Natomiast o godz. 13 w Bibliotece Gminnego Zespołu Szkół (ul. Szkolna 1) zaplanowano warsztaty z Joanną Matyjasek na temat symboliki wycinanki żydowskiej.
Nie tylko muzyczne opowieści czterech stron świata
To dopiero początek. O godz. 15.30 w Celejowie ruszy tego dnia piknik pod hasłem „Pardes znaczy Ogród. Mleko, miód i wino”. Zaplanowano wówczas opowieść prof. Andrzeja Trzcińskiego na temat symboliki jabłka w judaizmie. Poznamy także tajemnice żydowskich przysmaków według dawnych receptur.
Odbędą się też m.in. warsztaty czerpania papieru oraz „pograjka” na skoczną nutę. To wszystko zostanie zorganizowane w Izbie Produktu Lokalnego, przy drodze do pałacu.
12 i 13 września uczestnicy festiwalu również spotkają się w Kazimierzu Dolnym. Ponownie odbędą się spacery po tym pięknym mieście, wykłady i inne, interesujące przedsięwzięcia (dokładny program wszystkich wydarzeń zamieszczamy obok). W czwartek (12 września) zaplanowano także koncert w Domu Architektów pod hasłem „Muzyczne opowieści z czterech stron świata. Muzyka z Bliskiego Wschodu, klimaty Sefarad i nuty Żydów aszkenazyjskich”.
Na scenie wystąpią: Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe, duduk, tombak) i Mateusz Szemraj (lutnia oud, rubab, cymbały). Początek godz. 20. Wstęp na koncert będzie bezpłatny.
Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice
Następnie festiwal przeniesie się do Zamościa. W dniach 14, 15 i 16 września zaplanowano w tym mieście mnóstwo interesujących wydarzeń. Znów w programie odbędą się „oprowadzania tematyczne”, wykłady i wernisaże. Zaplanowano także piknik. Nie zabranie również ciekawych koncertów.
W niedzielę (15 września) w miejscowej, wspaniałej synagodze pojawi się np. znany zespół Wernyhora. Koncert będzie nosił tytuł „Pogranicze zaklęte w pieśniach”. Początek godz. 21. Wstęp wolny.
Festiwal przeniesie się również w inny, tragiczny wymiar. W poniedziałek (16 września) w zamojskiej synagodze otwarta zostanie wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu w Polsce pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. O historii powstania ekspozycji opowie dr Aleksandra Markiewicz. Początek godz. 11.30. Następnie zaplanowano spotkanie z Ocalałymi z Holokaustu: Barbarą Lesowską i Zofia Kamionowską. Poprowadzi je Marek Kołcon.
A to tylko drobna część zaplanowanych wydarzeń. Bliższe informacje na temat całego festiwalu na stronie: www.pardesfestival oraz fb:pardesfestival.
Patronat nad całym przedsięwzięciem sprawuje Kurier Lubelski.
- Krzysztof Zalewski zagrał energetyczny koncert na 70. urodziny Świdnika! Zdjęcia
- „Wykonujecie najpiękniejszy zawód na świecie”. Ślubowanie adwokackie w Lublinie
- Legia Goncalo Feio lepsza od Motoru Mateusza Stolarskiego. Mamy zdjęcia ze stolicy
- Miastem rządzą wueski. W Świdniku odbyła się Parada Motycykli [GALERIA]
- Palce lizać! Targi Kawy, Czekolady i Herbaty oraz Festiwal Hobby&Biznes [ZDJĘCIA]
- Za nami 53. edycja Chmielaków Krasnostawskich. Nie brakuje dobrych trunków i muzyki