MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obrona Terytorialna w Lublinie. Złożyli przysięgę w obecności ministra Macierewicza (ZDJĘCIA, WIDEO)

DUN
139 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej złożyło w niedzielę przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie. Wielu przyznaje, że liczy w przyszłości na karierę w zawodowej armii.

Aleksandra Zając z Lublina wojskowością zaczęła interesować się na etapie wyboru kierunku studiów. - Zdecydowałam się na bezpieczeństwo wewnętrzne i wtedy pomyślałam, że chciałabym zostać żołnierzem - tłumaczyła. - Po trzech latach w służbie Wojsk Obrony Terytorialnej chciałabym pójść do szkoły oficerskiej. Żołnierzom Obrony Terytorialnej ma być łatwiej się do nich dostać, oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków - dodała.

Podobne plany ma 28-letni Damian Urban, absolwent europeistyki, ratownik wodny. - Kierowała mną chęć samorozwoju. Zawsze interesowałem się sportem ale też wojskowością, to bliskie światy. Skusiła mnie możliwość przejścia szkolenia wojskowego - mówił, pytany o powody przystąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy pieniądze (320 zł plus 93 zł za każdy dzień szkolenia) miały znaczenie?- Były fajnym dodatkiem ale nie były decydujące - podkreślał.

W niedzielę oboje złożyli przysięgę na sztandar wojskowy. W sumie w uroczystościach na pl. Zamkowym wzięło udział 139 osób - 128 mężczyzn i 11 kobiet. Była to pierwsza przysięga żołnierzy Obrony Terytorialnej w województwie lubelskim, druga w kraju - pierwsza odbyła się w sobotę rano w Białymstoku. W uroczystościach (wieczorem była trzecia - w Rzeszowie) brał udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Bierzecie nie tylko chwałę i tradycję sztandaru, na który przysięgaliście, ale też odpowiedzialność i wielki wysiłek - mówił szef MON. - W swoich małych ojczyznach macie być nie tylko reprezentantami polskiej armii ale też organizatorami wysiłku swoich współbraci. Macie być gwarantem, że jeśli jakikolwiek wróg nam zagrozi, to wtedy w waszych lokalnych społecznościach ludzie będą wiedzieli, jak działać, jak się bronić - dodał.

Wszyscy, którzy składali przysięgę, przeszli 16-dniowe szkoleni podstawowe w Zamościu. - Główny nacisk ćwiczeń położony był na szkolenie taktyczne, a także próby strzeleckie. Młodzi żołnierze uczyli się także przetrwania na polu walki, czy zasad ratownictwa medycznego - wyjaśnia mjr Dariusz Drączkowski, szef sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. - Żołnierze będą szkolić się nadal, z tym że teraz ćwiczenia odbywać się będą w cyklu weekendowym - dodaje.

Chętni do przystąpienia do wojsk OT wciąż mogą zgłaszać się do WKU. Dla nowych rekrutów zostanie przygotowane kolejne szkolenie od 31 lipca do 15 sierpnia. Służba w OT będzie trwała od roku do 6 lat. Żołnierze co miesiąc będą brać udział w weekendowych szkoleniach. Dostaną za to żołd, który wyniesie 500 zł miesięcznie – 300 zł za gotowość do służby i 200 zł za dwa dni szkolenia miesiącu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski