Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obroża elektroniczna wraca do łask

Piotr Pietraszko
Piotr Pietraszko, adwokat z Lublina
Piotr Pietraszko, adwokat z Lublina Małgorzata Genca
Nie ma chyba w ostatnim czasie tygodnia, w którym Ministerstwo Sprawiedliwości nie raczyło nas co raz to nowymi-starymi pomysłami na usprawnianie i poprawę funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Tym razem na tapecie mamy reformę Systemu Dozoru Elektronicznego, bowiem w dniu 29 marca 2016 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawę – Kodeks karny wykonawczy, w której to przywrócono możliwość wykonywania kary pozbawienia wolności w tzw. systemie dozoru elektronicznego.

Żadna to nowość, bowiem, w takiej formie o odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym mogli starać się skazani do nie tak dawna, bo do dnia 1 lipca 2015 r. Obecnie z całą pewnością znowu zwiększy się aktywność osób skazanych, które albo czekają na stawiennictwo w zakładzie karnym i mają do odbycia karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku, bo taki właśnie wymiar stanowi górną granicę możliwości ubiegania się o dozór elektroniczny albo już taką karę odbywają.

Jednocześnie ustawa, która zacznie obowiązywać od 15 kwietnia 2016 r. uchyla zmiany wprowadzone ustawą z dnia 20 lutego 2015 r., która co istotne miała swoje zastosowanie tylko przez ostatnich kilka miesięcy, a w skrócie polegające na wykorzystaniu systemu dozoru elektronicznego tylko jako formy wykonywania kary ograniczenia wolności. Nawiasem mówiąc w tej formie nie specjalnie się przyjęła, o czym świadczy znikoma ilość wydawanych wyroków, w których Sądy decydowały się na wykonywanie ograniczenia wolności przy pomocy obroży elektronicznej.

Pojawia się pytanie - jakie znaczenie nowelizacja ustawy ma dla przeciętnego Kowalskiego? Przede wszystkim to koszty, które każdy z nas jako podatnik musi ponosić w związku z funkcjonowaniem państwa. Skutkiem zastosowania SDE są mniejsze wydatki na osobę skazaną. Koszt wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest kilkukrotnie niższy, niż wykonywanie kary pozbawienia wolności przy bezwzględnej izolacji skazanego w zakładzie karnym lub areszcie śledczym. Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości utrzymanie skazanego w zakładzie karnym lub areszcie śledczym to koszt rzędu ok. 3100 zł miesięcznie, podczas gdy miesięczny koszt utrzymania skazanego, któremu Sąd zezwoli na odbywanie kary pozbawienia wolności przy pomocy elektronicznej obroży będzie wynosił ok. 330 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski