Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Janowa Lub. z protestami. – Nie chcemy, aby powstała na szczątkach naszych bliskich albo powodowała wysiedlenia

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Szybkie powstanie obwodnicy staje się coraz bardziej mgliste…
Szybkie powstanie obwodnicy staje się coraz bardziej mgliste… Krzysztof Nalewajko/GDDKiA w Lublinie
„Tak” dla obwodnicy Janowa Lubelskiego, „nie” dla dwóch wariantów jej przebiegu: po terenie starego cmentarza oraz tam, gdzie stoją domy. Część mieszkańców protestuje przeciwko inwestycji ujętej w programie budowy 100 obwodnic.

– Jako mieszkańcy miejscowości Biała jesteśmy zadowoleni z tego, że powstanie obwodnica Janowa Lubelskiego. Ale nie zgadzamy się, aby przebiegała ona po szczątkach naszych przodków, jak zakłada wariant pierwszy, czy też by budowa wiązała się z wysiedleniami z domów, co przewiduje wariant drugi – mówi Roman Mucha, jeden z protestujących mieszkańców.

Obwodnica Janowa Lubelskiego to inwestycja, która ma być realizowana w ramach programu budowy 100 obwodnic. Rząd ogłosił program prawie rok temu. Na jego liście znalazło się siedem inwestycji w woj. lubelskim. W przypadku Janowa Lub obwodnica ma mieć długość 8,9 km. Będzie omijać miasto po jego północno-wschodniej stronie, powstanie w ciągu DK74 (po zachodniej stronie Janowa Lub. budowana jest obwodnica, która będzie fragmentem przyszłej S19). Obwodnica ma mieć jedną jezdnię - po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

GDDKiA przygotowała cztery warianty przebiegu przyszłej obwodnicy. Dwa z nich odrzuca część mieszkańców. – Wariant drugi jest szkodliwy społecznie, przewiduje wyburzenie 10 domów mieszkalnych, 25 budynków gospodarczych i sześciu garaży. Część domów, które pozostaną, znajdzie się w odległości ok. 8 metrów od obwodnicy. Jak żyć w takich warunkach? – pyta pani Teresa, jedna z protestujących.

Wariant nr 1 przebiega przez teren starego cmentarza. – Nie wyobrażam sobie, aby na nekropolii sięgającej czasów średniowiecza budować cokolwiek – oburza się Marta Wcisło, posłanka KO, która wspiera protestujących.

Dwa kolejne warianty drogi wskazane przez GDDKiA omijają domostwa. Ale prowadzą przez tereny leśne objęte programem Natura 2000. – Opowiadamy się za wariantem trzecim – wskazują protestujący.

– Rozumiemy obawy mieszkańców, ale wybierając określony wariant drogi nie można patrzeć tylko na jeden aspekt. Oceniane są wszystkie kryteria: społeczne, funkcjonalne, techniczne, środowiskowe i ekonomiczne. Wszystkie argumenty muszą być zważone – podkreśla Łukasz Minkiewicz, rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA. I dodaje: – Na chwilę obecną analizy te trwają i nie wybraliśmy żadnego wariantu preferowanego.

Program budowy 100 obwodnic ma być zrealizowany do 2030 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski