Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy senatorów Lubelszczyzny. Polityczny szachista, milioner i prawnik

Sławomir Skomra
Wszyscy walczą o reelekcję i ponownie chcą zasiąść w izbie wyższej. Sprawdź, jak przez ostatnie cztery lata pracowali lubelscy senatorowie.

Stanisław Gogacz, Grzegorz Czelej, Henryk Cioch, Grzegorz Bierecki, Józef Zając i Jerzy Chróścikowski. Prawdopodobnie niewielu mieszkańców Lubelszczyzny kojarzy te nazwiska, a powinni, bo to ich reprezentanci w Senacie.

Nie ma się jednak temu co dziwić - izba wyższa jest znacznie mniej medialna niż Sejm. Czym zajmowali się w ostatniej kadencji?

Senatorów oceniliśmy według skali szkolnej - od 1 do 6

Dla Polaków za granicąStanisław Gogacz (PiS), okręg nr 14
Walczy o mandat senatorski już po raz czwarty. W swojej pracy skupia się na jednym z naj-ważniejszych zadań gremium, w którym zasiada, czyli pomocy mniejszościom polskim za granicą.

Co roku też organizuje akcję Polacy - Rodakom. To zbiórka darów, które są następnie wysyłane za wschodnią granicę. W ubiegłym roku udało się przygotować 27 tysięcy paczek. Ostatnio w Senacie interweniował w sprawie deportacji ukraińskiej rodziny, która zadomowiła się w Łukowie, a niespodziewanie została odesłana na Krym.

Polityczny szachistaGrzegorz Czelej (PiS), okręg nr 15
Wydawca, miłośnik tenisa i szachów. Poza tym szef miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. I właśnie sprawy partyjne najbardziej pochłonęły go w tej kadencji. Szczególnie walka o lepszą pozycję nie tylko w Lublinie, ale i w Warszawie.

W regionie próbował zostać szefem okręgowych struktur partii - bezskutecznie. Zabiegi na warszawskich partyjnych salonach zaowocowały początkowo, że został bliskim współ-pracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. Dzięki temu podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych odpowiadał za rozliczenie kampanii. To także już etap zamknięty.

Prawnik prezydenta
Prof. Henryk Cioch (PiS), okręg nr 16
Cztery lata temu został senatorem z Lublina, dziś kandyduje z okręgu chełmskiego. To wynik ustaleń na najwyższych szczeblach partyjnych. Ten okręg PiS „oddał” do dyspozycji Jarosławowi Gowinowi ze Zjednoczonej Prawicy (współpracuje z partią Jarosława Kaczyńskiego), a ten ostatni wystawił do rywalizacji o mandat Andrzeja Stanisławka.

Silną pozycję w PiS prof. Cioch zawdzięcza przede wszystkim byłym dobrym kontaktom z nieżyjącym prezydentem Lechem Kaczyńskim, któremu doradzał prawnie. Poza za tym znajomości z Grzegorzem Biereckim, z którym współpracuje od 2004 roku.

W Senacie zajmuje się tym, na czym się zna, czyli szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości. Był członkiem komisji kodyfikacyjnej w Mi-nisterstwie Sprawiedliwości. Uznany ekspert prawa spółdzielczego.
Milioner od SKOK-ów
Grzegorz Bierecki (niezrzeszony), okręg nr 17
W tej kadencji o Biereckim było głośno. To twórca potęgi SKOK-ów, milioner, który cztery lata temu wszedł do Senatu z listy PiS. Dziś startuje ponownie, ale jako kandydat niezależny. W jego okręgu wyborczym PiS nie wystawia kontrkandydata dla Biereckiego.

W Senacie Bierecki wyróżnił się obroną SKOK-ów. Krytykował plany PO, działania prokuratury i nadzoru finansowego, które uderzały w kasy.

Gorąco wokół Grzegorza Biereckiego zrobiło się na początku roku. Niektóre z mediów rozpisywały się na temat rzekomego wyprowadzenia przez niego z Polskich Związków Kredytowych dziesiątków milionów złotych do spółki, we władzach której zasiada. Miało do tego dojść kilka lat temu. Ostatnio tygodnik „Wprost” przeprosił senatora za publikację.

Rektor snuje plany
Józef Zając (PSL), okręg nr 18
Jeden z dwóch reprezentantów ludowców w Senacie, choć do partii nie należy. Matematyk i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Tę kadencję zaczął pechowo. Zaraz po wyborach zaczął się chwalić znajomym, że w rządzie zostanie wiceministrem nauki. Tyle że PO miała zupełnie inne plany i teki ministerialnej Zając nie otrzymał. Ponoć także przez to, że przyznał się do współpracy w czasach PRL ze Służbą Bezpieczeństwa. Zając tłumaczył, że chociaż współpracował, to ta współpraca nigdy nie miała formy donoszenia na innych.

Trochę marzyciel, trochę wizjoner. Gdyby wszystkie jego obietnice i zapowiedzi się spełniły, to pewnie mielibyśmy tu dziś wielkie zagłębie węglowe, kopalnie bursztynu, elektrownię i wiele jeszcze innych przedsięwzięć. Zdecydowanie lepiej idzie mu zarządzanie uczelnią.

Rolnik w SenacieJerzy Chróścikowski (PiS), okręg nr 19
Zapewne lepiej kojarzą go widzowie TV Trwam, gdzie jest częstym gościem. Ale trzeba też przyznać, że zarówno na antenie, jak i w Senacie wypowiada się na tematy, na których się zna. Chodzi o sprawy wsi czy ustawy dotyczące rolników.

Jeśli wygra te wybory, to będzie piąta kadencja senatorska Chróścikowskiego.

Senatorów z Lubelskiego oceniliśmy według skali szkolnej - od 1 do 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski