Ochotnicza Straż Pożarna - największy ruch społeczny w województwie lubelskim!

Akcja specjalna STRAŻAK ROKU
Trwa wielki plebiscyt strażacki! Wspólnie z Zarządem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych nagrodzimy strażaków ochotników, jednostki OSP, a także młodzieżowe drużyny pożarnicze z całej Lubelszczyzny.

Traktowanie pracy strażaków jako tych, którzy gaszą pożary to tak jakby w zasadzie nie powiedzieć o ich pracy nic. Ochotnicze Straże Pożarne to swego rodzaju ruch społeczny, od wielu, wielu lat, działający na rzecz bezpieczeństwa obywateli szczególnie w społecznościach wiejskich i małomiasteczkowych. Historia ochotniczego ratownictwa pożarniczego na terenie województwa lubelskiego jest sięga roku 1858 – wtedy powstała pierwsza jednostka ochotniczej straży pożarnej w Łęcznej, jest to druga najstarsza jednostka w Polsce.

W naszym województwie tradycja strażacka jest bardzo silna. Praktycznie w każdej jednostce znajdziemy dziadków, ojców, synów a nawet wnuków z tej samej rodziny. Jest to część tradycji i kultury. Co ciekawe wielką siłą strażackiej rodziny są kobiety, które coraz częściej są aktywnymi członkiniami jednostek w swoich miejscowościach. W całym województwie lubelskim jest ponad 62 tys. członków OSP w tym młodzieży i kobiet z czego ponad 40 tys. ma specjalistyczne przeszkolenie i może brać aktywny udział w akcjach ratunkowy. Dla porównania Państwowa Straż Pożarna na terenie naszego województwa liczy 1,5 tys. strażaków.
Pożary stanowią jedynie 40% zdarzeń, w których biorą udział ochotnicze jednostki pożarnicze. Ich działalności to również ratownictwo techniczne, medyczne czy ekologiczne. Strażacy ochotnicy muszą umieć pomóc wszędzie tam gdzie nikt inny nie umie i często nie chce pomóc – muszą ale przede wszystkim chcą i co najważniejsze robią to społecznie nie biorąc za to żadnego wynagrodzenia. Aby wypełniać te wszystkie zadania strażacy muszą ciągle doskonalić swoje umiejętności, co również wymaga po pierwsze czasu a po drugie finansowania. Bardzo ważnym elementem pracy strażaków ochotników jest sprzęt, który musi być niezawodny. Na szczęście jednostki mogą liczyć na wsparcie samorządów lokalnych i dzięki temu zaplecze sprzętowe oraz wyposażenie jest bardzo dobrej jakości.
Oczywiście praca strażaków ochotników to nie tylko akcje ratunkowe, to również działalność na rzecz społeczności lokalnej. Organizowanie wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz rozrywkowych oraz bardzo szeroko rozumiana działalność społeczna.
Jak mówi Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie – Marian Starownik "bycie strażakiem jest w modzie". A każdy strażak zasługuje na uznanie i wsparcie. Zachęcamy Państwa do takie właśnie wsparcia strażaków ochotników, jednostki oraz grupy młodzieżowe – podziękujmy za ich pracę i zaangażowanie.

W Plebiscycie „Strażak Roku 2019” swój dowód uznania w postaci głosów – w etapie powiatowym – można oddać do 16 kwietnia do g. 20.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski