Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochrona środowiska naturalnego. BOŚ sfinansował ponad 85 tys. inwestycji proekologicznych

Materiał partnera
Bank Ochrony Środowiska S.A. to polski bank istniejący blisko 30 lat, którego misją jest finansowanie różnych inwestycji proekologicznych dotyczących rozwiązań związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Od początku swego istnienia BOŚ sfinansował ponad 85 tys. inwestycji proekologicznych.

W zakresie finansowania gospodarki odpadami, obejmującej ich unieszkodliwienie lub odzysk, BOŚ S.A. uzyskał efekt ekologiczny na poziomie ponad 7 119 000 ton rocznie (narastająco od istnienia banku).

W swojej ofercie produktowej bank posiada różnorodne instrumenty finansowe przeznaczone dla klientów detalicznych i korporacyjnych.

Klienci detaliczni mogą skorzystać z produktów BOŚ takich jak np. EKOpożyczka, dzięki której sfinansują zakup produktów i materiałów o charakterze proekologicznym (od odnawialnych źródeł energii przez energooszczędne okna i kotły centralnego ogrzewania, duże AGD o klasie energooszczędności minimum A++, aż po rowery i sprzęt rehabilitacyjny).

Inną propozycją może być EKOkredyt PV pozwalający nabyć i zamontować fabrycznie nowe instalacje fotowoltaiczne lub zrefinansować ich nabycie. W ofercie banku dostępne są również kredyty termomodernizacyjne i remontowe z premią termomodernizacyjną lub remontową z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

BOŚ poleca także preferencyjne proekologiczne kredyty hipoteczne na zakup, budowę lub remont własnego lokum, a także spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku.

EKO kredyt hipoteczny ułatwia wybudowanie domu mieszkalnego zrealizowanego w technologii gwarantującej energooszczędność budynku oraz sfinansowanie budowy instalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, czy przydomowych mikroelektrowni wiatrowych).

Czyste Powietrze to program, który jest promowany w mediach już od ubiegłego roku. Jest on skierowany do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych czy lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku.

Obsługą klientów w ramach tego programu w województwie lubelskim zajmuje się WFOŚiGW w Lublinie, natomiast Bank Ochrony Środowiska może udzielić kredytu uzupełniającego pełne pokrycie kosztów przedsięwzięcia.

Klient detaliczny może również ubiegać się o pożyczkę w ramach programu „Pełnym Oddechem”, który bank realizuje wspólnie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG).

Pożyczka ta przeznaczona jest na realizację działań antysmogowych w gospodarstwach domowych obecnych i przyszłych klientów PGNiG. Obejmuje m.in. wymianę systemów ogrzewania ( z węglowego na gazowe) lub przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Oferta Pełnym Oddechem oferuje korzystne warunki finansowania. Maksymalna kwota pożyczki, którą można spłacić w ciągu 10 lat to 80 000 zł. Wniosek o pożyczkę w ramach promocji Pełnym Oddechem można złożyć przez Internet, telefon lub w oddziale BOŚ.

Z kolei dla klientów korporacyjnych, BOŚ oferuje kredyty inwestycyjne m.in. na:

  • finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE)
  • budowę lub rozbudowę zakładu produkcyjnego
  • modernizację lub zakup nowych linii technologicznych na potrzeby zakładu
  • budowę domów wielorodzinnych
  • finansowanie projektów mających na celu zwiększenie wartości majątku trwałego wnioskodawcy, a także kredyt inwestycyjne z linii EBI – Program Climate Change Action, czyli finansowanie działań promujących ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery

Ciekawym rozwiązaniem jest Kredyt EkoOooszczędny, który można spłacać z oszczędności wygenerowanych przez kredytowane przedsięwzięcie, np. z zaoszczędzonych kosztów energii elektrycznej, czy cieplnej.

Oferowane przez BOŚ kredyty inwestycyjne na realizację przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska można zabezpieczyć gwarancją Biznesmax, której dodatkowym benefitem jest możliwość ubiegania się o zwrot części zapłaconych odsetek. Ofertę naszą dopełniają kredyty pomostowe oraz uzupełniające współfinansujące projekty inwestycyjne wspierane dotacjami z Unii Europejskiej lub finansowane z Programów NFOŚiGW.

W BOŚ dostępne są również kredyty na innowacje technologiczne z premią technologiczną BGK. Skorzystać z nich mogą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Nabór wniosków rozpoczął się 1 czerwca i trwa do 30 grudnia 2020 r.

Poza działaniami BOŚ S.A. związanymi z ochroną powietrza, a służącymi redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery, bank finansuje również inwestycje związane z ochroną wód (np. budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami do budynków, budowę lub modernizację komunalnych albo przydomowych oczyszczalni ścieków), gospodarką wodną (budowę sieci wodociągowych, stacji uzdatniania wody, ujęć wody, przepompowni), ochroną ziemi poprzez finansowanie działań związanych z gospodarką odpadami (budowę składowisk odpadów, utylizację, recykling, transport odpadów) przynoszącą wymierne efekty ekologiczne (ograniczenie strat/zużycia ciepła, ilości oczyszczonych ścieków, ilości odpadów przekazanych do recyklingu, oszczędność w zużyciu wody itp.) oraz działania związane z ochroną przyrody.

Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Lubelszczyzny i związane z nim najlepsze nasłonecznienie w Polsce oraz rosnące ceny energii elektrycznej, klienci coraz częściej zwracają się do nas o finansowanie instalacji i farm fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła (szczególnie powietrznych).

W ostatnim okresie weszła w życie nowelizacja ustawy OZE, gdzie najistotniejszą zmianą jest wsparcie rozwoju prosumenckiego wytwarzania energii elektrycznej. Prosumentami stali się również przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną na własne potrzeby.

Kolejna ważna zmiana w ustawie OZE dotyczyła aukcji energii. Jest obecnie więcej czasu na budowę zwycięskich projektów poprzez wydłużenie terminu sprzedaży pierwszej energii do sieci od daty aukcji. Czas ten wydłużono do 24 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji dla fotowoltaiki i 33 miesięcy w przypadku energii z wiatru na lądzie.

Biorąc powyższe pod uwagę, można stwierdzić, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy OZE znacznie wzrosło zainteresowanie przedsiębiorców realizacją instalacji PV oraz inwestorów OZE systemem aukcyjnym.

Informacje o możliwościach uzyskania z BOŚ S.A. środków na sfinansowanie działań związanych z ochroną środowiska dostępne są pod adresem www.bosbank.pl oraz w placówkach banku. Dodatkowo doradcy klienta, wspierani techniczną wiedzą przez Głównego Ekologa Centrum Biznesowego BOŚ S.A. w Lublinie, odwiedzają zainteresowane firmy i udzielają im szczegółowych informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski