Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczalnia ścieków w Kraśniku zmodernizowana. Za 50 mln

Sandra Michalewska
Zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków w Kraśniku. W czwartek nastąpi oficjalne oddanie inwestycji do użytku.

To największa inwestycja kraśnickich wodociągów od lat.

- Ostatnia modernizacja ciągu ściekowego miała miejsce w 2001 r. i od tamtego momentu nie ponoszono żadnych nakładów inwestycyjnych na modernizację tego obiektu. Stan techniczny urządzeń i obiektów był w opłakanym stanie - mówi dr Waldemar Suchanek, prezes Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Gdybyśmy nie podjęli działań, istniało realne zagrożenie utraty możliwości oczyszczania ścieków, co wiązałoby się zarówno z zagrożeniem sanitarnym dla miasta, jak i konsekwencjami finansowymi dla spółki.

W ramach inwestycji zmodernizowano cały ciąg osadowy - odnowiono istniejące obiekty i wybudowano nowe, w tym m.in. wiatę magazynową i suszarnię. Wymieniono też urządzenia technologiczne, zmodernizowano reaktor biologiczny i osadnik wstępny, wymieniono dmuchawy (urządzenia, które dostarczają powietrze do reaktora biologicznego). Zmodernizowano stację wodociągową przy ul. Głębokiej, Żwirki i Wigury oraz 3 Maja wymieniając wszystkie pompy głębinowe w studniach.

We wszystkich stacjach wodociągowych zainstalowano nowoczesne zestawy hydroforowe z możliwością płynnej regulacji ciśnienia wody. Ujęcia wody i stacje wodociągowe wyposażono w monitoring wizyjny i elektroniczny zabezpieczający przed nieuprawnionym wstępem osób trzecich. W ramach projektu wykonano kolektor kanalizacji sanitarnej w ul. Nowej o długości 0,27 km oraz modernizację kolektora w ul. Urzędowskiej i Nadstawnej. Wykonano też łączniki sieci wodociągowej w ul. Nowej, ul. Faustyny, al. Tysiąclecia i ul. Urzędowskiej.

- Dzięki tym działaniom nasi odbiorcy mają zapewnione bezpieczeństwo dostaw wody o dobrej jakości - podkreśla prezes Suchanek. - Efekty tej modernizacji były już widoczne w ubiegłym roku, kiedy mieliśmy do czynienia z suszą hydrologiczną w kraju, która dotknęła także nasze województwo. Nasi odbiorcy nie mieli wówczas żadnych utrudnień w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków, a w innych gminach konieczne było na przykład obniżanie ciśnienia wody bądź w porze nocnej jej zakręcanie. Ta inwestycja nas przed tym uchroniła.

Modernizacja pochłonęła ponad 50 mln zł, z czego ponad 30 mln to unijna dotacja. Czy w związku z inwestycją mieszkańców czekają kolejne podwyżki cen wody?

- Koszty inwestycji związane głównie z amortyzacją ujęliśmy w taryfie, która weszła w życie w marcu bieżącego roku - odpowiada dr Suchanek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski