Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia do lekarza pójdziemy tylko z dowodem osobistym

Magdalena Mizeracka
Od 1 stycznia do lekarza pójdziemy tylko z dowodem osobistym
Od 1 stycznia do lekarza pójdziemy tylko z dowodem osobistym
Od 1 stycznia 2013 roku idąc do lekarza nie będziemy musieli mieć przy sobie książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA, który obecnie potwierdza, że mamy prawo do bezpłatnej wizyty. Wystarczy nam PESEL i jeden z dokumentów: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy.

- Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zostanie wprowadzona na terenie całego kraju - mówi Andrzej Kowalik, zastępca dyrektora Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowotnego. - Uważamy, że będzie to duże ułatwienie dla pacjentów i świadczeniodawców, z których zdejmowana jest odpowiedzialność za leczenie pacjenta, który nie jest ubezpieczony.

Dzięki wymianie informacji pomiędzy Centralnym Wykazem Ubezpieczonych (CWU), który posiada NFZ, a rejestrami m.in. ZUS i KRUS w recepcji szpitala lub przychodni będzie można sprawdzić online, czy pacjent jest ubezpieczony.

- Prawo pacjenta do świadczeń zostanie potwierdzone w systemie eWUŚ. Świadczenia udzielone na tej podstawie nie zostaną zakwestionowane przez Fundusz - zapewnia Wiesław Czyżyk, koordynator projektu w lubelskim NFZ. - Jeśli dojdzie do awarii sieci internetowej lub system odpowie, że pacjent nie ma prawa do świadczeń, wtedy może on okazać dotychczasowe dokumenty, albo napisać oświadczenie, że jest ubezpieczony.

Takie oświadczenie będzie dokładnie weryfikowane przez Fundusz. - Jeśli będzie niezgodne ze stanem faktycznym, to pacjent będzie musiał zwrócić pieniądze na leczenie - podkreśla dyr. Kowalik. - Obecnie, jeśli pacjent nie okazaże dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, lekarz mógł odmówić mu wizyty, jeśli stan nie był nagły. Teraz będzie musiał go przyjąć, jeśli złoży on oświadczenie.

Od października nowy system jest testowany. Świadczeniodawcy w ramach testów dostali dostęp do rzeczywistych danych o uprawnieniach pacjentów, zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Wydane upoważnienia będą ważne po 1 stycznia, nie będzie konieczna ich aktualizacja. Do bazy danych można się dostać poprzez specjalne oprogramowanie lub przeglądarkę internetową.

Do tej pory wnioski o dostęp do systemu złożyło 305 świadczeniodawców, co stanowi 22 proc. wszystkich podmiotów. Wśród nich są m.in. SPSK nr 1, SPSK na 4, DSK, Szpital Neuropsychiatryczny, Instytut Medycyny Wsi, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Zamościu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.
- Te placówki już sprawdzają, jak system u nich działa. Do tej pory nie mieliśmy żadnych sygnałów, by działał źle lub zbyt wolno - mówi Czyżyk. I dodaje, że korzystanie z systemu będzie dobrowolne dla świadczeniodawców. Ale nawet wtedy, gdy w danej przychodni nie będzie on działał, pacjentowi wystarczy dowód.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski