Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca gaz będzie droższy

Barbara Majewska
Anna Hołoń stara się żyć oszczędnie, ale i tak rachunki za gaz i prąd mocno dają się jej we znaki
Anna Hołoń stara się żyć oszczędnie, ale i tak rachunki za gaz i prąd mocno dają się jej we znaki Jacek Babicz
Mieszkańcy Lublina i całego regionu od 1 czerwca będą płacić więcej za gaz. Nowe taryfy zatwierdził właśnie prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Dla przeciętnych odbiorców oznacza to wzrost rachunków od 10 do blisko 148 złotych rocznie.

Anna Hołoń, mieszkanka Wieniawy, korzysta z gazu nie tylko w kuchence, ale także do podgrzania wody. W jej przypadku rachunki wzrosną o 4 proc., czyli średnio o 40,34 złotych rocznie.

- Ciągle coś drożeje, najpierw prąd, teraz gaz. Staram się żyć oszczędnie, ale i tak przychodzą stosunkowo duże rachunki. Ta podwyżka sprawi, że będą one jeszcze wyższe - narzeka pani Anna.

Podwyżka będzie najmniej dotkliwa dla osób, które wykorzystują gaz jedynie do gotowania. Od czerwca będą one płacić o 3,6 proc. więcej niż dotychczas, czyli średnio o blisko 10 złotych więcej za cały rok.

148 zł
O tyle średnio wzrosną roczne rachunki za gaz przy ogrzewaniu gazowym

W okresie grzewczym za kieszenie złapią się natomiast lublinianie, którzy ogrzewają gazem mieszkania. W ich przypadku podwyżka wyniesie 4,2 proc., co oznacza, że w rocznym rozliczeniu dopłacą do rachunków średnio ok. 148 zł.

Wprowadzenie nowego cennika poprzedzone było długimi negocjacjami z Urzędem Regulacji Energetyki, który studził zapędy gazowników. - Wyższa cena jest efektem wzrostu kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu, a także wzrostu kosztów związanych z obowiązkiem tworzenia i utrzymywania zapasów gazu ziemnego - wyjaśnia Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Z powodu podwyżek nie-którzy mieszkańcy Lublina i okolic rezygnują z ogrzewania mieszkań gazem. - Jego cena będzie ciągle rosła, dlatego zdecydowałem się na zakup dodatkowego pieca na węgiel. Musiałem w to zainwestować około 8 tysięcy złotych, ale dzięki temu znacznie obniżyłem rachunki za ogrzewanie - mówi pan Łukasz, nasz Czytelnik.

To już kolejna podwyżka, jaka dotknęła w tym roku lublinian. Przypomnijmy, że w lutym poszła w górę energia elektryczna. Do tego należy jeszcze doliczyć podwyżkę opłat za przesył energii, co spowodowało, że rachunki lubelskich odbiorców prądu wzrosły średnio o 4,6 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski