Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od piątku obowiązkowe e-skierowania. Mają ukrócić „sztuczne” kolejki

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Dziennie w Polsce mamy ponad 50 tys. e-skierowań
Dziennie w Polsce mamy ponad 50 tys. e-skierowań pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Co najmniej 70 proc. placówek z woj. lubelskiego jest już gotowych do wystawiania e-skierowań. Dziennie w Polsce mamy ich ponad 50 tys. Pacjent może otrzymać je SMS-em lub mailem, ewentualnie w postaci wydruku informacyjnego.

Elektroniczny dokument będzie wystawiany podobnie jak e-recepta. Skierowanie otrzymamy SMS-em z 4-cyfrowym kodem lub w postaci e-maila z pdf-em, to opcja dla osób posiadających Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli pacjent nie posiada IPK to dostanie od lekarza wydruk informacyjny.

- Jedną z zalet e-skierowania jest brak konieczności dostarczania dokumentu do placówki w ciągu 14 dni. Dzięki e-skierowaniu można umówić się do poradni przez telefon, podając kod otrzymany np. SMS-em i numer PESEL - wyjaśnia lek. Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych.

E-skierowanie może być wystawione na: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badanie echokardiograficzne płodu. Na pozostałe świadczenia obowiązują wciąż papierowe skierowania jak np. leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację, do szpitala psychiatrycznego.

- W okolicy świąt, pod koniec grudnia już 70 proc. placówek z woj. lubelskiego było gotowych do wystawiania e-skierowań. Myślę, że z dnia na dzień ta liczba wzrasta. Większym problem jest to, że nie wiemy jak będzie z realizacją e-skierowań. Pacjent skontaktuje się z poradnią czy szpitalem w celu przekazania kodu, a ktoś może powiedzieć, że u nich ten system nie działa. Obawiam się, że takie przypadki mogą jeszcze występować na początku, bo nie mamy możliwości wspólnego monitorowania realizatorów - wyjaśnia doktor.

Co ważne, elektroniczne skierowanie ma przyczynić się do zniwelowania „sztucznych kolejek”, bowiem jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki i nie można go zrealizować w innym punkcie.

- Jednym z pożytków e-skierowań jest to, że eliminuje możliwość zapisywania się pacjenta do kilku placówek na podstawie jednego skierowania, tak jak było to do tej pory. Będziemy mogli zapisać się tylko do jednej wybranej placówki, a w ten sposób zmniejszą się sztucznie generowane kolejki - wyjaśnia lek. Tomasz Zieliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski