Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od środy z Kurierem Lubelskim "Szlaki Papieskie"

Piotr Nowak
Ks. Karol Wojtyła, a także później jako Ojciec Święty, zachęcał młodzież do aktywności fizycznej i kontemplacji piękna przyrody
Ks. Karol Wojtyła, a także później jako Ojciec Święty, zachęcał młodzież do aktywności fizycznej i kontemplacji piękna przyrody Archiwum Fundacji Szlaki Papieskie
W środę rozpoczynamy cykl bezpłatnych dodatków do Kuriera. „Szlaki Papieskie” są dla tych, którym w zwiedzaniu chodzi nie tylko o ładne widoki.

Rowerem, pieszo i kajakiem podróżował po Polsce ks. Karol Wojtyła. Późniejszy kardynał, papież i święty Kościoła katolickiego. Tymi samymi ścieżkami będziemy mogli chodzić i my po lekturze dodatku „Szlaki papieskie”, którego pierwsza część ukaże się już w środę w Kurierze Lubelskim.

- Nie można szlaków papieskich ograniczać do ścieżek w lesie i zdobywania szczytów - zastrzega Urszula Własiuk, autorka dodatku i prezes Fundacji Szlaki Papieskie, która odpowiada za opracowanie merytoryczne i opisanie szlaków. - Ks. Karol Wojtyła w górach szukał Boga i wspominają o tym sami uczestnicy tych wypraw. Turystyka i duszpasterstwo - to wszystko było na szlaku wędrówek umiejętnie połączone - mówi Własiuk.

W ramach cyklu poznamy miejsca, które zwiedził ks. Karol Wojtyła. Wśród nich są okolice rodzinnych Wadowic, malownicze zakątki Pienin, Bieszczad i Beskidu Małego. Nie brakuje też szlaków, które pokonywał ze swoimi uczniami i przyjaciółmi z KUL w czasie swojej prawie 25-letniej pracy na lubelskiej uczelni. Ważne miejsce w publikacjach zajmuje też historia odwiedzanych terenów oraz poświęcone im wypowiedzi późniejszego Ojca Świętego.

Czy dodatek „Szlaki papieskie” możemy potraktować jako przewodnik po trasach, którymi szedł św. Jan Paweł II?

- To nie do końca są typowe przewodniki turystyczne. Brak w nich na przykład czasokresu przejścia, mapy są orientacyjne. Ale jest w nich sporo historii miejsc, które interesowały ks. Karola Wojtyłę i związanych z nimi fragmentów jego wypowiedzi. Chciałam też zadośćuczynić jego oczekiwaniom wobec Polaków, bo nie zapomnijmy, że podczas pierwszej pielgrzymki do kraju w 1979 r. powiedział: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Myślę, że przypominając o szlakach, które przemierzał jako turysta, najlepiej realizujemy jego prośbę i budujemy Ojcu Świętemu najtrwalszy pomnik - tłumaczy autorka „Szlaków papieskich”.

4-stronicowy dodatek „Szlaki papieskie” będzie dołączany bezpłatnie do Kuriera Lubelskiego w każdą środę i czwartek przez trzy tygodnie. Pierwszy ukaże się już w środę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski