Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkomarzanie Lublina: Niech tylko bzyknie, a od razu go dopadną

Artur Jurkowski
W 2015 r. akcją odkomarzania objęto około 240 hektarów publicznych terenów zielonych. W tym roku ma być podobnie
W 2015 r. akcją odkomarzania objęto około 240 hektarów publicznych terenów zielonych. W tym roku ma być podobnie Anna Kurkiewicz
Ratusz: Jesteśmy gotowi w każdej chwili rozpocząć akcję zwalczania komarów, ale owadów jest jeszcze naprawdę mało.

- Komary zaczynają już być dokuczliwe, ostatnio nie dało się wysiedzieć wieczorem w wąwozie na Rurach, bo strasznie gryzły. A za chwilę może być jeszcze gorzej: zaczęły się deszcze i owady będą mieć idealne warunki do rozwoju - przekonuje pani Agnieszka, nasza Czytelniczka.

Kolejna wielka kumulacja w Lotto. Czy w czwartek (7 lipca) padła "szóstka"?

- Monitorujemy sytuację. Na razie liczba komarów jest jeszcze znikoma - przekonuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

- W każdej chwili jesteśmy gotowi do rozpoczęcia akcji odkomarzania - zapewnia Mazurek-Podleśna.

Ratusz podpisał już umowę z firmą, która zajmie się odkomarzaniem. Na walkę z uciążliwymi owadami przeznaczył 60 tys. zł. Tyle ma kosztować dwukrotne opryskanie terenów zielonych owadobójczymi preparatami. Przy czym zwalczają one nie tylko komary, ale też nie mniej uciążliwe meszki i kleszcze.

- Czekamy, bo na razie owadów jest naprawdę mało. Tak wynika z obserwacji prowadzonych przez naszych pracowników. Nie mamy też zgłoszeń od mieszkańców, ale jeśli się pojawią i to w zauważalnej liczbie, to z dnia na dzień przystąpimy do akcji - zapowiada Mazurek- -Podleśna.

Od kilku lat akcja odkomarzania jest przeprowadzana wiosną oraz pod koniec wakacji. W tym roku jeszcze jej nie było. - Bo nie było takiej potrzeby. Było bardzo sucho. Komary się po prostu nie rozmnażały - wyjaśnia Mazurek-Podleśna.

W 2015 roku ratusz akcją odkomarzania objął 240 hektarów gruntów. Chodziło o publiczne tereny zielone. Na liście znalazły się okolice Zalewu Zemborzyckiego, miejskie parki, skwery, wąwozy.

- W tym roku ochroną zostanie objęty podobny obszar - ocenia Mazurek-Podleśna.

W wyniku oprysków ginie nawet 95 proc. populacji komarów na danym obszarze. Skuteczność działania preparatu wynosi kilka tygodni, pod warunkiem, że nie zostanie on zmyty przez deszcze.

- Preparat stosowany przy tzw. zamgławianiu jest całkowicie bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt - zapewnia Mazurek-Podleśna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski